Nadanie statutu Krajowemu Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 2 czerwca 2006 r.
w sprawie nadania statutu Krajowemu Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury (Dz. U. Nr 169, poz. 1410 i Nr 264, poz. 2204) zarządza się, co następuje:
§  1.
Krajowemu Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury nadaje się statut stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Tymczasową siedzibą Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury jest, do dnia 31 grudnia 2009 r., Warszawa.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2006 r.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT KRAJOWEGO CENTRUM SZKOLENIA KADR SĄDÓW POWSZECHNYCH I PROKURATURY

Rozdział  1

Ustrój i organizacja Krajowego Centrum

§  1.
1.
Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury, zwane dalej "Krajowym Centrum", działa na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury (Dz. U. Nr 169, poz. 1410 i Nr 264, poz. 2204), zwanej dalej "ustawą", oraz niniejszego statutu.
2.
Krajowe Centrum działa przez określone w ustawie organy.
§  2. 1
Krajowe Centrum ma siedzibę w Krakowie z filiami w Gdańsku i Poznaniu.
§  3.
1.
W Krajowym Centrum tworzone są wydziały, a także samodzielne bądź wchodzące w skład wydziałów działy i sekcje oraz samodzielne stanowiska pracy.
2. 2
W skład Krajowego Centrum wchodzą:
1)
Wydział Szkolenia Sądowego w Sprawach Cywilnych, Gospodarczych oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych;
2)
Wydział Szkolenia Sądowego w Sprawach Karnych oraz Rodzinnych i Nieletnich;
3)
Wydział Szkolenia Kadr Prokuratury;
4)
Wydział Szkolenia Urzędników Sądowych;
5)
Wydział Organizacyjny:
a)
dział kadr,
b)
sekcja informatyki,
c)
sekcja informacji;
6)
Wydział Budżetowo-Administracyjny:
a)
sekcja planowania i analiz budżetowych,
b)
dział administracyjno-gospodarczy,
c)
stanowisko pracy do spraw zamówień publicznych;
7)
Dział Finansowy - kierowany przez Głównego Księgowego;
8)
samodzielne stanowiska pracy:
a)
pełnomocnik Dyrektora Krajowego Centrum do spraw koordynacji współpracy międzynarodowej,
b)
radca prawny,
c)
audytor.
§  3a. 3
Dyrektor Krajowego Centrum może, po zasięgnięciu opinii Rady Programowej Krajowego Centrum, tworzyć i znosić zespoły konsultacyjno-doradcze o charakterze stałym lub doraźnym, określając cel ich powołania, nazwę, skład osobowy, zakres i tryb działania, w tym sposób ich finansowania.
§  4.
Wydziałem kieruje naczelnik, a działem lub sekcją kierownik.
§  5.
W Krajowym Centrum działają sekretariaty wykonujące prace kancelaryjno-biurowe i pomocnicze w sprawach pozostających w zakresie zadań poszczególnych komórek organizacyjnych.

Rozdział  2

Sposób i tryb realizacji działalności szkoleniowej

§  6. 4
Zadania Krajowego Centrum realizowane są przez szkolenia, seminaria, konferencje, sympozja, zajęcia warsztatowe oraz inne formy doskonalenia zawodowego, a także przez różne formy działalności wydawniczej.
§  7.
Szkolenia zawodowe sędziów, prokuratorów, asesorów sądowych, asesorów prokuratury, referendarzy sądowych, asystentów sędziów, zawodowych kuratorów sądowych oraz urzędników sądów i prokuratury odbywają się w oparciu o roczne harmonogramy działalności szkoleniowej.
§  8. 5
 
1.
Do dnia 30 kwietnia każdego roku dyrektorzy komórek organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości, prezesi sądów apelacyjnych i okręgowych, a także prokuratorzy apelacyjni i okręgowi oraz Naczelny Prokurator Wojskowy mogą zgłaszać Radzie Programowej Krajowego Centrum za pośrednictwem Dyrektora Krajowego Centrum propozycje tematyczne szkoleń oraz form ich prowadzenia.
2.
Dyrektor Krajowego Centrum nie później niż do dnia 31 maja każdego roku przedstawia Radzie Programowej Krajowego Centrum propozycje do rocznego harmonogramu działalności szkoleniowej na rok następny.
3.
Rada Programowa Krajowego Centrum nie później niż do dnia 30 czerwca każdego roku opracowuje projekt harmonogramu, o którym mowa w ust. 2, i przedkłada go do zatwierdzenia Ministrowi Sprawiedliwości, w zakresie zgodności z planem finansowym Krajowego Centrum, oraz do wiadomości Krajowej Radzie Sądownictwa i Radzie Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.
§  9.
1.
Zatwierdzony przez Ministra Sprawiedliwości roczny harmonogram działalności szkoleniowej przesyłany jest w terminie do dnia 30 września każdego roku do wszystkich komórek organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości, prezesów sądów apelacyjnych i prokuratorów apelacyjnych.
2.
Roczny harmonogram działalności szkoleniowej zamieszczany jest na stronie internetowej Krajowego Centrum oraz publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Krajowego Centrum.
3. 6
Uwzględniając szczególnie uzasadnione potrzeby zgłaszane przez sądy, prokuratury i komórki organizacyjne Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowe Centrum niezależnie od szkoleń ujętych w rocznym harmonogramie może organizować dodatkowe szkolenia i inne formy doskonalenia zawodowego, zawiadamiając zainteresowanych o ich terminach i programach.
§  10.
1. 7
Dyrektor Krajowego Centrum wyznacza koordynatora każdego cyklu szkoleń i innych form doskonalenia zawodowego.
2.
Koordynator szkolenia przygotowuje program, dokonuje wyboru formy prezentacji tematyki oraz zapewnia przygotowanie materiałów szkoleniowych.
§  11. 8
Organizacja szkolenia polega w szczególności na:
1)
opracowaniu programu szkolenia i formy jego przeprowadzenia, a także przygotowaniu materiałów szkoleniowych;
2)
określeniu terminu naboru;
3)
wyznaczaniu limitu słuchaczy;
4)
prowadzeniu dokumentacji.
§  12.
Kandydatów na szkolenia zgłaszają prezesi sądów apelacyjnych i prokuratorzy apelacyjni, spośród sędziów, prokuratorów, asesorów sądowych, asesorów prokuratury, referendarzy sądowych, asystentów sędziów, zawodowych kuratorów sądowych oraz urzędników sądów i prokuratury z okręgów podległej apelacji, a w odniesieniu do sędziów i asesorów sądów wojskowych - Dyrektor Departamentu Sądów Wojskowych, natomiast w odniesieniu do prokuratorów i asesorów wojskowych - Naczelny Prokurator Wojskowy, kierując się zasadami rekrutacji ustalonymi przez Radę Programową Krajowego Centrum.
§  13.
Krajowe Centrum nie później niż 30 dni przed terminem szkolenia lub innej formy doskonalenia zawodowego przesyła osobom zakwalifikowanym na szkolenie szczegółowy program wraz ze wstępnymi materiałami szkoleniowymi.
§  14. 9
Krajowe Centrum prowadzi dokumentację organizowanych szkoleń i innych form doskonalenia zawodowego obejmującą:
1)
ich szczegółowe programy wraz z materiałami szkoleniowymi;
2)
listy uczestników;
3)
ankiety oceny szkoleń wraz z ich zbiorczymi zestawieniami,
4)
rejestr wydanych dokumentów, potwierdzających: udział w szkoleniach bądź ukończenia innych cyklicznych form doskonalenia zawodowego.
§  15. 10
 
1.
Dyrektor Krajowego Centrum nie później niż do dnia 30 kwietnia każdego roku przedstawia Radzie Programowej Krajowego Centrum propozycje do planu wydawniczego Krajowego Centrum na rok następny.
2.
Rada Programowa Krajowego Centrum nie później niż do dnia 31 maja każdego roku ustala plan wydawniczy, o którym mowa w ust. 1, i przekazuje do wiadomości: Ministrowi Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa i Radzie Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.
1 Załącznik § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2007 r. (Dz.U.07.41.264) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2007 r.
2 Załącznik § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2007 r. (Dz.U.07.41.264) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2007 r.
3 Załącznik § 3a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2007 r. (Dz.U.07.41.264) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2007 r.
4 Załącznik § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2007 r. (Dz.U.07.41.264) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2007 r.
5 Załącznik § 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2007 r. (Dz.U.07.41.264) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2007 r.
6 Załącznik § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2007 r. (Dz.U.07.41.264) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2007 r.
7 Załącznik § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2007 r. (Dz.U.07.41.264) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2007 r.
8 Załącznik § 11 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2007 r. (Dz.U.07.41.264) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2007 r.
9 Załącznik § 14 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2007 r. (Dz.U.07.41.264) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2007 r.
10 Załącznik § 15 dodany przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2007 r. (Dz.U.07.41.264) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2007 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024