Sposób technicznego przygotowania systemów i sieci służących do przekazywania informacji do gromadzenia danych informatycznych oraz danych niestanowiących treści rozmowy telefonicznej lub innego przekazu informacji, a także sposoby ich zabezpieczania w urządzeniach zawierających te dane oraz w systemach i na informatycznych nośnikach danych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 czerwca 2021 r.
w sprawie sposobu technicznego przygotowania systemów i sieci służących do przekazywania informacji do gromadzenia danych informatycznych oraz danych niestanowiących treści rozmowy telefonicznej lub innego przekazu informacji, a także sposobów ich zabezpieczania w urządzeniach zawierających te dane oraz w systemach i na informatycznych nośnikach danych

Na podstawie art. 218b ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 534 i 1023) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób technicznego przygotowania systemów i sieci służących do przekazywania informacji - do gromadzenia danych, o których mowa w art. 218 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego, niestanowiących treści rozmowy telefonicznej lub innego przekazu informacji, zwanych dalej "danymi związanymi z przekazami informacji";
2)
sposoby zabezpieczania danych informatycznych, o których mowa w art. 218a § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego, w urządzeniach zawierających te dane oraz w systemach i na informatycznych nośnikach danych, zwanych dalej "danymi zapisanymi";
3)
sposoby zabezpieczania treści, o których mowa w art. 218a § 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego, w urządzeniach zawierających te dane oraz w systemach i na informatycznych nośnikach danych, zwanych dalej "treściami zapisanymi".
2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
użytkowniku, rozumie się przez to użytkownika w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2021 r. poz. 576);
2)
podmiocie uprawnionym, rozumie się przez to sąd lub prokuratora;
3)
podmiocie obowiązanym, rozumie się przez to urzędy, instytucje oraz podmioty, o których mowa w art. 218a § 1 i 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego.
§  2. 
Przygotowanie systemów i sieci służących do przekazywania informacji do gromadzenia danych związanych z przekazami informacji polega na zapewnieniu przez podmiot obowiązany technicznych możliwości zabezpieczenia tych danych przed ich utratą, zniekształceniem lub nieuprawnionym ujawnieniem, niezwłocznie w ciągu całej doby.
§  3. 
Podmiot obowiązany gromadzi dane związane z przekazami informacji, przetwarzane przez ten podmiot w związku z prowadzoną działalnością telekomunikacyjną lub stanowiące przedmiot świadczonych usług w zakresie przekazu informacji.
§  4. 
1. 
Zabezpieczenia danych zapisanych oraz treści zapisanych dokonuje się przy użyciu środków technicznych, w sposób umożliwiający ich późniejsze odczytanie.
2. 
Zabezpieczenia danych zapisanych oraz treści zapisanych dokonuje osoba upoważniona przez podmiot obowiązany, przy użyciu środków technicznych podmiotu obowiązanego, w urządzeniach zawierających te dane, w systemie lub na nośniku informatycznym.
3. 
W przypadku zabezpieczenia danych zapisanych lub treści zapisanych na nośniku informatycznym osoba dokonująca tego zabezpieczenia zapisuje lub oznacza na tym nośniku:
1)
sygnaturę akt sprawy, w której czynność ta została zlecona;
2)
swoje imię, nazwisko i stanowisko służbowe;
3)
dane dotyczące podstawy zabezpieczenia;
4)
czas dokonania zabezpieczenia.
§  5. 
Z czynności zabezpieczenia danych zapisanych oraz treści zapisanych osoba, o której mowa w § 4 ust. 2, sporządza notatkę, w której zamieszcza:
1)
datę i miejsce sporządzenia notatki oraz sygnaturę akt sprawy, w której czynność ta została zlecona;
2)
swoje imię, nazwisko i stanowisko służbowe;
3)
dane dotyczące podstawy zabezpieczenia;
4)
imię i nazwisko użytkownika albo nazwę podmiotu będącego użytkownikiem, w stosunku do którego zarządzono zabezpieczenie danych zapisanych lub treści zapisanych;
5)
czas dokonania zabezpieczenia danych zapisanych lub treści zapisanych;
6)
dane identyfikujące miejsce zabezpieczenia danych zapisanych lub treści zapisanych;
7)
inne dane dotyczące dokonywanej czynności.
§  6. 
1. 
Podmiot obowiązany gromadzi dane o dokonanych zabezpieczeniach danych zapisanych i treści zapisanych.
2. 
Gromadzone dane, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1)
sygnaturę akt sprawy i datę wydania postanowienia o zabezpieczeniu danych zapisanych lub treści zapisanych;
2)
nazwę podmiotu uprawnionego;
3)
datę dokonania zabezpieczenia;
4)
imię i nazwisko użytkownika albo nazwę podmiotu będącego użytkownikiem, w stosunku do którego zarządzono zabezpieczenie danych zapisanych lub treści zapisanych;
5)
czas trwania zabezpieczenia;
6)
dane identyfikujące miejsce zabezpieczenia danych zapisanych i treści zapisanych.
§  7. 
Zabezpieczone dane zapisane oraz treści zapisane przechowuje się w sposób zabezpieczający przed ich utratą, zniekształceniem lub nieuprawnionym ujawnieniem oraz zniszczeniem lub uszkodzeniem nośnika informatycznego.
§  8. 
1. 
Zabezpieczenie połączone z obowiązkiem uniemożliwienia dostępu do danych zapisanych lub treści zapisanych dokonywane jest przez osobę upoważnioną przez podmiot obowiązany, przy użyciu środków technicznych podmiotu obowiązanego.
2. 
Zabezpieczenie połączone z obowiązkiem uniemożliwienia dostępu do danych zapisanych lub treści zapisanych następuje w sposób niewpływający na ich integralność oraz umożliwiający niezwłoczne umożliwienie dostępu przez podmiot obowiązany na żądanie podmiotu uprawnionego albo w wyniku upływu terminu, o którym mowa w postanowieniu podmiotu uprawnionego.
3. 
Przepis § 5, z wyjątkiem pkt 6, stosuje się odpowiednio.
§  9. 
1. 
Podmiot obowiązany na podstawie art. 218a § 4 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego do usunięcia treści zapisanych, usuwa je w sposób zabezpieczający przed ich nieuprawnionym odzyskaniem.
2. 
Przepisy § 5, z wyjątkiem pkt 6, oraz § 8 ust. 1, stosuje się odpowiednio.
§  10. 
Podmiot obowiązany zapewnia, aby dostęp do danych i treści, o których mowa w § 8 ust. 1, był możliwy wyłącznie dla osób przez niego upoważnionych do wykonania tych obowiązków i w celu ich wykonania.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 22 czerwca 2021 r. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobu technicznego przygotowania systemów i sieci służących do przekazywania informacji - do gromadzenia wykazów połączeń telefonicznych i innych przekazów informacji oraz sposobów zabezpieczania danych informatycznych (Dz. U. poz. 1023), które traci moc z dniem 22 czerwca 2021 r. na podstawie art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1023).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.1101

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób technicznego przygotowania systemów i sieci służących do przekazywania informacji do gromadzenia danych informatycznych oraz danych niestanowiących treści rozmowy telefonicznej lub innego przekazu informacji, a także sposoby ich zabezpieczania w urządzeniach zawierających te dane oraz w systemach i na informatycznych nośnikach danych.
Data aktu: 18/06/2021
Data ogłoszenia: 21/06/2021
Data wejścia w życie: 22/06/2021