Zmiana rozporządzenia w sprawie organizacji i przebiegu aplikacji notarialnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 maja 2020 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji i przebiegu aplikacji notarialnej

Na podstawie art. 75 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. z 2019 r. poz. 540, 730, 1495, 1655 i 2020) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie organizacji i przebiegu aplikacji notarialnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2127) w § 5 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zajęcia seminaryjne prowadzone są na obszarze właściwej izby notarialnej, w szczególności w formie konwersatoriów, seminariów i ćwiczeń, przy czym konwersatoria i seminaria mogą być prowadzone przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających obustronną komunikację na odległość między prowadzącym a uczestnikami. W sytuacjach szczególnych, uniemożliwiających prowadzenie ćwiczeń w innej formie, mogą być one także prowadzone przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających obustronną komunikację na odległość między prowadzącym a uczestnikami.".

§  2. 
1. 
W 2020 r., w przypadku uzasadnionego braku możliwości prowadzenia zajęć seminaryjnych i praktyki w sądzie zgodnie z określonym harmonogramem zajęć seminaryjnych dla każdego roku szkoleniowego oraz harmonogramem praktyki w sądzie dla drugiego roku aplikacji, rada właściwej izby notarialnej może dokonać zmian w określonych harmonogramach, w szczególności co do terminów zajęć seminaryjnych i praktyki w sądzie, formy zajęć oraz wykładowców. W razie konieczności prezes rady właściwej izby notarialnej i prezes właściwego sądu apelacyjnego dokonują zmian w porozumieniu zawartym na podstawie § 6 ust. 4 rozporządzenia zmienianego w § 1, w szczególności co do terminów praktyki w sądzie, którą aplikant notarialny może odbyć również w czasie trwania trzeciego roku aplikacji. Zmiany w harmonogramach rada właściwej izby notarialnej ogłasza na swojej stronie internetowej i przesyła do wiadomości Krajowej Radzie Notarialnej oraz Ministrowi Sprawiedliwości w terminie 14 dni od dnia dokonania zmiany.
2. 
W przypadku dokonywania zmian w harmonogramach stosownie do ust. 1, nie stosuje się przepisu § 4 ust. 2 rozporządzenia zmienianego w § 1.
§  3. 
W 2020 r., w przypadku uzasadnionego braku możliwości odbywania praktyki u notariusza przez aplikanta notarialnego w siedzibie kancelarii notarialnej, praktyka ta może być prowadzona przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających obustronną komunikację na odległość między notariuszem a aplikantem.
§  4. 
W 2020 r. do przeprowadzenia kolokwium nie stosuje się terminów określonych w § 10 ust. 1 rozporządzenia zmienianego w § 1. Informację o terminie kolokwium rada właściwej izby notarialnej ogłasza na swojej stronie internetowej co najmniej 21 dni przed terminem jego przeprowadzenia i o wyznaczonym terminie niezwłocznie zawiadamia prezesa właściwego sądu apelacyjnego oraz Ministra Sprawiedliwości.
§  5. 
Nieobecności aplikanta na zajęciach seminaryjnych oraz na zajęciach praktycznych powstałe w okresie od ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia i wynikające z ograniczeń wprowadzonych w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii - są usprawiedliwione. Nieobecności tych nie wlicza się do nieobecności, o których mowa w § 8 rozporządzenia zmienianego w § 1.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Firmy mogą mieć problem z weryfikacją faktur zakupowych w KSeF

Po wdrożeniu obligatoryjnego KSeF przedsiębiorcom może być trudno powiązać fakturę zakupową z konkretną umową, zwłaszcza jeśli otrzymują ich bardzo dużo. Wyzwaniem będzie też weryfikacja, czy kwota podana na fakturze odpowiada cenie ustalonej w umowie. Wszystko dlatego, że w KSeF nie będzie można przesyłać załączników. Rozwiązaniem może być porozumienie z kontrahentami w zakresie oznaczania faktur w polu opisowym.

Monika Pogroszewska 04.10.2023
Specustawa ma ułatwić budowę strzelnic przez uczelnie

Nie udała się popularyzacja strzelectwa w powiatach. Program „Strzelnica w powiecie” miał przynieść setki strzelnic, a powstały nieliczne. Teraz rządzący próbują zachęcić do budowy strzelnic uczelnie. Specustawa, która ma ułatwić takie inwestycje, weszła w życie 3 października.

Agnieszka Matłacz 03.10.2023
Niższe ceny prądu dla samorządów, firm i wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), samorządy i wrażliwe podmioty użyteczności publicznej, takie jak: szpitale, szkoły czy instytucje kultury, od niedzieli, 1 października 2023 r., będą mniej płacić za energię elektryczną. Cena maksymalna zamiast 785 zł za MWh cena wynosie 693 zł za MWh.

Robert Horbaczewski 01.10.2023
Prezesi firm i finansiści będą karani tak, jak gwałciciele

W niedzielę, 1 października, wchodzi w życie solidnie „poprawiony” kodeks karny. Nowelizacja znacząco zmienia polską politykę karną. Prokuratura ostro weźmie się nie tylko za pedofilów i zabójców, ale także za osoby zarządzające firmami, przyjmujące korzyści materialne czy wykorzystujące wiedzę specjalistyczną. Zdaniem prawników zaostrzenie odpowiedzialności karnej za przestępstwa gospodarcze powoduje rażące niespójności w zakresie zagrożenia karą.

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska 01.10.2023
"Warzywniak" wchodzi w życie, klient instytucji finansowych z lepszą ochroną

W piątek, 29 września, wchodzą w życie zmiany ważne dla rynku finansowego, potocznie nazywane "warzywniakiem". Dzięki nim Komisja Nadzoru Finansowego może już karać osoby odpowiedzialne za naruszenie prawa również po zaprzestaniu wykonywania funkcji lub zajmowania stanowiska, Ograniczono również możliwość oferowania obligacji korporacyjnych klientom detalicznym poza rynkiem regulowanym.

Regina Skibińska 29.09.2023
Przedsiębiorcy wykażą wartość emisji w importowanych towarach

1 października zacznie obowiązywać CBAM - nowy obowiązek sprawozdawczy dla importerów. Przedsiębiorcy sprowadzający spoza UE takie towary, jak m.in. cement, stal czy nawozy sztuczne, będą podawać wartość wbudowanych w nie gazów cieplarnianych, m.in. dwutlenku węgla. Wyzwaniem może być uzyskanie informacji o emisjach bezpośrednich i pośrednich od dostawcy z kraju trzeciego. Eksperci spodziewają się, że w przyszłości CBAM może objąć kolejne towary, np. plastik.

Monika Pogroszewska 29.09.2023
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.889

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie organizacji i przebiegu aplikacji notarialnej.
Data aktu: 15/05/2020
Data ogłoszenia: 19/05/2020
Data wejścia w życie: 20/05/2020