united kingdom
ukraine

Warunki i tryb przekazywania do archiwów państwowych materiałów archiwalnych tworzących ewidencjonowany niepaństwowy zasób archiwalny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 14 października 2015 r.
w sprawie warunków i trybu przekazywania do archiwów państwowych materiałów archiwalnych tworzących ewidencjonowany niepaństwowy zasób archiwalny

Na podstawie art. 44 ust. 4 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2015 r. poz. 1446) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i tryb przekazywania do archiwów państwowych materiałów archiwalnych tworzących ewidencjonowany niepaństwowy zasób archiwalny, w przypadkach, o których mowa w art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, zwanej dalej "ustawą".
§  2.
1.
W przypadku wydania przez sąd prawomocnego orzeczenia lub podjęcia przez właściwy organ decyzji, w następstwie których ma trwale zaprzestać działalności jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 42 ustawy, zarządzający tą jednostką organizacyjną, zwany dalej "zarządzającym", w terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia albo od dnia podjęcia decyzji, powiadamia o zamiarze przekazania materiałów archiwalnych Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
2.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych wskazuje zarządzającemu archiwum państwowe, do którego należy przekazać materiały archiwalne, informując dyrektora tego archiwum państwowego o zamiarze przekazania materiałów archiwalnych.
3.
Po otrzymaniu informacji, o której mowa w ust. 2, dyrektor archiwum państwowego dokonuje - pod względem wartości historycznej, kompletności, stanu uporządkowania i zewidencjonowania oraz ewentualnego zagrożenia uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą - oceny dokumentacji, która może stanowić materiały archiwalne podlegające przekazaniu do tego archiwum państwowego.
4.
Po dokonaniu przez dyrektora archiwum państwowego oceny, o której mowa w ust. 3, zarządzający porządkuje, ewidencjonuje i technicznie zabezpiecza materiały archiwalne, niebędące dokumentami elektronicznymi, zwane dalej "materiałami archiwalnymi", w sposób uzgodniony z dyrektorem archiwum państwowego, przy czym czynności te są dokonywane przy uwzględnieniu standardów porządkowania, ewidencjonowania i technicznego zabezpieczania materiałów archiwalnych przed ich przekazaniem do archiwów państwowych, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy.
5.
W razie stwierdzenia istnienia zagrożenia materiałów archiwalnych uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą, zarządzający i dyrektor archiwum państwowego mogą uzgodnić odstąpienie częściowo albo całkowicie od stosowania standardów, o których mowa w ust. 4.
6.
W razie stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie trwania czynności porządkowania, ewidencjonowania i technicznego zabezpieczania materiałów archiwalnych, dyrektor archiwum państwowego wskazuje zakres niezbędnych czynności koniecznych do prawidłowego przekazania materiałów archiwalnych.
7.
Zarządzający zawiadamia dyrektora archiwum państwowego o zakończeniu czynności porządkowania, ewidencjonowania i technicznego zabezpieczania materiałów archiwalnych i przedstawia ewidencję tych materiałów oraz notatkę informacyjną zawierającą dane o podstawie prawnej działania, strukturze organizacyjnej, właściwości rzeczowej i miejscowej jednostki organizacyjnej.
8.
Dyrektor archiwum państwowego po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 7, sprawdza prawidłowość uporządkowania, zewidencjonowania i technicznego zabezpieczenia materiałów archiwalnych.
9.
Zarządzający dostarcza przekazywane materiały archiwalne do miejsca określonego przez dyrektora archiwum państwowego, w terminie uzgodnionym z dyrektorem przez zarządzającego.
10.
Po dokonaniu przez dyrektora archiwum państwowego oceny, o której mowa w ust. 3, zarządzający porządkuje, ewidencjonuje i przekazuje w sposób uzgodniony z dyrektorem archiwum państwowego materiały archiwalne będące dokumentami elektronicznymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2014 r. poz. 1114), uwzględniając przy tym, że:
1)
przedmiotem porządkowania, ewidencjonowania i przekazania są dokumenty elektroniczne, a nie nośniki, na których są one zapisane w przekazującej jednostce organizacyjnej;
2)
przekazaniu podlegają także metadane odnoszące się do przekazywanych dokumentów elektronicznych, w szczególności metadane określone w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 2a ustawy, jeżeli takie metadane zostały przypisane do dokumentów elektronicznych w procesie ich tworzenia, przetwarzania lub przechowywania.
11.
W przypadku gdy materiały archiwalne w postaci elektronicznej są uporządkowane w akta spraw w taki sposób, że możliwe jest ich przekazanie zgodnie z wymaganiami technicznymi i formatami zapisu określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 2c ustawy oraz wymaganiami w zakresie przekazywania dokumentów elektronicznych do archiwów państwowych, stosuje się odpowiednio przepisy wydane na podstawie art. 5 ust. 2b ustawy.
§  3.
1.
W przypadku podjęcia przez właściwe organy jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 42 ustawy, decyzji o przekazaniu materiałów archiwalnych do archiwum państwowego, organy te powiadamiają o zamiarze przekazania materiałów archiwalnych Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, a ten wskazuje organom archiwum państwowe, do którego należy przekazać materiały archiwalne, informując dyrektora tego archiwum państwowego o zamiarze przekazania materiałów archiwalnych.
2.
Przekazanie materiałów archiwalnych następuje na podstawie porozumienia zawartego między przekazującą materiały archiwalne jednostką organizacyjną a dyrektorem archiwum państwowego wskazanego przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
3.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 2, określa w szczególności rodzaj i ilość przekazywanych materiałów archiwalnych wraz z ich szczegółowym spisem, a także warunki techniczne i termin ich przekazania.
§  4.
1.
W przypadku podjęcia przez właściwe organy jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 42 ustawy, decyzji o przekazaniu materiałów archiwalnych w depozyt archiwum państwowemu, organy te powiadamiają o zamiarze przekazania materiałów archiwalnych Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, a ten wskazuje organom archiwum państwowe, do którego należy przekazać materiały archiwalne, informując dyrektora tego archiwum państwowego o zamiarze przekazania materiałów archiwalnych.
2.
Przekazanie materiałów archiwalnych następuje na podstawie porozumienia zawartego między przekazującą materiały archiwalne jednostką organizacyjną a dyrektorem archiwum państwowego wskazanego przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
3.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 2, określa w szczególności rodzaj i ilość przekazywanych materiałów archiwalnych wraz z ich szczegółowym spisem, okres, na który materiały są przekazywane, warunki ponoszenia kosztów przechowywania, zabezpieczenia i udostępniania materiałów archiwalnych, a także warunki techniczne i termin ich przekazania.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2015 r.
1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1258).

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1733

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb przekazywania do archiwów państwowych materiałów archiwalnych tworzących ewidencjonowany niepaństwowy zasób archiwalny.
Data aktu: 14/10/2015
Data ogłoszenia: 29/10/2015
Data wejścia w życie: 01/11/2015