Czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI I NAUKI 1
z dnia 26 marca 2021 r.
w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378 oraz z 2021 r. poz. 4) zarządza się, co następuje:
§  1.  [Zakres podmiotowy, przedmiotowy i czasowy ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty]
1. 
W roku szkolnym 2020/2021 ogranicza się w całości lub w części funkcjonowanie publicznych i niepublicznych jednostek systemu oświaty, w których odpowiednio wszystkie lub poszczególne zajęcia zostały zawieszone na podstawie przepisów wydanych na podstawie odpowiednio art. 95a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1327 oraz z 2021 r. poz. 4), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2017 r., art. 32 ust. 11 oraz art. 47 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, z zastrzeżeniem § 2.
2. 
Ograniczenie, o którym mowa w ust. 1, wprowadza się na czas, na jaki zostały zawieszone odpowiednio wszystkie lub poszczególne zajęcia.
§  2.  [Ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty na obszarze kraju]
1.  2
 Od dnia 26 kwietnia 2021 r. do dnia 2 maja 2021 r. na obszarze kraju ogranicza się funkcjonowanie publicznych i niepublicznych:
1) 3
 (uchylony);
2) 4
 szkół podstawowych;
3)
szkół ponadpodstawowych;
4)
placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego;
5)
ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
6)
domów wczasów dziecięcych;
7)
szkolnych schronisk młodzieżowych.
2. 
Ograniczenie funkcjonowania, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy:
1) 5
 (uchylony);
1a) 6
 oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych;
2)
szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii;
3)
internatów;
4) 7
 branżowych szkół I stopnia - w odniesieniu do uczniów branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami w zakresie zajęć praktycznych realizowanych u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika.
3. 
W przypadku:
1)
szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych,
2)
szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
3)
szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej

- zajęcia mogą być prowadzone w szkole; o prowadzeniu zajęć w szkole decyduje dyrektor szkoły.

4.  8
 (uchylony).
5. 
W ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych dopuszcza się możliwość realizacji zajęć, w szczególności zajęć rewalidacyjnych, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, za zgodą rodziców dzieci i uczniów posiadających odpowiednio orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Zajęcia mogą być realizowane w bezpośrednim kontakcie dziecka lub ucznia z osobą prowadzącą te zajęcia.
§  3.  [Realizacja zadań jednostek systemu oświaty poprzez nauczanie zdalne lub w inny sposób; konsultacje z nauczycielem; egzaminy próbne; konkursy, turnieje i olimpiady]
1. 
W jednostce systemu oświaty, której funkcjonowanie zostało w całości lub w części ograniczone zgodnie z § 1 ust. 1, zawieszone zajęcia są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
2. 
W przypadku gdy zawieszone zajęcia nie mogą być realizowane w sposób, o którym mowa w ust. 1, dyrektor jednostki systemu oświaty ustala inny sposób realizowania tych zajęć.
3.  9
 W przypadku ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty zgodnie z § 2, zajęcia są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, z wyjątkiem zajęć i praktyk, o których mowa w ust. 4a pkt 1, ust. 5 pkt 1, ust. 6b-6d i 8 oraz § 2 ust. 3 i 5.
4.  10
 W przypadku gdy zajęcia nie mogą być realizowane w sposób, o którym mowa w ust. 3, dyrektor jednostki systemu oświaty, o której mowa w § 2, ustala inny sposób realizowania tych zajęć.
4a.  11
 W przypadku szkół podstawowych w zakresie klas I-III na obszarze województwa: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego zajęcia są realizowane w taki sposób, że:
1)
nie więcej niż 50% uczniów realizuje te zajęcia w szkole podstawowej oraz
2)
co najmniej 50% uczniów realizuje te zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 3, lub w inny sposób, o którym mowa w ust. 4

- chyba że nastąpiło ograniczenie zgodnie z § 1 ust. 1.

4b.  12
 Dyrektor szkoły podstawowej, o której mowa w ust. 4a, ustala harmonogram prowadzenia zajęć zgodnie z podziałem, o którym mowa w ust. 4a, biorąc pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia zarówno w sposób określony w ust. 4a pkt 1, jak i w sposób określony w ust. 4a pkt 2.
5. 
W przypadku uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, o których mowa w § 2 ust. 1, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 3, w miejscu zamieszkania, dyrektor szkoły ma obowiązek:
1)
zorganizować dla tych uczniów zajęcia w szkole lub
2)
umożliwić tym uczniom realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.
6. 
W przypadku uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, o których mowa w § 2 ust. 1, którzy z uwagi na brak możliwości realizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 3, nie mogą realizować tych zajęć w miejscu zamieszkania, dyrektor szkoły może umożliwić tym uczniom realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.
6a.  13
 W przypadku:
1)
szkół podstawowych: sportowych, mistrzostwa sportowego, z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego, o których mowa w§ 2 ust. 1 pkt 2,
2)
szkół ponadpodstawowych sportowych, szkół ponadpodstawowych mistrzostwa sportowego, oddziałów sportowych w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3

- zajęcia sportowe realizowane na podstawie programów szkolenia realizuje się w miejscu ich prowadzenia lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 3, wyłącznie w zakresie, w jakim z programu szkolenia wynika możliwość ich realizacji z wykorzystaniem tych metod i technik.

6b.  14
 W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego dyrektor odpowiednio szkoły, placówki lub centrum może zorganizować zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo.
6c.  15
 Zajęcia, o których mowa w ust. 6b, mogą być prowadzone u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, o ile w podmiotach tych nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów.
6d.  16
 W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego dyrektor odpowiednio szkoły, placówki lub centrum może zorganizować praktyki zawodowe w miejscu ich prowadzenia, o ile w podmiocie, w którym są realizowane te praktyki, nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów.
7.  17
 (uchylony).
8. 
W przypadku szkół kształcących w zawodzie technik pożarnictwa prowadzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu mogą być realizowane w miejscu ich prowadzenia, o ile w podmiocie przyjmującym uczniów na te zajęcia nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów.
9.  18
 Sposób realizacji zadań jednostki systemu oświaty innych niż realizacja zajęć ustala dyrektor tej jednostki.
10.  19
 O sposobie realizacji zajęć i innych zadań jednostki systemu oświaty dyrektor tej jednostki informuje organ prowadzący tę jednostkę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
11. 
W klasie VIII szkoły podstawowej, klasie III liceum ogólnokształcącego i klasie IV technikum dyrektor szkoły może zapewnić w szkole konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu maturalnego.
12. 
W ramach konsultacji, o których mowa w ust. 11, dyrektor szkoły może zorganizować w szkole testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego.
13. 
Dyrektor szkoły, centrum lub placówki, o których mowa w § 1 i § 2, może udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce w celu przeprowadzenia poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
14. 
Dyrektor szkoły lub placówki, o której mowa w § 1 i § 2, może udostępnić pomieszczenia w szkole lub placówce w celu przeprowadzenia badań edukacyjnych, których realizacja wynika z krajowych lub międzynarodowych zobowiązań ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
§  4.  [Ograniczenie funkcjonowania szkół artystycznych; konsultacje z nauczycielem; egzaminy próbne i konkursy]
1.  20
 Od dnia 26 kwietnia 2021 r. do dnia 2 maja 2021 r. na obszarze kraju ogranicza się funkcjonowanie publicz-nych i niepublicznych szkół i placówek artystycznych, które polega na zorganizowaniu zajęć w tych szkołach i placówkach w następujący sposób:
1)
w przypadku szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne oraz placówek artystycznych - zajęcia edukacyjne są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 2, lub w inny sposób, o którym mowa w ust. 3;
2)
w przypadku szkół artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego - zajęcia edukacyjne ogólnokształcące i zajęcia edukacyjne artystyczne są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 2, lub w inny sposób, o którym mowa w ust. 3.
2. 
W przypadku ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek artystycznych zgodnie z ust. 1, zajęcia są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
3. 
W przypadku gdy zajęcia nie mogą być realizowane w sposób, o którym mowa w ust. 2, dyrektor szkoły lub placówki artystycznej, o której mowa w ust. 1, ustala inny sposób realizowania tych zajęć.
3a.  21
 W przypadku szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie klas I-III szkoły podstawowej na obszarze województwa: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego zajęcia są realizowane w taki sposób, że:
1)
nie więcej niż 50% uczniów realizuje te zajęcia w szkole artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej oraz
2)
co najmniej 50% uczniów realizuje te zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 2, lub w inny sposób, o którym mowa w ust. 3

- chyba że nastąpiło ograniczenie zgodnie z § 1 ust. 1.

3b.  22
 Dyrektor szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, o której mowa w ust. 3a, ustala harmonogram prowadzenia zajęć zgodnie z podziałem, o którym mowa w ust. 3a, biorąc pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia zarówno w sposób określony w ust. 3a pkt 1, jak i w sposób określony w ust. 3a pkt 2.
4. 
W szkołach artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie klasy VIII szkoły podstawowej lub klasy III liceum ogólnokształcącego dyrektor szkoły może zapewnić konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu maturalnego.
5. 
W ramach konsultacji, o których mowa w ust. 4, dyrektor szkoły artystycznej może zorganizować w szkole testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu maturalnego.
6. 
W klasach programowo najwyższych szkół artystycznych, w których jest przeprowadzany egzamin dyplomowy, dyrektor szkoły może zorganizować konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu dyplomowego.
7. 
Dyrektor szkoły lub placówki artystycznej, o której mowa w ust. 1, może udostępnić pomieszczenia w szkole lub placówce w celu przeprowadzenia konkursów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, po uzyskaniu zgody organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
8. 
Dyrektor szkoły lub placówki artystycznej, o której mowa w ust. 1, może udostępnić pomieszczenia w szkole lub placówce w celu przeprowadzenia badań edukacyjnych, których realizacja wynika z krajowych lub międzynarodowych zobowiązań ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
§  5.  [Zapewnienie w szkole opieki nad dziećmi osób zatrudnionych w określonych podmiotach oraz zaangażowanych w zapobieganie, przeciwdziałanie lub zwalczanie COVID-19]
1.  23
 Od dnia 26 kwietnia 2021 r. do dnia 2 maja 2021 r. dyrektor szkoły podstawowej oraz szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, na wniosek rodziców dzieci uczęszczających do klas I-III szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej odpowiadających klasom I-III szkoły podstawowej, którzy:
1)
są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,
2)
realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego,
3)
realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
4)
pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny,
5)
wykonują działania ratownicze,
6)
są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej w rozumieniu art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
7)
są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach, o których mowa w art. 48a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
8)
są zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o których mowa w art. 67 i art. 69 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
9)
są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych,
10)
są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
11)
są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, i realizują zadania na terenie tych jednostek

- ma obowiązek zorganizować dla tych dzieci opiekę w szkole, do której uczęszczają.

2. 
Dyrektor szkoły umożliwia dzieciom objętym opieką, o której mowa w ust. 1, realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.
3.  24
 Od dnia 26 kwietnia 2021 r. do dnia 2 maja 2021 r. na obszarze województwa: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego dyrektor szkoły podstawowej oraz szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, na wniosek rodziców, ma obowiązek zorganizować opiekę w szkole także dla dzieci, które w danym dniu realizują zajęcia na terenie szkoły zgodnie z § 3 ust. 4a pkt 1 lub § 4 ust. 3a pkt 1.
§  6.  [Derogacja]
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 1389, z późn. zm.).
§  7.  [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 29 marca 2021 r.
1 Minister Edukacji i Nauki kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki (Dz. U. poz. 1848 i 2335).
2 § 2 ust. 1 zdanie wstępne:

- zmienione przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 2021 r.

- zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.

- zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.

3 § 2 ust. 1 pkt 1 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
4 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
5 § 2 ust. 2 pkt 1 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
6 § 2 ust. 2 pkt 1a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b tiret drugie rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
7 § 2 ust. 2 pkt 4:

- dodany przez § 1 pkt 2 lit. b tiret trzecie rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.

8 § 2 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
9 § 3 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.

10 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
11 § 3 ust. 4a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.
12 § 3 ust. 4b dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.
13 § 3 ust. 6a dodany przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
14 § 3 ust. 6b:

- dodany przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.

15 § 3 ust. 6c dodany przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
16 § 3 ust. 6d dodany przez § 1 pkt 3 lit. d rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.
17 § 3 ust. 7 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. e rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.
18 § 3 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. d rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
19 § 3 ust. 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. d rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.
20 § 4 ust. 1 zdanie wstępne:

- zmienione przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 2021 r.

- zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.

- zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.

21 § 4 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.
22 § 4 ust. 3b dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.
23 § 5 ust. 1 zdanie wstępne:

- zmienione przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 2021 r.

- zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.701) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.

24 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 kwietnia 2021 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.561

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Data aktu: 26/03/2021
Data ogłoszenia: 26/03/2021
Data wejścia w życie: 29/03/2021