Pozbawianie cech użytkowych broni palnej innej niż strzelecka broń palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 11 kwietnia 2022 r.
w sprawie pozbawiania cech użytkowych broni palnej innej niż strzelecka broń palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym 1

Na podstawie art. 54 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1743) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy sposób pozbawiania cech użytkowych broni palnej innej niż strzelecka broń palna, zwanej dalej "inną bronią", oraz wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, zwanych dalej "wyrobami";
2)
tryb i sposób weryfikacji pozbawienia cech użytkowych i oznakowania innej broni i wyrobów pozbawionych cech użytkowych oraz zakres danych umieszczanych w ewidencji;
3)
podmioty uprawnione do poświadczania pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów oraz zatwierdzania specyfikacji technicznej;
4)
wysokość opłaty za zatwierdzenie specyfikacji technicznej i opłaty za poświadczenie pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów;
5)
wzory świadectw pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów, zwanych dalej "świadectwami".
§  2. 
1. 
Inną broń i wyroby przekazane do pozbawienia cech użytkowych poddaje się zmianom polegającym na usunięciu lub unieszkodliwieniu w sposób trwały i nieodwracalny części i zespołów istotnych z punktu widzenia funkcjonowania danego rodzaju, typu broni i wyrobu lub eliminacji cech użytkowych przesądzających o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
2. 
W przypadku występowania w innej broni i wyrobach o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym strzeleckiej broni palnej lub istotnych części strzeleckiej broni palnej, w celu pozbawienia takiej broni bądź wyrobów ich cech użytkowych, poddaje się je zmianom zgodnie z przepisami rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2403 z dnia 15 grudnia 2015 r. ustanawiającego wspólne wytyczne dotyczące norm i technik pozbawiania broni cech użytkowych w celu zagwarantowania, że broń pozbawiona cech użytkowych trwale nie nadaje się do użytku (Dz. Urz. UE L 333 z 19.12.2015, str. 62, Dz. Urz. UE L 173 z 06.07.2017, str. 12 oraz Dz. Urz. UE L 65 z 08.03.2018, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem wykonawczym", art. 50 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie art. 51 tej ustawy.
3. 
Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 1, stosuje się:
1)
usunięcie części, elementów, akcesoriów lub materiałów, które wpływają na odpowiednie parametry techniczne przesądzające o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym wyrobu;
2)
unieszkodliwianie niektórych części innej broni lub wyrobów stanowiących odpady, w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 30 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1587, 1597, 1688, 1852 i 2029), komponentów lub materiałów zaprojektowanych do celów wojskowych lub policyjnych w celu pozbawienia całej broni i wyrobów cech użytkowych.
4. 
Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 1-3, stosuje się:
1)
zmiany konstrukcyjne, elektryczne, mechaniczne i inne, które pozbawiają wyroby wojskowe i policyjne cech wyrobu o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;
2)
technologie napawania materiałem twardszym niż stosowany do wykonania zasadniczego elementu istotnej części broni i wyrobów;
3)
stalowe kołki zaślepiające o większej twardości niż materiał, z którego wykonano zasadnicze elementy istotnej części broni i wyrobów;
4)
wiercenie mimośrodowe otworów pod kołki zaślepiające, w stosunku do zaślepianych otworów roboczych; jeżeli jest to możliwe technicznie, otwory pod kołki powinny być nieprzelotowe;
5)
połączenia na wcisk, które wymagają do ich rozłączenia możliwie największych sił.
§  3. 
1. 
Pozbawienie cech użytkowych innej broni lub wyrobów poświadcza się, wydając świadectwo oraz oznaczając inną broń lub wyrób zgodnie z warunkami określonymi w specyfikacji technicznej.
2. 
Numer ewidencyjny jest nadawany przez podmiot uprawniony do poświadczania pozbawienia cech użytkowych zgodnie z ewidencją świadectw prowadzoną przez ten podmiot.
3. 
Podmioty posiadające koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania danego rodzaju innej broni lub wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym potwierdzają na piśmie fakt przyjęcia innej broni lub wyrobów do pozbawienia cech użytkowych.
§  4. 
1. 
Podmioty odpowiedzialne za poświadczenie pozbawienia cech użytkowych innej broni lub wyrobów realizują procedurę weryfikacji i poświadczenia pozbawienia cech użytkowych innej broni lub wyrobów w terminie 30 dni od dnia przyjęcia innej broni lub wyrobów do weryfikacji.
2. 
W przypadku potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych innej broni lub wyrobów ze specyfikacjami technicznymi podmioty, o których mowa w ust. 1, nanoszą w sposób trwały oznakowanie pozbawienia innej broni lub wyrobów cech użytkowych.
3. 
Oznaczenie zawiera znak pozbawienia cech użytkowych, państwo, w którym nastąpiło pozbawienie cech użytkowych (oficjalny kod międzynarodowy), symbol podmiotu poświadczającego pozbawienie innej broni i wyrobów cech użytkowych oraz rok, w którym nastąpiło pozbawienie cech użytkowych. Oznaczenie powinno być wykonane zgodnie ze specyfikacją oznakowania określoną w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego.
4. 
Pełny znak umieszcza się jedynie na szkielecie broni palnej, natomiast znak pozbawienia cech użytkowych i państwo, w którym nastąpiło pozbawienie cech użytkowych, umieszcza się na wszystkich pozostałych istotnych komponentach.
5. 
Wielkość czcionki użytej do oznakowania wynosi co najmniej 10 mm. Użycie mniejszej czcionki jest możliwe do oznakowania istotnych części innej broni lub wyrobu pozbawionych cech użytkowych zbyt małych na umieszczenie oznakowania w pełnej wielkości.
6. 
Miejsca i technika naniesienia oznakowania, wskazane w specyfikacji technicznej, zależą od konstrukcji i materiału, z którego jest wykonana znakowana część innej broni lub wyrobu.
7. 
Podmioty, które zakończyły procedurę weryfikacji i potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych innej broni lub wyrobu, przekazują podmiotowi, który zgłosił tę broń lub wyroby w celu przeprowadzenia weryfikacji, świadectwo pozbawienia cech użytkowych innej broni lub wyrobów. Wzory świadectw pozbawienia cech użytkowych innej broni lub wyrobów są określone w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia.
8. 
Podmioty odpowiedzialne za poświadczenie pozbawienia cech użytkowych innej broni lub wyrobu prowadzą ewidencję wydanych świadectw.
§  5. 
1. 
Ewidencja innej broni i wyrobów pozbawionych cech użytkowych jest prowadzona przez podmioty, o których mowa w § 3 ust. 3.
2. 
Ewidencja zawiera następujące informacje:
1)
numer ewidencyjny innej broni i wyrobów pozbawionych cech użytkowych,
2)
rodzaj, typ, model, kaliber oraz indywidualne oznaczenie identyfikacyjne innej broni i wyrobów,
3)
nazwę, numer identyfikacji podatkowej i adres jednostki wykonującej czynności związane z pozbawieniem cech użytkowych,
4)
nazwę, numer identyfikacji podatkowej i adres zlecającego pozbawienie cech użytkowych,
5)
datę poświadczenia pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów i naniesienia wymaganych oznaczeń

- jeżeli te informacje występują dla danego wyrobu lub innej broni.

§  6. 
1. 
W przypadku niepotwierdzenia pozbawienia cech użytkowych innej broni lub wyrobu przedstawionych do oceny podmioty odpowiedzialne za poświadczenie pozbawienia cech użytkowych, które dokonały weryfikacji zgodności pozbawienia innej broni lub wyrobu cech użytkowych zgodnie ze specyfikacjami technicznymi, zawiadamiają o tym podmiot, który zgłosił tę broń lub te wyroby w celu przeprowadzenia weryfikacji.
2. 
Zawiadomienie zawiera uzasadnienie, w którym wskazuje się zakres dodatkowych prac niezbędnych do wykonania, aby dany egzemplarz innej broni lub wyrobu został uznany za pozbawiony cech użytkowych.
3. 
Na podstawie zawiadomienia wskazanego w ust. 2 podmiot, który zgłosił inną broń lub wyroby w celu pozbawienia cech użytkowych, przeprowadza wymagane czynności korygujące i przedstawia dany egzemplarz innej broni lub wyrobu do ponownej weryfikacji przez podmioty uprawnione do poświadczania pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów.
§  7. 
Opłata za zatwierdzenie specyfikacji technicznej i opłata za poświadczenie pozbawienia innej broni i wyrobów cech użytkowych wynosi 1/10 przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, 1429 i 1672).
§  8. 
1. 
Podmioty uprawnione do poświadczania pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów oraz zatwierdzania specyfikacji technicznej są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
2. 
Podmioty uprawnione do poświadczania pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów oraz posiadające uprawnienia do pozbawiania cech użytkowych innej broni lub wyrobów tworzą odrębne zespoły w celu zapewnienia przejrzystości przy podziale zarówno zadań, jak i osób je wykonujących.
§  9. 
Podmioty uprawnione do poświadczania pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów dokonują pozbawiania cech użytkowych innej broni i wyrobów zgodnie ze specyfikacją techniczną i wyłącznie w zakresie uprawnień określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  10. 
Podmioty uprawnione do weryfikacji pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów dokonują weryfikacji zgodności wykonanych czynności pozbawienia cech użytkowych innej broni i wyrobów ze specyfikacją techniczną i wyłącznie w zakresie uprawnień określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR ŚWIADECTWA DLA INNEJ BRONI POZBAWIONEJ CECH UŻYTKOWYCH

ŚWIADECTWO POZBAWIENIA CECH UŻYTKOWYCH BRONI PALNEJ INNEJ NIŻ STRZELECKA BROŃ PALNA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ŚWIADECTWA DLA WYROBÓW POZBAWIONYCH CECH UŻYTKOWYCH

ŚWIADECTWO POZBAWIENIA CECH UŻYTKOWYCH WYROBÓW O PRZEZNACZENIU WOJSKOWYM LUB POLICYJNYM

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

PODMIOTY UPRAWNIONE DO POŚWIADCZENIA POZBAWIENIA CECH UŻYTKOWYCH INNEJ BRONI I WYROBÓW ORAZ ZATWIERDZENIA SPECYFIKACJI TECHNICZNEJ

Lp. Podmiot uprawniony Skrót Zakres uprawnień
1 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Przemysłu Organicznego

w Warszawie

Łukasiewicz - IPO wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, zawierające materiały wybuchowe oraz środki toksyczne i ich prekursory, a także związana z tym technologia
2 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Warszawski Instytut Technologiczny

w Warszawie

Łukasiewicz - WIT broń inna niż strzelecka broń palna oraz wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
3 Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce WITU broń inna niż strzelecka broń palna oraz wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
4 Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych w Warszawie ITWL broń inna niż strzelecka broń palna oraz wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
5 Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej

w Sulejówku

WITPIS wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie techniki pancernej

i samochodowej, wraz z uzbrojeniem pokładowym stanowiącym integralną część pojazdu bojowego

6 Wojskowy Instytut Łączności im. prof. dr. hab. Janusza Groszkowskiego - Państwowy Instytut Badawczy w Zegrzu Południowym WIŁ wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie techniki i sprzętu elektronicznego
7 Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii w Warszawie WICHR wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie środków toksycznych i ich prekursorów, środków radioaktywnych, indywidualnych i zbiorowych środków ochrony przed skażeniami, środków zapalających oraz środków do maskowania aerodyspersyjnego
8 Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu WITI broń inna niż strzelecka broń palna oraz wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
9 Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji CLKP broń inna niż strzelecka broń palna i wyroby o przeznaczeniu policyjnym stanowiące wyposażenie Policji
10 Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ABW broń inna niż strzelecka broń palna i wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym

stanowiące wyposażenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

11 Służba Kontrwywiadu Wojskowego SKW wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie ochrony informacji niejawnych
12 Instytut Technologii Bezpieczeństwa "MORATEX" w Łodzi MORATEX wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie wyrobów tekstylnych, wyrobów balistycznych i ochronnych
1 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 3 grudnia 2021 r. pod numerem 2021/835/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża postanowienia dyrektywy (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie pozbawiania cech użytkowych broni innej niż broń palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. poz. 1468), które zgodnie z art. 170 pkt 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. z 2022 r. poz. 268 i 275) utraciło moc z dniem 1 lutego 2021 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.439 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pozbawianie cech użytkowych broni palnej innej niż strzelecka broń palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Data aktu: 11/04/2022
Data ogłoszenia: 26/03/2024
Data wejścia w życie: 12/05/2022