Czechy-Polska. Umowa o nowym połączeniu polskiej drogi krajowej nr 78 i czeskiej drogi I/58 oraz o budowie nowego mostu granicznego przez rzekę Odrę w rejonie Chałupek i Bohumina. Katowice.2001.08.25.

UMOWA
między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o nowym połączeniu polskiej drogi krajowej nr 78 i czeskiej drogi I/58 oraz o budowie nowego mostu granicznego przez rzekę Odrę w rejonie Chałupek i Bohumina,
sporządzona w Katowicach dnia 25 sierpnia 2001 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 25 sierpnia 2001 r. została sporządzona w Katowicach Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o nowym połączeniu polskiej drogi krajowej nr 78 i czeskiej drogi I/58 oraz o budowie nowego mostu granicznego przez rzekę Odrę w rejonie Chałupek i Bohumina, w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o nowym połączeniu polskiej drogi krajowej nr 78 i czeskiej drogi I/58 oraz o budowie nowego mostu granicznego przez rzekę Odrę w rejonie Chałupek i Bohumina

Rzeczpospolita Polska i Republika Czeska, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami", kierując się dążeniem do usprawnienia ruchu drogowego między obydwoma Państwami,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1
1.
Droga krajowa nr 78 na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i droga I/58 na terytorium Republiki Czeskiej zostaną połączone w nowym miejscu, w rejonie Chałupek i Bohumina na odcinku granicznym II(IV), między znakami granicznymi 8/1 i 8/2.
2.
W tym celu zrealizowane zostaną następujące przedsięwzięcia budowlane:
a)
nowy most graniczny przez rzekę Odrę,
b)
nowy odcinek drogi krajowej nr 78 (droga dojazdowa do mostu granicznego) w rejonie Chałupek na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
c)
nowy odcinek drogi I/58 (droga dojazdowa do mostu granicznego) w rejonie Bohumina na terytorium Republiki Czeskiej.
3.
Umawiające się Strony będą dążyć do tego, by przedsięwzięcia budowlane wymienione w ustępie 2 zostały zakończone w 2003 r.
Artykuł  2
1.
Strona polska w celu realizacji postanowień artykułu 1 jest zobowiązana do:
a)
przygotowania budowy mostu granicznego,
b)
opracowania dokumentacji projektowej niezbędnej do przeprowadzenia przetargu na budowę mostu granicznego,
c)
przeprowadzenia międzynarodowego przetargu na budowę mostu granicznego,
d)
zlecenia robót budowlanych,
e)
sprawowania nadzoru inwestorskiego przy udziale przedstawiciela Strony czeskiej,
f)
wybudowania drogi dojazdowej do mostu granicznego na swoim terytorium,
g)
wyegzekwowania od wykonawcy w okresie gwarancyjnym usunięcia ewentualnych wad i usterek związanych z realizacją kontraktu.
2.
Strona czeska w celu realizacji postanowień artykułu 1 jest zobowiązana do wybudowania drogi dojazdowej do mostu granicznego na swoim terytorium.
3.
Most graniczny będzie projektowany, wykonany i odebrany zgodnie z normami i przepisami techniczno-budowlanymi obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej oraz na warunkach określonych przez organy właściwe do spraw gospodarki wodnej Umawiających się Stron, przy respektowaniu Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Czechosłowackiej o gospodarce wodnej na wodach granicznych, sporządzonej w Pradze w dniu 21 marca 1958 r., w jej obowiązującym brzmieniu.
4.
Każda z Umawiających się Stron zapewni na swoim terytorium przeprowadzenie badań inżynieryjno-geologicznych i pomiarów geodezyjnych.
5.
Strona czeska przekaże Stronie polskiej wyniki badań, o których mowa w ustępie 4, wraz z dokumentacją geodezyjną.
6.
Strona polska uzgodni ze Stroną czeską kryteria wyboru firm i dokumenty przetargowe.
7.
Strona polska zapewni przedstawicielom Strony czeskiej udział w pracach komisji przetargowej, powołanej w związku z budową mostu granicznego.
8.
Przetarg, o którym mowa w ustępie 1 punkt c, zostanie przeprowadzony zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej.
9.
Wszystkie prace związane z budową mostu granicznego muszą być prowadzone w sposób nienaruszający przebiegu granicy państwowej.
10.
Postanowienia ustępów 1, 3, 4, 6 i 7 w imieniu Strony polskiej będą realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Publicznych; postanowienia ustępów 2, 4, 5 i 6 w imieniu Strony czeskiej będą realizowane przez Dyrekcję Dróg i Autostrad Republiki Czeskiej, zwane dalej "właściwymi organami".
Artykuł  3
1.
Każda z Umawiających się Stron zapewni wydanie w odpowiednim czasie właściwych zezwoleń i decyzji potrzebnych do budowy mostu granicznego, zgodnie z jej prawem wewnętrznym i na własny koszt.
2.
Każda z Umawiających się Stron zabezpieczy na swoim terytorium niezbędne grunty pod budowę mostu granicznego.
Artykuł  4

Umawiające się Strony będą dokonywać odbioru robót wspólnie, za pośrednictwem właściwych organów, w obecności wykonawcy robót, według prawa polskiego i polskich przepisów technicznych, zgodnie z warunkami kontraktu na budowę mostu granicznego.

Artykuł  5

Utrzymanie mostu granicznego będzie uregulowane w oparciu o postanowienia Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie utrzymania drogowych granicznych obiektów mostowych i wspólnych odcinków dróg na polsko-czeskiej granicy państwowej, sporządzonej w Warszawie dnia 9 marca 1998 r.

Artykuł  6
1.
Każda z Umawiających się Stron ponosi koszty budowy tej części mostu granicznego, która znajduje się na jej terytorium.
2.
Strona czeska pokrywa Stronie polskiej koszty administracyjne w wysokości 10 % kosztów budowy, przypadające jej zgodnie z ustępem 1.
3.
Każda z Umawiających się Stron ponosi koszty pozyskania gruntu i budowy dróg dojazdowych do mostu granicznego, znajdujących się na jej terytorium.
4.
Istniejąca i nowo opracowana dokumentacja, w szczególności dokumentacja geodezyjna oraz badania inżynieryjno-geologiczne, niezbędne do projektowania mostu granicznego, będą bezpłatnie udostępnione do dyspozycji właściwego organu drugiej Umawiającej się Strony.
Artykuł  7

Część mostu granicznego, która znajdzie się na terytorium jednej z Umawiających się Stron, będzie stanowiła jej własność.

Artykuł  8
1.
Wykonawca realizujący budowę mostu granicznego zostanie zobowiązany w kontrakcie na budowę mostu do wystawiania Stronie polskiej oddzielnych rachunków za wykonanie:
a)
konstrukcji dolnej, to jest przyczółka i filarów,
b)
konstrukcji nośnej wraz z wyposażeniem mostu,

na terytorium każdej z Umawiających się Stron.

2.
Strona czeska będzie przekazywała Stronie polskiej przypadające na nią części płatności zaliczkowych dotyczących budowy mostu granicznego, które dokonywane będą na rzecz wykonawcy odpowiednio do postępu prac budowlanych.
3.
Strona polska będzie informowała Stronę czeską z dwumiesięcznym wyprzedzeniem o szacunkowej wysokości środków finansowych potrzebnych na spłaty i jednocześnie o stanie wypłat w formie zestawień zawierających wysokości i terminy wypłat.
4.
Ostateczne rozliczenie kosztów budowy mostu granicznego między Umawiającymi się Stronami nastąpi w terminie do 30 dni od dnia odbioru końcowego.
5.
Wszystkie płatności Strony czeskiej dokonywane będą w euro.
6.
Strona czeska otrzyma oryginały kontraktów na budowę mostu granicznego i kopie dokumentów rozliczeniowych z oryginalnymi podpisami.
Artykuł  9
1.
Obywatele Umawiających się Stron i obywatele państw trzecich, wykonujący prace związane z budową mostu granicznego i nie objęci obowiązkiem posiadania wizy w żadnej z Umawiających się Stron oraz w żadnym z państw członkowskich Unii Europejskiej, mogą przy realizacji prac prowadzonych zgodnie z niniejszą umową przekraczać granicę w rejonie placu budowy mostu granicznego i przebywać w tej części budowy, która znajduje się na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, bez konieczności posiadania zezwolenia na pobyt, o ile mają przy sobie ważny dokument uprawniający do przekroczenia granicy państwowej.
2.
Obywatele innych państw, których obejmuje obowiązek posiadania wizy co najmniej w jednej z Umawiających się Stron, wykonujący prace zgodnie z niniejszą umową mogą przekraczać granicę państwa w rejonie placu budowy i przebywać w tej części budowy, która znajduje się na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, jeżeli otrzymali wizę i posiadają przy sobie ważny dokument uprawniający do przekraczania granicy państwowej.
3.
Obywatele, o których mowa w ustępach 1 i 2, są zwolnieni od obowiązku uzyskiwania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców niezależnie od tego, czy prace wykonywane będą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czy Republiki Czeskiej.
4.
Szczegóły dotyczące bezpieczeństwa i porządku w rejonie placu budowy mostu granicznego zostaną uzgodnione przez właściwe organy graniczne.
Artykuł  10

Właściwe organy Umawiających się Stron powiadomią w odpowiednim czasie swoje organy graniczne i celne o terminie rozpoczęcia i zakończenia budowy mostu granicznego.

Artykuł  11
1.
Dla dostaw towarów i usług dokonywanych w związku z budową mostu granicznego należy stosować prawo polskie dotyczące podatku od towarów i usług.
2.
Sprzęt, narzędzia, urządzenia i środki transportu używane do robót w ramach niniejszej umowy mogą być przywiezione czasowo z terytorium jednej Umawiającej się Strony na terytorium drugiej Umawiającej się Strony z zastrzeżeniem, że zostaną one wywiezione po właściwym wykorzystaniu i w terminie, na jaki dokonano odprawy celnej czasowej z całkowitym zwolnieniem od cła. Nie wymagane jest złożenie zabezpieczenia na poczet mogącego powstać długu celnego w stosunku do towarów, o których mowa w zdaniu pierwszym.
3.
Za towary niewymienione w ustępie 2, a wwożone z terytorium jednej Umawiającej się Strony na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, nie będą pobierane opłaty związane z przywozem z wyjątkiem cła, jeśli towary te będą wykorzystane do budowy mostu granicznego. Postanowienie powyższe stosuje się od czasu rozpoczęcia budowy.
4.
Towary potrzebne do budowy mostu granicznego nie podlegają przy wwozie i wywozie żadnym zakazom i ograniczeniom.
5.
Właściwe organy podatkowe i celne Umawiających się Stron będą sobie wzajemnie przekazywać niezbędne informacje oraz udzielać pomocy przy stosowaniu obowiązujących wewnętrznych przepisów prawa zgodnie z postanowieniami ustępów od 1 do 4. Przedstawiciele tych organów będą uprawnieni do przebywania na placu budowy mostu granicznego i podejmowania tam działań w ramach postanowień ustępów od 1 do 4.
Artykuł  12
1.
W celu wykonania niniejszej umowy zostanie powołana polsko-czeska Komisja mieszana. Składać się ona będzie z przewodniczących oraz członków obu delegacji. Umawiające się Strony poinformują się wzajemnie o wyznaczeniu przewodniczących delegacji do Komisji mieszanej.
2.
Każdy przewodniczący delegacji może zwołać posiedzenie Komisji mieszanej w porozumieniu z przewodniczącym delegacji drugiej Umawiającej się Strony. Posiedzenie takie musi odbyć się w ciągu jednego miesiąca od dnia otrzymania wniosku o jego zwołanie.
3.
Zadaniem Komisji mieszanej jest określenie postępowania i rozwiązywanie problemów dotyczących budowy mostu granicznego oraz podejmowanie decyzji w szczególności w następujących kwestiach:
a)
konstrukcji i parametrów mostu granicznego,
b)
określenia zakresu robót,
c)
sprawdzenia projektu mostu, harmonogramu i propozycji zlecania robót,
d)
płatności i warunków płatności,
e)
zasad odbioru mostu granicznego,
f)
podziału kosztów budowy mostu granicznego,
g)
przyjęcia i przekazania do utrzymania wykonanego mostu granicznego.
4.
Delegacje uczestniczące w Komisji mieszanej będą zobowiązane do udzielania wzajemnej pomocy w zakresie przygotowania dokumentów, które uznają za niezbędne do podjęcia decyzji przez Komisję mieszaną.
5.
Przewodniczący delegacji mogą zapraszać ekspertów na posiedzenia Komisji mieszanej.
6.
Komisja mieszana podejmuje decyzje we wzajemnym porozumieniu przewodniczących obu delegacji.
7.
Właściwe organy wskażą pełnomocników upoważnionych do wyjaśniania wszelkich problemów budowy, w tym do przeprowadzania wspólnych obmiarów robót, kontroli jakości i sprawdzania rozliczeń. Szczegółowy zakres działania wyżej wymienionych pełnomocników zostanie określony na pierwszym posiedzeniu Komisji mieszanej.
Artykuł  13
1.
Różnice stanowisk powstałe podczas interpretacji i stosowania niniejszej umowy będą rozstrzygane w drodze bezpośrednich rokowań pomiędzy upoważnionymi przedstawicielami ministrów właściwych do spraw transportu Umawiających się Stron na wniosek właściwych organów lub Komisji mieszanej.
2.
W przypadku nieosiągnięcia porozumienia w wyniku rokowań, o których mowa w ustępie 1, Umawiające się Strony będą rozstrzygać spory drogą dyplomatyczną.
Artykuł  14
1.
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Za dzień wejścia w życie umowy uważać się będzie dzień otrzymania noty późniejszej drugiej Umawiającej się Strony. Postanowienia niniejszej umowy będą prowizorycznie stosowane od dnia jej podpisania, o ile jest to zgodne z prawem wewnętrznym każdej z Umawiających się Stron.
2.
Umowa niniejsza obowiązuje do czasu zrealizowania wynikających z niej zobowiązań.
3.
Umowa może być zmieniona, uzupełniona lub rozwiązana jedynie po wzajemnym porozumieniu Umawiających się Stron.

UMOWĘ niniejszą sporządzono w Katowicach dnia 25 sierpnia 2001 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i czeskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,

- jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,

- będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie, dnia 14 czerwca 2005 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.146.1056

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czechy-Polska. Umowa o nowym połączeniu polskiej drogi krajowej nr 78 i czeskiej drogi I/58 oraz o budowie nowego mostu granicznego przez rzekę Odrę w rejonie Chałupek i Bohumina. Katowice.2001.08.25.
Data aktu: 25/08/2001
Data ogłoszenia: 16/08/2006
Data wejścia w życie: 27/06/2005