Udzielanie pomocy de minimis na organizację przedsięwzięć promocyjnych wspierających eksport.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 grudnia 2021 r.
w sprawie udzielania pomocy de minimis na organizację przedsięwzięć promocyjnych wspierających eksport

Na podstawie art. 4a ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2020 r. poz. 299) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa przeznaczenie, warunki dopuszczalności, tryb udzielania oraz sposób monitorowania pomocy finansowej, o której mowa w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, zwanej dalej "pomocą", dotyczącej organizacji przedsięwzięć promocyjnych wspierających eksport, zwanych dalej "przedsięwzięciami promocyjnymi".
2. 
Pomoc jest udzielana jako pomoc de minimis zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 1, z późn. zm.).
§  2. 
1. 
Pomoc jest udzielana jako dotacja na dofinansowanie kosztów organizacji konferencji, seminariów, webinariów, warsztatów, szkoleń, prezentacji, targów, wystaw, branżowych spotkań i forów gospodarczych dla co najmniej 50 uczestników.
2. 
Pomoc jest udzielana wyłącznie mikroprzedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorcom w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.), wykonującym działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§  3. 
Minister właściwy do spraw gospodarki udziela pomocy, jeżeli przedsiębiorca:
1)
przed terminem organizacji przedsięwzięcia promocyjnego, nie wcześniej niż 20 grudnia roku poprzedniego i nie później niż 31 października roku kalendarzowego, w którym będzie organizowane przedsięwzięcie promocyjne, złoży prawidłowy i kompletny wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia promocyjnego, zwany dalej "wnioskiem", wraz z informacjami, oświadczeniami lub zaświadczeniami, o których mowa w art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 743) oraz w załączniku nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. poz. 311, z 2013 r. poz. 276 oraz z 2014 r. poz. 1543);
2)
nie ma zaległości podatkowych i zaległości z tytułu ubezpieczeń społecznych;
3)
nie otrzymał, z innych źródeł, pomocy publicznej na organizację przedsięwzięcia promocyjnego objętego wnioskiem;
4)
należycie wypełnia zobowiązania wynikające z umów zawartych z ministrem właściwym do spraw gospodarki;
5)
uzyska pozytywną ocenę planowanego przedsięwzięcia promocyjnego, o której mowa w § 7.
§  4. 
1. 
Minister właściwy do spraw gospodarki udziela pomocy na dofinansowanie kosztów organizacji przedsięwzięć promocyjnych do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w danym roku budżetowym.
2. 
Informacja o wyczerpaniu środków finansowych jest ogłaszana na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw gospodarki. Wnioski złożone po dniu ogłoszenia tej informacji pozostawia się bez rozpoznania.
§  5. 
1. 
Przedsiębiorca składa wniosek wraz z wymaganymi dokumentami, o których mowa w § 3 pkt 1.
2. 
Wzór wniosku jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3. 
W przypadku gdy wniosek lub wymagane dokumenty są niekompletne lub nieprawidłowe, minister właściwy do spraw gospodarki wzywa pisemnie przedsiębiorcę do ich uzupełnienia lub poprawienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Jeżeli po upływie terminu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, przedsiębiorca nie uzupełni lub nie poprawi wniosku lub wymaganych dokumentów, wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
4. 
W przypadku gdy po uzupełnieniu lub poprawieniu wniosku lub wymaganych dokumentów, zgodnie z ust. 3, nadal są one niekompletne lub nieprawidłowe, minister właściwy do spraw gospodarki ponownie wzywa pisemnie przedsiębiorcę do ich uzupełnienia lub poprawienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.
5. 
Wniosek lub wymagane dokumenty, które nie zostały uzupełnione lub poprawione w trybie określonym w ust. 4, pozostawia się bez rozpoznania.
§  6. 
1. 
Minister właściwy do spraw gospodarki rozpatruje wnioski według kolejności ich wpływu do urzędu obsługującego tego ministra, w terminie 30 dni od dnia doręczenia kompletnego i prawidłowego wniosku.
2. 
W przypadku wyczerpania środków finansowych minister właściwy do spraw gospodarki informuje o tym przedsiębiorcę pisemnie w terminie 30 dni od dnia doręczenia wniosku, a wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
§  7. 
Minister właściwy do spraw gospodarki ocenia planowane przedsięwzięcie promocyjne, biorąc pod uwagę jego proeksportowy charakter.
§  8. 
1. 
Dofinansowaniu podlegają poniesione przez przedsiębiorcę, związane z organizacją przedsięwzięcia promocyjnego koszty:
1)
wynajęcia, wyposażenia, nagłośnienia i oświetlenia sali lub sal;
2)
wynajęcia lub zakupu wirtualnej sali lub wirtualnych sal;
3)
zaprojektowania, przygotowania, wdrożenia oraz obsługi: platformy internetowej, aplikacji internetowej i aplikacji mobilnej;
4)
obsługi technicznej i informatycznej;
5)
moderacji;
6)
prelekcji i wykładów;
7)
artykułów i materiałów informacyjno-promocyjnych, reklamowych, zaproszeń, wizytówek (przygotowania, wydruku, zapisu na nośnikach danych cyfrowych, nadruku, oznakowania);
8)
tłumaczenia.
2. 
Poniesione koszty należy udokumentować kopiami faktur, rachunków lub innych dokumentów potwierdzających dokonanie płatności, zwanych dalej "dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty".
3. 
Całkowita kwota pomocy nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, o których mowa w ust. 1.
4. 
Limit pomocy, jaka może zostać udzielona przedsiębiorcy na organizację przedsięwzięć promocyjnych, na podstawie złożonego wniosku, wynosi 100 000 zł.
§  9. 
1. 
Podstawą udzielenia pomocy jest umowa o udzielenie dotacji zawarta między ministrem właściwym do spraw gospodarki a przedsiębiorcą.
2. 
Przedsiębiorca składa sprawozdanie z organizacji przedsięwzięcia promocyjnego, zwane dalej "sprawozdaniem", wraz z kopiami dokumentów potwierdzających poniesione koszty.
3. 
Wzór sprawozdania jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4. 
W przypadku gdy sprawozdanie lub dokumenty potwierdzające poniesione koszty są niekompletne lub nieprawidłowe, minister właściwy do spraw gospodarki wzywa pisemnie przedsiębiorcę do ich uzupełnienia lub poprawienia w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
5. 
W przypadku niezłożenia sprawozdania lub niedopełnienia obowiązku uzupełnienia lub poprawienia sprawozdania przedsiębiorca traci prawo do uzyskania dotacji.
6. 
W przypadku niedopełnienia obowiązku uzupełnienia lub poprawienia dokumentów potwierdzających poniesione koszty przedsiębiorca traci prawo do dofinansowania kosztów, które nie zostały należycie udokumentowane.
7. 
Dotacja jest wypłacana po złożeniu prawidłowego i kompletnego sprawozdania zgodnie z ust. 2.
§  10. 
1. 
Do wniosków złożonych przed dniem 1 czerwca 2021 r. stosuje się przepisy rozporządzenia uchylanego w § 11.
2. 
Do warunków udzielania pomocy oraz umów o udzielenie dotacji zawartych na podstawie wniosków złożonych przed dniem 1 czerwca 2021 r. stosuje się przepisy rozporządzenia uchylanego w § 11.
§  11. 
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację niektórych przedsięwzięć w zakresie promocji i wspierania eksportu lub sprzedaży na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej (Dz. U. poz. 1569).
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK o dofinansowanie kosztów organizacji przedsięwzięcia promocyjnego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

SPRAWOZDANIE z organizacji przedsięwzięcia promocyjnego

wzór

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024