Ogłaszanie prac naukowych i publicystycznych oraz przyjmowanie upominków przez członków służby zagranicznej

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH 1
z dnia 22 listopada 2022 r.
w sprawie ogłaszania prac naukowych i publicystycznych oraz przyjmowania upominków przez członków służby zagranicznej

Na podstawie art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1076 i 1283) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa warunki:
1)
ogłaszania przez członków służby zagranicznej prac naukowych i publicystycznych związanych ze stosunkami międzynarodowymi, a także rozpowszechniania w środkach masowego przekazu wiadomości dotyczących stosunków międzynarodowych lub służby zagranicznej, w tym udzielania wywiadów i ogłaszania prac naukowych;
2)
przyjmowania upominków i innych świadczeń o podobnym charakterze przez członków służby zagranicznej.
2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o członkach kierownictwa ministerstwa, rozumie się przez to ministra właściwego do spraw zagranicznych, sekretarzy stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw zagranicznych, zwanym dalej "ministerstwem", podsekretarzy stanu w ministerstwie, dyrektora generalnego służby zagranicznej i Szefa Służby Zagranicznej.
§  2. 
1. 
Ogłoszenie przez członka służby zagranicznej pracy naukowej lub publicystycznej dotyczącej stosunków międzynarodowych lub służby zagranicznej może nastąpić po uzyskaniu pisemnej zgody Szefa Służby Zagranicznej, który przed wyrażeniem tej zgody zasięga opinii:
1)
w przypadku członka służby zagranicznej innego niż wymieniony w pkt 2 - kierującego komórką organizacyjną ministerstwa, zwaną dalej "komórką organizacyjną", albo kierującego placówką zagraniczną, w której członek służby zagranicznej wykonuje obowiązki służbowe;
2)
w przypadku kierującego komórką organizacyjną, kierującego placówką zagraniczną, pełnomocnika ministra właściwego do spraw zagranicznych, specjalnego wysłannika ministra właściwego do spraw zagranicznych albo specjalnego doradcy - nadzorującego członka kierownictwa ministerstwa.
2. 
Obowiązek uzyskania zgody, o której mowa w ust. 1, nie dotyczy członków kierownictwa ministerstwa.
3. 
Wymogu zasięgnięcia opinii nadzorującego członka kierownictwa ministerstwa nie stosuje się w przypadku kierującego komórką organizacyjną nadzorowaną przez Szefa Służby Zagranicznej.
4. 
Wzór wniosku o wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 1, jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Udzielenie przez członka służby zagranicznej wywiadu na temat stosunków międzynarodowych lub służby zagranicznej lub rozpowszechnienie przez tego członka w jakikolwiek inny sposób w środkach masowego przekazu wiadomości dotyczących stosunków międzynarodowych lub służby zagranicznej może nastąpić po uzyskaniu pisemnej zgody rzecznika prasowego ministerstwa, a w przypadku członka kierownictwa ministerstwa innego niż minister właściwy do spraw zagranicznych - pisemnej zgody ministra właściwego do spraw zagranicznych.
2. 
Obowiązek uzyskania zgody, o której mowa w ust. 1, nie dotyczy rzecznika prasowego ministerstwa i ministra właściwego do spraw zagranicznych.
3. 
Członek służby zagranicznej na żądanie odpowiednio rzecznika prasowego ministerstwa albo ministra właściwego do spraw zagranicznych:
1)
zaznacza w treści wypowiedzi, że wypowiedź ta zawiera prywatne poglądy;
2)
dostarcza utrwaloną wypowiedź.
§  4. 
1. 
Przepisu § 3 ust. 1 nie stosuje się, jeżeli ze względu na szczególne okoliczności uzyskanie uprzedniej pisemnej zgody odpowiednio rzecznika prasowego ministerstwa albo ministra właściwego do spraw zagranicznych jest w znacznym stopniu utrudnione, a udzielenie wywiadu na temat stosunków międzynarodowych lub służby zagranicznej lub rozpowszechnienie w inny sposób w środkach masowego przekazu wiadomości dotyczących stosunków międzynarodowych lub służby zagranicznej służy ochronie interesów Rzeczypospolitej Polskiej lub służby zagranicznej.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, członek służby zagranicznej niezwłocznie zawiadamia w formie pisemnej odpowiednio rzecznika prasowego ministerstwa albo ministra właściwego do spraw zagranicznych o udzieleniu wywiadu na temat stosunków międzynarodowych lub służby zagranicznej lub o rozpowszechnieniu w inny sposób w środkach masowego przekazu wiadomości dotyczących stosunków międzynarodowych lub służby zagranicznej.
§  5. 
1. 
Członek służby zagranicznej w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych może przyjąć upominek lub inne świadczenie o podobnym charakterze o równowartości nieprzekraczającej kwoty 100 euro, jeżeli:
1)
ze względu na zwyczaje lub kurtuazję dyplomatyczną odmowa przyjęcia upominku lub innego świadczenia o podobnym charakterze nie jest wskazana;
2)
wręczenie takiego upominku lub świadczenia ma powszechny i okolicznościowy charakter, w szczególności w związku z obchodzonym świętem państwowym lub religijnym.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli odmowa przyjęcia upominku lub świadczenia mogłaby zaszkodzić interesom Rzeczypospolitej Polskiej lub służby zagranicznej, członek służby zagranicznej może przyjąć upominek lub świadczenie o podobnym charakterze o wartości wyższej niż wartość wymieniona w ust. 1.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, członek służby zagranicznej zawiadamia w formie pisemnej dyrektora generalnego służby zagranicznej o przyjęciu takiego upominku lub świadczenia, informując o okolicznościach uzasadniających przyjęcie tego upominku.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Wniosek o wyrażenie zgody na ogłoszenie pracy naukowej/publicystycznej*

wzór

1 Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. poz. 1469).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie ogłaszania prac naukowych i publicystycznych oraz rozpowszechniania w środkach masowego przekazu wiadomości, a także przyjmowania upominków i innych świadczeń o podobnym charakterze przez członków służby zagranicznej (Dz. U. poz. 1150 oraz z 2017 r. poz. 1732), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1076 i 1283).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024