Ogólnopolski Rejestr Ostrych Zespołów Wieńcowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 24 maja 2018 r.
w sprawie Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2017 r. poz. 1845 oraz z 2018 r. poz. 697) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
podmiot prowadzący Ogólnopolski Rejestr Ostrych Zespołów Wieńcowych, zwany dalej "rejestrem", oraz sposób jego prowadzenia;
2)
usługodawców obowiązanych do przekazywania danych do rejestru;
3)
sposób i termin przekazywania danych przez usługodawców do rejestru;
4)
zakres i rodzaj danych przetwarzanych w rejestrze spośród danych określonych w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, zwanej dalej "ustawą";
5)
rodzaje identyfikatorów przetwarzanych w rejestrze spośród identyfikatorów określonych w art. 17c ust. 2-5 ustawy.
§  2. 
1. 
Podmiotem prowadzącym rejestr utworzony rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 października 2013 r. w sprawie Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych (Dz. U. poz. 1234) jest Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
2. 
Rejestr jest prowadzony z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.
§  3. 
Do przekazywania danych do rejestru są obowiązani usługodawcy udzielający świadczeń zdrowotnych w zakresie diagnostyki i leczenia ostrych zespołów wieńcowych.
§  4. 
Przekazywanie danych przez usługodawców odbywa się za pomocą dedykowanego systemu informatycznego rejestru w terminie do 14 dni od dnia zakończenia hospitalizacji z powodu ostrego zespołu wieńcowego, z wyjątkiem danych w obserwacji odległej, które są przekazywane w terminie do 12 miesięcy od dnia zakończenia hospitalizacji z powodu ostrego zespołu wieńcowego.
§  5. 
W rejestrze przetwarza się dane i identyfikatory obejmujące:
1)
dane osobowe dotyczące usługobiorcy:
a)
numer PESEL, a w przypadku osób, które nie mają nadanego numeru PESEL - numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość,
b)
datę urodzenia,
c)
płeć,
d)
datę zgonu;
2)
jednostkowe dane medyczne dotyczące usługobiorcy:
a)
datę i godzinę przyjęcia do szpitala,
b)
informację skąd został przyjęty,
c)
informację o transporcie przez zespół ratownictwa medycznego,
d)
informację o wykonaniu teletransmisji badania EKG,
e)
wyniki badania fizykalnego,
f)
numer w księdze głównej przyjęć i wypisów, pod którym dokonano wpisu o przyjęciu do szpitala,
g)
datę i godzinę wypisu lub przekazania do innego szpitala w trakcie hospitalizacji,
h)
datę i godzinę wystąpienia objawów ostrego zespołu wieńcowego,
i)
rozpoznanie typu ostrego zespołu wieńcowego,
j)
informacje o czynnikach ryzyka,
k)
informacje o chorobach współistniejących,
l)
wykaz przewlekle przyjmowanych produktów leczniczych przed przyjęciem do szpitala,
m)
wyniki badań laboratoryjnych krwi,
n)
informacje o produktach leczniczych stosowanych w trakcie hospitalizacji,
o)
informacje o zastosowanych badaniach diagnostycznych:
rodzaj,
datę wykonania,
wyniki,
p)
informacje o wykonanych zabiegach terapeutycznych:
rodzaj,
datę i godzinę wykonania,
tryb przeprowadzenia,
wyniki,
q)
szczegółowe informacje o zastosowanym postępowaniu inwazyjnym (procedury z zakresu kardiologii inwazyjnej, elektroterapii i kardiochirurgii):
typ i zakres wybranego postępowania inwazyjnego,
datę i godzinę wykonania zabiegu,
tryb przeprowadzenia zabiegu,
wyniki części diagnostycznej zabiegu,
wyniki części terapeutycznej zabiegu,
r)
informacje o powikłaniach w trakcie hospitalizacji:
rodzaj,
datę wystąpienia,
zastosowane leczenie,
uzyskany efekt zastosowanego leczenia,
s)
informacje o produktach leczniczych zleconych przy wypisie oraz o dalszych planach i zaleceniach po wypisie obejmujących diagnostykę, leczenie i rehabilitację,
t)
informacje o rozpoznaniu przy wypisie,
u)
informacje o czynnikach ryzyka, zdarzeniach sercowo-naczyniowych, rehospitalizacjach, opiece ambulatoryjnej, stosowanej farmakoterapii oraz rehabilitacji w obserwacji odległej po wypisie, w zakresie określonym w pkt 1 i 2;
3)
identyfikator usługodawcy, o którym mowa w art. 17c ust. 3 pkt 1 ustawy;
4)
identyfikator miejsca udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, o którym mowa w art. 17c ust. 4 pkt 1 ustawy;
5)
identyfikator pracownika medycznego wprowadzającego dane do rejestru, o którym mowa w art. 17c ust. 5 ustawy.
§  6. 
Dane przekazane do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w okresie od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 4 marca 2016 r. w sprawie Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych (Dz. U. poz. 320) uważa się za przekazane w sposób zgodny z wymaganiami niniejszego rozporządzenia.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 95).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 4 marca 2016 r. w sprawie Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych (Dz. U. poz. 320), które utraciło moc z dniem 1 stycznia 2018 r. zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1524).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024