Postępowanie wobec małoletnich cudzoziemców pozbawionych opieki w okresie postępowania o nadanie statusu uchodźcy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 14 czerwca 2002 r.
w sprawie postępowania wobec małoletnich cudzoziemców pozbawionych opieki w okresie postępowania o nadanie statusu uchodźcy.

Na podstawie art. 85g ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2001 r. Nr 127, poz. 1400 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 74, poz. 676 i Nr 81, poz. 731 i Nr 89, poz. 804) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
warunki zakwaterowania małoletnich cudzoziemców pozbawionych opieki w okresie postępowania o nadanie statusu uchodźcy, zwanych dalej "małoletnimi",
2)
kwalifikacje zawodowe personelu prowadzącego postępowania o nadanie statusu uchodźcy w sprawach małoletnich i udzielającego im świadczeń, o których mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach, zwanej dalej "ustawą",
3)
warunki, w jakich powinny być prowadzone czynności administracyjne w postępowaniu o nadanie statusu uchodźcy z udziałem małoletniego,
4)
sposób sprawdzania okoliczności, o których mowa w art. 52a ustawy.
§  2. 
1. 
Małoletni może być zakwaterowany w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w wydzielonej części ośrodka dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, zwanego dalej "ośrodkiem".
2. 
Małoletniego umieszcza się w ośrodku znajdującym się w pobliżu szkoły oraz publicznego zakładu opieki zdrowotnej, udzielającego świadczeń zdrowotnych w zakresie co najmniej badań lekarskich ogólnych oraz szczepień ochronnych.
3. 
Warunki zakwaterowania w placówce opiekuńczo-wychowawczej określają odrębne przepisy.
§  3. 
Na zakwaterowanie małoletniego umieszczonego w ośrodku przeznacza się pomieszczenia w budynku posiadającym:
1)
pokoje mieszkalne 1-5 osobowe o powierzchni zapewniającej nie mniej niż 5 m2 na osobę, które powinny być właściwie oświetlone i wyposażone w:
a)
łóżka lub tapczany,
b)
szafki i lampki nocne,
c)
szafy lub miejsca w szafie na przechowywanie rzeczy osobistych,
2)
łazienki z miejscem do prania i suszenia oraz toalety w ilości umożliwiającej korzystanie z nich w sposób zapewniający intymność i zgodność z zasadami higieny,
3)
miejsce do cichej nauki,
4)
pokój do wypoczynku wyposażony w stoliki, krzesła, telewizor, gry, zabawki, książki (nie mniej niż jedno pomieszczenie na 10 dzieci),
5)
pokój dla dzieci chorych o powierzchni co najmniej 6 m2 na jednego chorego, wyposażony w umywalkę,
6)
pokój do spotkań z osobami odwiedzającymi.
§  4. 
1. 
Zakwaterowanie małoletniego w ośrodku odbywa się w każdym czasie przez całą dobę.
2. 
Rodzeństwo umieszcza się w jednym pokoju mieszkalnym, chyba że dobro małoletnich przemawia za rozdzieleniem rodzeństwa, uwzględniając w miarę możliwości ich zdanie.
§  5. 
Postępowanie o nadanie małoletniemu statusu uchodźcy może prowadzić osoba, która posiada:
1)
ukończone studia wyższe magisterskie na kierunku prawo i 2-letni staż pracy w instytucjach, których zakres działania obejmuje opiekę nad dzieckiem, lub
2)
ukończone studia wyższe magisterskie lub wyższe zawodowe i co najmniej 2-letnie doświadczenie w pracy w administracji publicznej oraz odbyła przeszkolenie w zakresie prowadzenia postępowań o nadanie statusu uchodźcy z udziałem małoletnich lub
3)
ukończone studia wyższe magisterskie na kierunkach: pedagogika, psychologia lub socjologia oraz co najmniej 2-letnie doświadczenie w pracy w administracji publicznej.
§  6. 
Osoby udzielające świadczeń, o których mowa w art. 40 ust. 1 ustawy, powinny posiadać:
1)
ukończone studia wyższe magisterskie na kierunkach: pedagogika, psychologia, politologia (w zakresie polityki społecznej, profilaktyki społecznej i resocjalizacji), nauki społeczne (w zakresie resocjalizacji) lub studia wyższe na kierunku lekarskim lub pielęgniarskim,
2)
ukończoną szkołę medyczną przygotowującą do pracy w zawodzie opiekunki dziecięcej,
3)
udokumentowane przygotowanie do prowadzenia terapii o profilu potrzebnym w pracy ośrodka,
4)
ukończone studia wyższe w wyższej szkole zawodowej o specjalności praca socjalna.
§  7. 
W postępowaniu o nadanie małoletniemu statusu uchodźcy czynności administracyjne, w szczególności składanie przez małoletniego zeznań i oświadczeń, przeprowadza się w pomieszczeniu wyposażonym w sposób odpowiedni do stanu psychofizycznego małoletniego, wynikającego z jego wieku oraz przy zachowaniu dyskrecji i poszanowania dóbr osobistych małoletniego.
§  8. 
Jeżeli małoletni biorący udział w czynnościach, o których mowa w § 7, nie zna języka polskiego, czynności te powinny być dokonywane w języku dla niego zrozumiałym, a w miarę potrzeby z udziałem tłumacza.
§  9. 
1. 
Czynności, o których mowa w § 7, dokonuje się w obecności przedstawiciela ustawowego małoletniego, a jeżeli nad małoletnim nie sprawuje pieczy przedstawiciel ustawowy - w obecności kuratora, a także, na wniosek małoletniego, w obecności innej wskazanej przez niego osoby dorosłej.
2. 
W razie potrzeby, w szczególności gdy wymaga tego stan psychofizyczny małoletniego, w czynnościach, o których mowa w § 7, uczestniczy psycholog lub pedagog.
§  10. 
Małoletniego informuje się o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na wynik postępowania, w sposób uwzględniający jego wiek, stopień dojrzałości i rozwój umysłowy.
§  11. 
Czynności administracyjne w postępowaniu o nadanie małoletniemu statusu uchodźcy, w szczególności dotyczące badania wniosku złożonego przez małoletniego pod względem prawdziwości i kompletności informacji w nim zawartych, dokonuje się w sposób uwzględniający wiek małoletniego, stopień dojrzałości i rozwój umysłowy, a także mając na uwadze, że małoletni może posiadać ograniczoną wiedzę o faktycznej sytuacji panującej w kraju jego pochodzenia.
§  12. 
Okoliczności, o których mowa w art. 52a ustawy, ustala się przez wystąpienie z wnioskiem o udzielenie stosownych informacji do:
1)
konsulów Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
misji dyplomatycznych lub urzędów konsularnych państw obcych w Rzeczypospolitej Polskiej,
3)
międzynarodowych organizacji rządowych i pozarządowych, w których zakresie działania znajdują się sprawy uchodźców lub małoletnich,
4)
krajowych organizacji pozarządowych działających na rzecz małoletnich lub uchodźców.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024