Nadanie statutu Polskiej Agencji Kosmicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII 1
z dnia 23 listopada 2021 r.
w sprawie nadania statutu Polskiej Agencji Kosmicznej

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 września 2014 r. o Polskiej Agencji Kosmicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1957) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Polskiej Agencji Kosmicznej nadaje się statut, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2. 
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 czerwca 2015 r. w sprawie nadania statutu Polskiej Agencji Kosmicznej (Dz. U. poz. 861).
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT POLSKIEJ AGENCJI KOSMICZNEJ

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Polska Agencja Kosmiczna, zwana dalej "Agencją", działa na podstawie ustawy z dnia 26 września 2014 r. o Polskiej Agencji Kosmicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1957) oraz niniejszego statutu.
§  2. 
Agencja może, obok nazwy w języku polskim, posługiwać się jej tłumaczeniem na język angielski w brzmieniu "Polish Space Agency" oraz skrótem "POLSA".

Rozdział  2

Struktura wewnętrzna Agencji

§  3. 
Zadania Prezesa Agencji, zwanego dalej "Prezesem", podczas jego nieobecności lub czasowej niemożności wykonywania przez niego obowiązków wykonuje wiceprezes. W przypadku gdy w Agencji powołano dwóch wiceprezesów, Prezes wyznacza zastępującego go wiceprezesa.
§  4. 
1. 
W Agencji tworzy się następujące komórki organizacyjne:
1)
Biuro Organizacyjne;
2)
Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej;
3)
Departament Badań i Innowacji;
4)
Departament Bezpieczeństwa Kosmicznego;
5)
Departament Obserwacji Ziemi;
6)
Departament Telekomunikacji i Nawigacji Satelitarnej;
7)
Departament Informacji i Promocji.
2. 
Komórkami organizacyjnymi Agencji kierują dyrektorzy. Dyrektorzy podlegają służbowo Prezesowi.
3. 
Bezpośredni nadzór nad komórkami organizacyjnymi sprawuje Prezes oraz wiceprezesi Agencji na zasadach określonych w regulaminie organizacyjnym Agencji.
4. 
W skład komórek organizacyjnych mogą wchodzić wydziały. Wydziałem kieruje kierownik, wyznaczony przez Prezesa, podlegający służbowo dyrektorowi komórki organizacyjnej.
5. 
Prezes może tworzyć w Agencji samodzielne stanowiska pracy. Osoby zajmujące samodzielne stanowiska pracy podlegają służbowo Prezesowi.
§  5. 
1. 
Prezes może powoływać zespoły zadaniowe, określając ich nazwę, cel powołania, skład osobowy, zadania i tryb działania.
2. 
W skład zespołu zadaniowego wchodzą pracownicy komórek organizacyjnych lub oddziałów terenowych.
3. 
Prezes może tworzyć zakłady i laboratoria do realizacji określonych zadań Agencji.
4. 
Pracami zespołu zadaniowego, zakładu lub laboratorium kieruje kierownik wyznaczony przez Prezesa. Kierownik zespołu zadaniowego, zakładu lub laboratorium podlega służbowo Prezesowi.
§  6. 
1. 
W skład Agencji wchodzą dwa oddziały terenowe:
1)
oddział terenowy w Warszawie, obejmujący swoim zasięgiem terytorialnym województwa: lubuskie, łódzkie, mazowieckie i wielkopolskie;
2)
oddział terenowy w Rzeszowie, obejmujący swoim zasięgiem terytorialnym województwa: dolnośląskie, lubelskie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie.
2. 
Wykonywanie zadań Agencji na obszarze województw: kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego zapewnia Agencja w swojej siedzibie.
3. 
Pracami oddziałów terenowych kierują dyrektorzy oddziałów terenowych. Dyrektorzy oddziałów terenowych podlegają służbowo Prezesowi.
§  7. 
1. 
Prezes nadaje Agencji regulamin organizacyjny określający w szczególności:
1)
szczegółowe zakresy zadań wiceprezesów, komórek organizacyjnych, samodzielnych stanowisk pracy oraz oddziałów terenowych;
2)
strukturę organizacyjną komórek organizacyjnych i oddziałów terenowych;
3)
wykaz stanowisk pracy.
2. 
O nadaniu regulaminu organizacyjnego Agencji oraz jego zmianach Prezes niezwłocznie zawiadamia ministra właściwego do spraw gospodarki.

Rozdział  3

System kontroli wewnętrznej

§  8. 
Prezes jest odpowiedzialny za zorganizowanie i prawidłowe działanie kontroli wewnętrznej, a także za należyte wykorzystanie wyników tej kontroli.
§  9. 
Czynności w ramach kontroli wewnętrznej, w zakresie swojego działania, wykonują:
1)
Prezes;
2)
wiceprezesi;
3)
inni pracownicy Agencji na podstawie imiennych upoważnień udzielanych na piśmie przez Prezesa.
§  10. 
Kontrola wewnętrzna polega na badaniu:
1)
czynności w toku ich wykonywania i stanu faktycznego realizacji zadań, pod względem legalności, gospodarności, celowości i rzetelności oraz ich udokumentowania;
2)
rzeczywistego stanu rzeczowych i materialnych składników majątkowych oraz prawidłowości ich zabezpieczenia przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub innymi szkodami.
§  11. 
Kontrola wewnętrzna obejmuje komórki organizacyjne Agencji, oddziały terenowe, zespoły zadaniowe, zakłady, laboratoria oraz samodzielne stanowiska pracy.
§  12. 
Kontrolujący podlega wyłączeniu od udziału w kontroli wewnętrznej, jeżeli jej wyniki mogą dotyczyć jego praw lub obowiązków albo praw lub obowiązków jego małżonka, krewnych i powinowatych bądź innych osób bliskich, a także jeżeli zachodzi uzasadniona wątpliwość co do bezstronności kontrolującego. Czynności w ramach kontroli wewnętrznej nie mogą być podjęte przed rozstrzygnięciem przez Prezesa sprawy wyłączenia tych osób z udziału w kontroli wewnętrznej.
§  13. 
Wyniki kontroli wewnętrznej stanowią dla Prezesa podstawę do usunięcia uchybień stwierdzonych w jej toku oraz podejmowania czynności zapobiegających powstawaniu nieprawidłowości.
§  14. 
Sposób i tryb przeprowadzania kontroli wewnętrznej określa Prezes w regulaminie kontroli wewnętrznej.
1 Minister Rozwoju i Technologii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Technologii (Dz. U. poz. 1945).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024