Szczegółowe zasady podziału uprawnionych pracowników na grupy, ustalania liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz tryb nabywania akcji przez uprawnionych pracowników.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA 1
z dnia 29 stycznia 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad podziału uprawnionych pracowników na grupy, ustalania liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz trybu nabywania akcji przez uprawnionych pracowników

Na podstawie art. 36 ust. 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 i Nr 240, poz. 2055) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
"ustawa" - ustawę z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji;
2)
"spółka" - spółkę akcyjną lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością;
3)
"uprawnieni pracownicy" - osoby, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy;
4)
"akcje" - akcje lub udziały w spółce będące przedmiotem udostępnienia uprawnionym pracownikom.
§  2.
1.
Spółka, w terminie miesiąca od dnia komercjalizacji przedsiębiorstwa, wezwie uprawnionych pracowników do złożenia oświadczenia o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji.
2. 2
 Wezwania dokonuje się przez ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa, na głównej stronie internetowej spółki, przez wywieszenie ogłoszenia w widocznym, publicznie dostępnym miejscu w siedzibie spółki oraz we wszystkich jej oddziałach i zakładach. Wezwanie może być także rozpowszechnione w inny, zwyczajowo przyjęty sposób.
2a. 3
 W przypadku gdy inny podmiot niż minister właściwy do spraw Skarbu Państwa wykonuje uprawnienia wynikające z praw majątkowych Skarbu Państwa wobec spółki, ogłoszenie, o którym mowa w ust. 2, zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej tego podmiotu.
2b. 4
 W przypadku, o którym mowa w ust. 2a, podmiot wykonujący uprawnienia wynikające z praw majątkowych Skarbu Państwa niezwłocznie przekazuje ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa informację o ogłoszeniu, która jest zamieszczana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa.
3.
Wezwanie zawiera w szczególności:
1)
firmę (nazwę), siedzibę oraz adres spółki;
2)
termin i miejsce składania oświadczeń;
3)
informację o skutkach niezłożenia oświadczeń w terminie;
4)
informacje zawarte w art. 2 pkt 5 ustawy;
5)
informację o terminie i miejscu wywieszenia list uprawnionych pracowników oraz pouczenie o sposobie i terminach wnoszenia i rozpatrzenia reklamacji;
6)
informację, że prawo do nieodpłatnego nabycia akcji może być wykorzystane przez uprawnionych pracowników tylko w jednej spółce.
4. 5
 (uchylony).
§  3.
1.
Uprawnieni pracownicy, w terminie 6 miesięcy od dnia komercjalizacji przedsiębiorstwa, złożą pisemne oświadczenie o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji.
2.
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, składa się spółce.
3.
Oświadczenie uprawnionego pracownika zawiera:
1)
imię (imiona), nazwisko oraz imię ojca uprawnionego pracownika;
2)
numer ewidencyjny PESEL;
3)
serię i numer dowodu tożsamości;
4)
miejsce zamieszkania i adres;
5)
zamiar nieodpłatnego nabycia akcji od Skarbu Państwa;
6)
datę złożenia oświadczenia;
7)
podpis uprawnionego pracownika.
4.
Łącznie z oświadczeniem o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji uprawniony pracownik składa pisemne oświadczenie o nieskorzystaniu z prawa do nieodpłatnego nabycia akcji lub udziałów w innej spółce.
§  4.
1.
W terminie miesiąca po upływie terminu wskazanego w § 3 ust. 1 spółka sporządzi listę uprawnionych pracowników, którzy złożyli oświadczenie o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji.
2.
Lista, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1)
imię (imiona) i nazwisko oraz imię ojca uprawnionego pracownika;
2) 6
 okresy zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku.
3.
Spółka niezwłocznie po sporządzeniu listy uprawnionych pracowników wywiesi ją w siedzibie spółki oraz we wszystkich jej oddziałach i zakładach. Lista uprawnionych pracowników jest wywieszana na okres miesiąca.
§  5.
1. 7
 Osoby, które zostały pominięte na liście, o której mowa w § 4 ust. 1, lub którym wadliwie określono ich okres zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku, w terminie miesiąca od dnia wywieszenia listy, mogą złożyć pisemną reklamację.
2.
Reklamację składa się w spółce.
3.
Do reklamacji należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie warunków, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy, bądź poświadczające okres zatrudnienia.
4.
Reklamację rozpatruje komisja powołana przez zarząd spółki, w terminie 14 dni od dnia jej złożenia. Rozpatrzenie reklamacji wyczerpuje tok postępowania reklamacyjnego.
5.
Niezwłocznie po rozpatrzeniu reklamacji spółka powiadamia na piśmie wnoszącego reklamację o sposobie jej rozpatrzenia.
§  6.
Po zakończeniu postępowań reklamacyjnych spółka dokona, w terminie 14 dni, odpowiedniej korekty listy, o której mowa w § 4 ust. 1.
§  7.
1.
Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa, niezwłocznie po zbyciu przez Skarb Państwa pierwszych akcji lub udziałów na zasadach ogólnych, przekaże spółce informacje o liczbie akcji przeznaczonych do nieodpłatnego udostępnienia uprawnionym pracownikom.
2. 8
 Spółka, po otrzymaniu informacji o liczbie akcji przeznaczonych do nieodpłatnego udostępniania, sporządzi w terminie 14 dni listę uprawnionych pracowników obejmującą okresy zatrudnienia tych osób w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku i w spółce oraz łączny okres zatrudnienia w tych podmiotach.
3.
Okres zatrudnienia w spółce jest liczony od dnia jej komercjalizacji do dnia zbycia przez Skarb Państwa pierwszych akcji na zasadach ogólnych.
4.
Ustalenie okresu zatrudnienia, o którym mowa w ust. 2, uprawnionych pracowników zatrudnianych pod ziemią oraz w kopalniach siarki lub węgla brunatnego, jest dokonywane z uwzględnieniem współczynników korygujących, stosowanych do wyliczenia okresu zatrudnienia dla celów emerytalnych.
§  8. 9
1.
Spółka, w terminie 14 dni od dnia otrzymania od ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa informacji o liczbie akcji przeznaczonych do nieodpłatnego udostępnienia uprawnionym pracownikom, ogłosi w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa, na głównej stronie internetowej spółki, przez wywieszenie ogłoszenia w widocznym, publicznie dostępnym miejscu w siedzibie spółki oraz we wszystkich jej oddziałach i zakładach, o terminie wywieszenia listy, o której mowa w § 7 ust. 2, oraz o terminie, miejscu i sposobie składania reklamacji co do okresu zatrudnienia w spółce. Ogłoszenie zawiera również informację o terminie wygaśnięcia prawa. Przepisy § 2 ust. 2a i 2b stosuje się odpowiednio.
2.
Informacja o terminie, miejscu i sposobie składania reklamacji co do okresu zatrudnienia w spółce, o terminie wywieszenia listy, o której mowa w § 7 ust. 2, oraz terminie wygaśnięcia prawa może zostać przekazana uprawnionym pracownikom pisemnie listami poleconymi.
§  9.
Uprawnieni pracownicy, którym wadliwie określono ich okres zatrudnienia w spółce, w terminie 14 dni od dnia wywieszenia listy, o której mowa w § 7 ust. 2, mogą złożyć pisemną reklamację. Przepisy § 5 ust. 2-5 i § 6 stosuje się odpowiednio.
§  10.
1. 10
 Uprawnieni pracownicy nabywają akcje Skarbu Państwa w równej liczbie w ramach grupy wyodrębnionej ze względu na łączny okres zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku i w spółce.
2.
Przy ustalaniu okresu zatrudnienia uwzględnia się także okres zarządzania przedsiębiorstwem państwowym przez osoby fizyczne, o których mowa w art. 2 pkt 5 lit. b ustawy.
§  11.
1.
Grupy uprawnionych pracowników wyodrębnia się ze względu na następujące okresy zatrudnienia:
1)
do 1 roku;
2)
powyżej 1 roku do 3 lat;
3)
powyżej 3 lat do 6 lat;
4)
powyżej 6 lat do 9 lat;
5)
powyżej 9 lat do 12 lat;
6)
powyżej 12 lat do 15 lat;
7)
powyżej 15 lat do 18 lat;
8)
powyżej 18 lat do 21 lat;
9)
powyżej 21 lat do 24 lat;
10)
powyżej 24 lat.
2. 11
 Zaliczenie uprawnionych pracowników do grupy następuje na podstawie łącznego okresu zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku i w spółce.
§  12.
1. 12
 Niezwłocznie po korekcie listy, o której mowa w § 9, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia dokonania korekty listy, spółka sporządza listę uprawnionych pracowników z podziałem na grupy wyodrębnione ze względu na łączny okres zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku i w spółce.
2.
Zarząd spółki w porozumieniu ze związkami zawodowymi działającymi w spółce określi liczbę akcji przypadających na każdą z wyodrębnionych grup.
3.
W spółkach, w których nie działają związki zawodowe, zarząd spółki w porozumieniu z członkami rady nadzorczej wybranymi przez pracowników określa liczbę akcji przypadających na każdą z wyodrębnionych grup.
4.
Liczba akcji przypadających na każdą z grup ma być podzielna w liczbach całkowitych przez liczbę pracowników tworzących grupę.
§  13.
Niezwłocznie po dokonaniu czynności określonych w § 7-12 zarząd spółki sporządzi ostateczną listę uprawnionych pracowników uzupełnioną o dane dotyczące liczby akcji przysługujących uprawnionym pracownikom i przekaże ją ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa, w terminie 14 dni od dnia jej sporządzenia, wraz z oświadczeniem zarządu spółki o dochowaniu należytej staranności przy sporządzaniu listy.
§  14.
1. 13
 Po przekazaniu przez zarząd spółki listy, o której mowa w § 13, minister właściwy do spraw Skarbu Państwa zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa ogłoszenie o przystąpieniu do zbywania akcji uprawnionym pracownikom wraz z ostateczną listą uprawnionych pracowników. Spółka zamieszcza ogłoszenie na głównej stronie internetowej spółki oraz wywiesza je w widocznym, publicznie dostępnym miejscu w siedzibie spółki oraz we wszystkich jej oddziałach i zakładach. Ogłoszenie może być także rozpowszechnione w inny, zwyczajowo przyjęty sposób. Przepisy § 2 ust. 2a i 2b stosuje się odpowiednio.
2.
Ogłoszenie zawiera:
1)
firmę (nazwę), siedzibę oraz adres spółki, której akcje będą udostępniane;
2)
liczbę akcji przeznaczonych do zbycia;
3)
termin i miejsce zawierania umów;
4)
datę wygaśnięcia prawa do akcji;
5)
inne informacje mogące usprawnić wydawanie akcji.
§  15.
1.
Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa zawiera w imieniu Skarbu Państwa z uprawnionym pracownikiem umowę nieodpłatnego zbycia akcji. Dokument umowy zbycia akcji sporządza spółka.
2.
Przed zawarciem umowy uprawniony pracownik ponownie składa pisemne oświadczenie o nieskorzystaniu, do dnia zawarcia umowy, z prawa do nieodpłatnego nabycia akcji lub udziałów w innej spółce oraz oświadczenie o zapoznaniu się z ograniczeniami wynikającymi z art. 38 ust. 3 i 4 ustawy. Oświadczenia te stanowią załączniki do umowy zbycia akcji.
§  16.
W procesach udostępniania akcji, w spółkach powstałych w trybie art. 49 ust. 1 ustawy, terminy określone w § 2 ust. 1 i § 3 ust. 1 biegną od dnia wejścia w życie umowy wnoszącej przedsiębiorstwo do spółki.
§  17.
Po dokonaniu czynności z zakresu udostępnienia akcji uprawnionym pracownikom, spółka przekaże ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa pisemne sprawozdanie z dokonanych czynności.
§  18.
W spółkach, w których przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Skarb Państwa zbył pierwsze akcje na zasadach ogólnych, do postępowania w sprawie podziału uprawnionych pracowników na grupy, ustalania liczby akcji i udziałów przypadających na każdą z tych grup oraz nabywania akcji przez uprawnionych pracowników stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  19.
Traci moc rozporządzenie Ministra Skarbu Państwa z dnia 3 kwietnia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad podziału uprawnionych pracowników na grupy, ustalania liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz trybu nabywania akcji przez uprawnionych pracowników (Dz. U. Nr 33, poz. 200).
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej - Skarb Państwa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 97, poz. 868).
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 24 marca 2016 r. (Dz.U.2016.474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 2016 r.
3 § 2 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 24 marca 2016 r. (Dz.U.2016.474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 2016 r.
4 § 2 ust. 2b dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 24 marca 2016 r. (Dz.U.2016.474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 2016 r.
5 § 2 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia z dnia 24 marca 2016 r. (Dz.U.2016.474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 2016 r.
6 § 4 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 marca 2009 r. (Dz.U.09.38.304) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2009 r.
7 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 marca 2009 r. (Dz.U.09.38.304) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2009 r.
8 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 marca 2009 r. (Dz.U.09.38.304) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2009 r.
9 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 marca 2016 r. (Dz.U.2016.474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 2016 r.
10 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 2 marca 2009 r. (Dz.U.09.38.304) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2009 r.
11 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 2 marca 2009 r. (Dz.U.09.38.304) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2009 r.
12 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 2 marca 2009 r. (Dz.U.09.38.304) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2009 r.
13 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 24 marca 2016 r. (Dz.U.2016.474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 2016 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.35.303

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady podziału uprawnionych pracowników na grupy, ustalania liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz tryb nabywania akcji przez uprawnionych pracowników.
Data aktu: 29/01/2003
Data ogłoszenia: 28/02/2003
Data wejścia w życie: 15/03/2003