Urlopy żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi w służbie wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 1 marca 2024 r.
w sprawie urlopów żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi w służbie wojskowej

Na podstawie art. 331 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i tryb:
a)
udzielania urlopów żołnierzom niebędącym żołnierzami zawodowymi w służbie wojskowej,
b)
odwoływania żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi w służbie wojskowej z urlopu lub przedłużania im tego urlopu;
2)
wymiar urlopu:
a)
wypoczynkowego - żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową lub żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową, jeżeli łączny czas trwania tej służby pełnionej rotacyjnie wynosi co najmniej 30 dni w ciągu roku kalendarzowego, lub służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny,
b)
dodatkowego - żołnierzom pełniącym służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny przebywającym w strefie działań bojowych w czasie wojny co najmniej przez 60 dni w ciągu roku,
c)
okolicznościowego - żołnierzom w trakcie pełnienia służby;
3)
sytuacje, w których udziela się urlopu okolicznościowego.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
żołnierz - żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową, o której mowa w art. 130 ust. 1 pkt 1-3 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą";
2)
żołnierz ZSW - żołnierza odbywającego zasadniczą służbę wojskową;
3)
żołnierz OT - żołnierza pełniącego terytorialną służbę wojskową;
4)
żołnierz MOB - żołnierza pełniącego służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
§  3. 
1. 
Urlopu wypoczynkowego udziela się na pisemny wniosek żołnierza lub z urzędu.
2. 
Żołnierzowi ZSW i żołnierzowi OT, z wyłączeniem kandydatów do zawodowej służby wojskowej odbywających dobrowolną zasadniczą służbę wojskową w trakcie kształcenia w uczelniach wojskowych w szkołach podoficerskich, w centrach szkolenia lub ośrodkach szkolenia, udziela się urlopu wypoczynkowego w wymiarze do 24 dni kalendarzowych w danym roku.
3. 
W celu usprawnienia procesu udzielania urlopów dowódca pododdziału opracowuje plan urlopów, uwzględniając w miarę możliwości wnioski żołnierzy. Plan urlopów podaje się do wiadomości żołnierzy.
4. 
Dowódca jednostki wojskowej z urzędu przedłuża urlop wypoczynkowy żołnierzowi, który nie mógł korzystać z tego urlopu z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim.
5. 
Przedłużenie urlopu wypoczynkowego następuje bezpośrednio po zakończeniu choroby żołnierza i obejmuje czas równy liczbie dni, w których żołnierz pozostawał na zwolnieniu lekarskim.
6. 
Przedłużenie urlopu wypoczynkowego stwierdza się w rozkazie dziennym dowódcy jednostki wojskowej.
7. 
Dowódca jednostki wojskowej może - na wniosek żołnierza - przedłużyć urlop wypoczynkowy żołnierza o czas niezbędny na przejazd do miejsca pobytu na urlopie i z powrotem.
§  4. 
1. 
Urlopu dodatkowego udziela dowódca jednostki wojskowej z urzędu w jednorazowym wymiarze 10 dni kalendarzowych.
2. 
Na wniosek żołnierza urlopu dodatkowego udziela się łącznie z innym urlopem, jeżeli nie koliduje to z realizacją zadań służbowych.
§  5. 
1. 
Żołnierz ZSW oraz żołnierz MOB mogą wystąpić do dowódcy jednostki wojskowej z wnioskiem o udzielenie urlopu zdrowotnego po zakończeniu leczenia w podmiocie leczniczym, a w uzasadnionych przypadkach także po zakończeniu leczenia ambulatoryjnego, gdy nie wymagają oni już dalszego leczenia w tym podmiocie, ale nie odzyskali jeszcze pełnej zdolności do wykonywania obowiązków służbowych.
2. 
Do wniosku o udzielenie urlopu zdrowotnego żołnierz ZSW oraz żołnierz MOB załączają orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej w tej sprawie.
§  6. 
1. 
Urlopu okolicznościowego udziela się żołnierzowi na jego udokumentowany wniosek:
1)
w wymiarze do 5 dni roboczych - w sytuacji:
a)
zgonu i pogrzebu lub ciężkiej choroby najbliższego członka rodziny, za którego uważa się małżonka, dziecko, ojca, matkę, byłego opiekuna prawnego, siostrę, brata, babkę lub dziadka żołnierza, a także dziecko, ojca, matkę lub byłego opiekuna prawnego małżonka żołnierza,
b)
zawarcia związku małżeńskiego przez żołnierza,
c)
urodzenia się dziecka żołnierza,
d)
potrzeby odwiedzenia małżonka lub dziecka żołnierza,
e)
potrzeby załatwienia spraw rodzinnych i osobistych;
2)
w wymiarze do 14 dni roboczych - w sytuacji konieczności usunięcia skutków wystąpienia stanu klęski żywiołowej, która dotknęła jego rodzinę, lub w związku z pracami sezonowymi w prowadzonym osobiście lub wraz ze współmałżonkiem gospodarstwie rolnym.
2. 
Żołnierzowi MOB udziela się urlopu okolicznościowego również w sytuacji czasowego niewykonywania przez niego zadań bojowych - w wymiarze od 7 do 14 dni roboczych, jeżeli nie koliduje to z realizacją zadań służbowych.
§  7. 
Urlopu, o którym mowa w art. 331 ust. 5 ustawy, udziela się na czas trwania kampanii wyborczej po przedstawieniu przez żołnierza ZSW oraz żołnierza OT kopii protokołu rejestracji kandydata lub kopii protokołu rejestracji listy, na której umieszczony jest kandydat, wydanego przez właściwą komisję wyborczą.
§  8. 
1. 
Urlopu nagrodowego, w wymiarze określonym przez przełożonego żołnierza, udziela się na pisemny wniosek żołnierza lub z urzędu.
2. 
Na wniosek żołnierza urlopu nagrodowego udziela się w dwóch częściach lub łącznie z innym urlopem, jeżeli nie koliduje to z realizacją zadań służbowych.
§  9. 
1. 
Żołnierz ZSW może wystąpić do dowódcy jednostki wojskowej o udzielenie urlopu z tytułu honorowego krwiodawstwa.
2. 
Do wniosku żołnierz ZSW załącza zaświadczenie jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi. Przepis § 8 ust. 2 stosuje się.
§  10. 
1. 
Udzielenie żołnierzowi urlopu, o którym mowa w art. 331 ust. 1 pkt 1-4 i 6 ustawy, ogłasza się w rozkazie dziennym dowódcy jednostki wojskowej.
2. 
W rozkazie podaje się rodzaj urlopu, jego wymiar, termin rozpoczęcia i zakończenia tego urlopu oraz miejsce przebywania żołnierza na urlopie, a także sposób powiadamiania żołnierza w razie potrzeby odwołania go z urlopu.
3. 
Odwołanie żołnierza z urlopu ma charakter wyjątkowy i wymaga uzasadnienia.
4. 
Odwołanie żołnierza z urlopu stwierdza się w rozkazie dziennym dowódcy jednostki wojskowej.
5. 
Odwołanie żołnierza z urlopu następuje w formie pisemnego zawiadomienia lub w formie powiadomienia, którego dokonuje osobiście żołnierz (pracownik) jednostki wojskowej uprawniony przez dowódcę (komendanta) garnizonu (dowódcę jednostki wojskowej) właściwego dla miejsca przebywania żołnierza w czasie urlopu, lub telefonicznie, lub w każdy inny możliwy i dostępny sposób.
6. 
Żołnierzowi odwołanemu z urlopu udziela się ponownie tego urlopu w wymiarze niewykorzystanym po ustaniu przyczyny, z powodu której został on z niego odwołany.
§  11. 
Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 maja 2022 r. w sprawie urlopów żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi (Dz. U. poz. 1232), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1872).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024