Wzór karty kombatanta i wniosku o jej wydanie oraz tryb jej wydawania i zwrotu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 25 lipca 2019 r.
w sprawie wzoru karty kombatanta i wniosku o jej wydanie oraz trybu jej wydawania i zwrotu

Na podstawie art. 204 ust. 7 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2018 r. poz. 276 oraz z 2019 r. poz. 752) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór oraz tryb wydawania karty kombatanta członkom Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
zasady nadawania numerów wydawanym kartom kombatanta;
3)
tryb postępowania w sprawie zwrotu karty kombatanta;
4)
wzór wniosku o wydanie karty kombatanta.
§  2. 
1. 
Kartę kombatanta wydaje się na wniosek członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej złożony w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zwanym dalej "Urzędem".
2. 
Wzór wniosku o wydanie karty kombatanta określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wydaje kartę kombatanta niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o jej wydanie.
2. 
W razie stwierdzenia braków formalnych wniosku wzywa się wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
3. 
Po bezskutecznym upływie terminu, o którym mowa w ust. 2, wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
§  4. 
1. 
W przypadku spełnienia przez wnioskodawcę warunków do otrzymania karty kombatanta - Urząd uzupełnia blankiet karty kombatanta, nadaje karcie kombatanta numer oraz dokonuje jej zabezpieczenia przez naniesienie hologramu i laminowanie.
2. 
Wydawanym kartom kombatanta nadaje się kolejne numery odpowiadające kolejności ich wydania.
3. 
Wydanie karty kombatanta oraz jej numer odnotowuje się w elektronicznym systemie ewidencyjnym prowadzonym przez Urząd.
§  5. 
1. 
W przypadku:
1)
zniszczenia lub utraty karty kombatanta albo
2)
zaistnienia innych uzasadnionych przyczyn

- na wniosek członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej jest wydawana nowa karta kombatanta. Przepisy § 4 ust. 2 i 3 stosuje się.

2. 
Do wniosku o wydanie karty kombatanta składanego w przypadkach, o których mowa w ust. 1, członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej dołącza odpowiednio oświadczenie o zniszczeniu lub utracie uprzednio wydanej karty kombatanta oraz zniszczoną kartę kombatanta albo oświadczenie wskazujące przyczyny uzasadniające wydanie nowej karty kombatanta.
§  6. 
1. 
Kartę kombatanta przesyła się na adres miejsca zamieszkania lub adres do korespondencji podany we wniosku.
2. 
Na żądanie członka Korpusu Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej karta kombatanta może być odebrana osobiście lub przez osobę upoważnioną do jej odbioru, po przedstawieniu do wglądu:
1)
dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość członka korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - w przypadku odbioru osobistego;
2)
dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby upoważnionej oraz pisemnego upoważnienia do odbioru karty kombatanta udzielonego przez członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - w przypadku odbioru przez osobę upoważnioną.
3. 
W przypadku odbioru osobistego lub przez osobę upoważnioną, osoba odbierająca kartę kombatanta potwierdza jej odbiór własnoręcznym i czytelnym podpisem.
4. 
Warunkiem wydania nowej karty kombatanta w przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, jest dokonanie zwrotu posiadanej karty kombatanta do Urzędu.
§  7. 
1. 
W przypadku zwrotu karty kombatanta Urząd dokonuje jej zniszczenia w sposób uniemożliwiający odczytanie zawartych na niej informacji.
2. 
Zniszczenie karty kombatanta odnotowuje się w elektronicznym systemie ewidencyjnym prowadzonym przez Urząd.
§  8. 
Wzór karty kombatanta określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 26 lipca 2019 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Wniosek o wydanie karty kombatanta dla członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KARTA KOMBATANTA nr ...

Awers

wzór

Rewers

wzór

Karta w układzie poziomym, w kształcie prostokąta o wymiarach 148 mm x 105 mm, zadrukowana dwustronnie, laminowana.

Awers karty kombatanta

Tło w kolorze niebieskim, z przejściem tonalnym od koloru ciemnoniebieskiego przy krawędzi lewej do koloru niebieskiego przy krawędzi prawej.

Przy krawędzi górnej napis "KARTA KOMBATANTA nr" czcionką koloru białego wraz z polem na wpisanie numeru karty.

Poniżej napis czcionką koloru czarnego na polu koloru szarego "Członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej legitymujący się kartą kombatanta kierujący pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą lub kierujący pojazdem, który przewozi członka Korpusu legitymującego się kartą kombatanta, mogą nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, na zasadach określonych dla osoby niepełnosprawnej legitymującej się kartą parkingową.".

Poniżej:

- przy krawędzi lewej wizerunek odznaki pamiątkowej "Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny",

- przy krawędzi prawej pole na umieszczenie hologramu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, poniżej napis "Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych" czcionką koloru białego, poniżej miejsce na faksymile podpisu organu.

Rewers karty kombatanta

Tło białe z giloszem koloru niebieskiego.

Przy krawędzi górnej umieszczony centralnie wizerunek odznaki pamiątkowej "Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny".

Poniżej, przy krawędzi lewej napis czcionką koloru czarnego "imię i nazwisko:".

Poniżej, przy krawędzi lewej napis czcionką koloru czarnego "data urodzenia:".

Przy krawędzi dolnej napis czcionką koloru czarnego "Korzystając z karty kombatanta, należy umieścić ją za przednią szybą pojazdu samochodowego w sposób eksponujący numer karty.".

1 Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1054).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024