Klasyfikacja wód oraz warunki, jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzane do wód lub do ziemi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 5 listopada 1991 r.
w sprawie klasyfikacji wód oraz warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzane do wód lub do ziemi. *

Na podstawie art. 62 ust. 3 i 4 pkt 1 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230 z 1980 r. Nr 3, poz. 6, z 1983 r. Nr 44, poz. 201, z 1989 r. Nr 26, poz. 139 i Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 34, poz. 198 i Nr 39, poz. 222 oraz z 1991 r. Nr 32, poz. 131 i Nr 77, poz. 335) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się trzystopniową klasyfikację czystości śródlądowych wód powierzchniowych:
1)
klasa pierwsza - wody nadające się do:
a)
zaopatrzenia ludności w wodę do picia,
b)
zaopatrzenia zakładów wymagających wody o jakości wody do picia,
c)
bytowania w warunkach naturalnych ryb łososiowatych;
2)
klasa druga - wody nadające się do:
a)
bytowania w warunkach naturalnych innych ryb niż łososiowate,
b)
chowu i hodowli zwierząt gospodarskich,
c)
celów rekreacyjnych, uprawiania sportów wodnych oraz do urządzania zorganizowanych kąpielisk;
3)
klasa trzecia - wody nadające się do:
a)
zaopatrzenia zakładów innych niż zakłady wymagające wody o jakości wody do picia,
b)
nawadniania terenów rolniczych, wykorzystywanych do upraw ogrodniczych oraz upraw pod szkłem i pod osłonami z innych materiałów.
2.
Wartości wskaźników zanieczyszczeń śródlądowych wód powierzchniowych określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Zabrania się wprowadzania ścieków do:
1)
wód podziemnych;
2)
śródlądowych wód powierzchniowych i do ziemi, jeżeli byłoby to sprzeczne z wymaganiami wynikającymi z ustanowienia strefy ochronnej źródła i ujęcia wody;
3)
śródlądowych wód powierzchniowych w obrębie zorganizowanych kąpielisk i plaż publicznych oraz w strefie 1 km od ich granic;
4)
jezior bezodpływowych;
5)
jezior i ich dopływów na odcinkach 3 km od ujścia do jeziora, jeżeli dotychczas ścieki nie były do nich wprowadzane;
6)
ziemi na obszarach płytkiego występowania użytkowych wód podziemnych przykrytych utworami przepuszczalnymi.
2.
Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do wtłaczania do górotworu wydobytych z niego wód kopalnianych.
§  3.
Ścieki wprowadzane do śródlądowych wód powierzchniowych i wód morskich nie mogą:
1)
powodować w tych wodach:
a)
formowania się osadów i piany,
b)
zmian naturalnej mętności, barwy i zapachu,
c)
zmian w naturalnej biocenozie charakterystycznej dla wód;
2)
zawierać:
a)
odpadków stałych i ciał pływających,
b)
węglowodorów chlorowanych (DDT, PCB i PCT),
c)
substancji promieniotwórczych w ilościach większych od ustalonych odrębnymi przepisami,
d)
patogennych drobnoustrojów pochodzących z obiektów, w których leczeni są chorzy na choroby zakaźne lub przebywają rekonwalescenci po tych chorobach.
§  4.
1.
Do śródlądowych wód płynących mogą być wprowadzane ścieki, jeżeli wartości wskaźników zanieczyszczeń nie przekraczają wartości określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2.
Organ właściwy do wydania pozwolenia wodno - prawnego, zwany dalej "właściwym organem", może ustalić wartości wskaźników zanieczyszczeń w ściekach niższe od określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, a nawet odmówić wydania pozwolenia, w wypadku:
1)
wprowadzania ścieków do wód na obszarach parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych oraz w granicach uzdrowisk, miejscowości turystyczno - wypoczynkowych i miast;
2)
gdy średniodobowa ilość wprowadzanych ścieków przekracza 10% wartości średniego niskiego przepływu wody w rzece (SNQ);
3)
gdy na 10 km odcinku cieku o średnim niskim przepływie wody (SNQ) mniejszym od 1,5 m3/s łączna średnio - dobowa ilość wprowadzanych ścieków jest większa od 10% wartości średniego niskiego przepływu wody w cieku.
3.
Średni niski przepływ (SNQ) dla wód płynących, na których nie prowadzi się obserwacji wodowskazowych, może być określany za pomocą wzorów empirycznych. Przy urządzeniach wodnych służących zmianie przepływu wód lub poziomu lustra za średni niski przepływ przyjmuje się najniższy dopuszczalny przepływ określony w instrukcji eksploatacyjnej tych urządzeń.
4.
W razie wprowadzania do wód ścieków przemysłowych, właściwy organ może odstąpić od wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, z wyjątkiem wskaźników grup D i E, jeżeli uzyskanie tych wartości nie jest możliwe mimo zastosowania dostępnych technik i technologii oczyszczania ścieków oraz zmian w procesie produkcji, a równocześnie za utrzymaniem lub podjęciem takiej produkcji przemawia interes społeczny.
5.
Przepisy ust. 1, 2 i 4 stosuje się również do zbiorników wodnych powstałych w wyniku spiętrzenia wód płynących o czasie wymiany wody nie przekraczającym 14 dni. Jako SNQ wody w zbiorniku przyjmuje się w tym wypadku SNQ wód dopływających do zbiornika.
§  5.
1.
Do śródlądowych wód płynących nie mogą być wprowadzone wody zasolone, jeżeli ich zasolenie przekracza wartość 35 000 mg/l w odniesieniu do sumy chlorków i siarczanów.
2.
Wody zasolone, z wyjątkiem określonych w ust. 1, mogą być wprowadzane do śródlądowych wód płynących za pośrednictwem zbiorników dozujących, zapewniających utrzymanie przy przepływach wody w cieku wyższych od SNQ poziomu zasolenia wody nie przekraczającego wartości 500 mg/l w odniesieniu do sumy chlorków i siarczanów.
3.
Właściwy organ może odstąpić do wymagań określonych w ust. 1 i 2, jeżeli nie spowoduje to szkód w środowisku wodnym i nie utrudni wykorzystania wód przez innych użytkowników.
§  6.
Do śródlądowych wód stojących, z wyjątkiem wymienionych w § 2 ust.1 pkt 4 i 5 i w § 4 ust. 5, oraz do wód w ich zlewniach całkowitych mogą być odprowadzane ścieki, jeżeli:
1)
nie zawierają zanieczyszczeń grup D i E wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
2)
wartości wskaźników zanieczyszczeń grup B i C nie przekraczają wartości określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, z wyjątkiem fosforu ogólnego, którego stężenie nie może przekraczać 1 mg/l;
3)
temperatura i odczyn ścieków nie przekraczają wartości określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, a wartości pozostałych wskaźników zanieczyszczeń grupy A są niższe o 50% od wartości określonych w tym załącznik.
§  7.
1.
Do wód morskich mogą być wprowadzane ścieki, jeżeli wartości wskaźników zanieczyszczeń nie przekraczają wartości określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia dla zanieczyszczeń;
1)
grup D i E;
2)
grupy A, z wyjątkiem temperatury;
3)
grupy B, z wyjątkiem fosforu ogólnego, którego stężenie nie może przekraczać 1,5 mg/l.
2.
Miejsce i sposób wprowadzania ścieków powinny być tak ustalone, aby nie powodowały zmian naturalnego stanu i składu wód morskich w obrębie zorganizowanych kąpielisk i plaż publicznych oraz w pasie 1 km od ich granic.
3.
Właściwy organ może ustalić wartości wskaźników zanieczyszczeń w ściekach niższe od określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, a nawet odmówić wydania pozwolenia wodnoprawnego w wypadku wprowadzania ścieków do wód portowych.
§  8.
1.
Do ziemi i do cieków wodnych stanowiących urządzenia melioracji wodnych szczegółowych mogą być wprowadzane ścieki, jeżeli:
1)
nie zawierają zanieczyszczeń grup D i E wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
2)
wartości wskaźników zanieczyszczeń grup A, B i C nie przekraczają wartości określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
3)
zwierciadło wód podziemnych znajduje się co najmniej 1,5 m poniżej poziomu wprowadzenia ścieków;
4)
nie zagrażają jakości wód podziemnych.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do ścieków oczyszczanych w gruncie i odprowadzanych systemem drenażowym do śródlądowych wód płynących oraz ścieków przeznaczonych do rolniczego wykorzystania.
3.
Właściwy organ może odstąpić od warunków określonych w ust. 1 w wypadku wprowadzania do ziemi ścieków bytowo - gospodarczych i innych o podobnym składzie, jeżeli ich ilość nie przekracza 5 m3/d i stężenie zawiesin ogólnych nie jest wyższe od 50 mg/l.
§  9.
1.
Do śródlądowych wód powierzchniowych, wód morskich i do ziemi mogą być wprowadzane ścieki opadowe:
1)
z zanieczyszczonych: centrów miast, terenów przemysłowych, składowych, baz transportowych itp. - po uprzednim oczyszczeniu w stopniu zapewniającym usunięcie zawiesin ogólnych oraz substancji ekstrahujących się eterem naftowym do wartości określonych w załączniku nr 2 rozporządzenia i przy zachowaniu warunków określonych w § 3;
2)
z pozostałych terenów, jeżeli nie zawierają odpadków stałych.
2.
Ścieki z przelewów kanalizacji ogólnospławnej mogą być wprowadzane do wód płynących o SNQ mniejszym od 1,5 m3/s, jeżeli odpływ ścieków z poszczególnych przelewów nie występuje częściej niż 5 razy w roku, a do pozostałych wód płynących, jeżeli odpływ ścieków nie występuje częściej niż 10 razy w roku.
§  10.
Jeżeli wody chłodnicze wprowadzane są do śródlądowych wód powierzchniowych lub morskich wód wewnętrznych, temperatura tych wód nie może przekraczać 35o C i nie mogą one powodować zakłócenia równowagi biologicznej w środowisku wodnym.
§  11.
1.
Zabrania się rozcieńczania ścieków wodami chłodniczymi lub innymi wodami w celu uzyskania wartości wskaźników zanieczyszczeń w ściekach wymaganych przepisami rozporządzenia,
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy ścieków zawierających wyłącznie zanieczyszczenia grupy C, określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  12.
Jeżeli ścieki zawierają substancje niebezpieczne inne niż wymienione w załączniku nr 2 do rozporządzenia, właściwy organ może w pozwoleniu wodnoprawnym określić dopuszczalną zawartość tych substancji w ściekach.
§  13.
Do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, a nie zakończonych do tego dnia decyzją ostateczną, stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  14.
Od dnia 1 stycznia 2000 r. w ściekach miejskich i innych o podobnym składzie, wprowadzanych do śródlądowych wód płynących i do wód morskich w ilościach większych niż 2000 m3/d, wartość fosforu ogólnego nie może przekraczać 1,5 mg/l, a wartość BZT5 - 15 mg/l.
§  15.
Stosownie do art. 80 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz. U. Nr 35, poz. 192) traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 1987 r. w sprawie klasyfikacji wód, warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki, oraz kar pieniężnych za naruszanie tych warunków (Dz. U. Nr 42, poz. 248 i z 1990 r. Nr 42, poz. 244).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WARTOŚCI WSKAŹNIKÓW ZANIECZYSZCZEŃ ŚRÓDLĄDOWYCH WÓD POWIERZCHNIOWYCH

Klasa czystości
Lp. Nazwa wskaźnika Jednostka I II III
1 2 3 4 5 6
1 Temperatura 0C 22 i poniżej 26 i poniżej 26 i poniżej
2 Zapach - z3R i poniżej naturalny naturalny
3 Barwa mg Pt/l naturalna
4 Odczyn pH 6,5 - 8,5 6,5 - 9,0 6,0 9,0
5 Zawiesiny ogólne (z wyjątkiem nagłych przyborów wody) mg/l 20 i poniżej 30 i poniżej 50 i poniżej
6 Pięciodobowe biochemiczne zaopatrzenie tlenu (BZT5) mg O2/l 4 i poniżej 8 i poniżej 12 i poniżej
7 Chemiczne zapotrzebowanie tlenu metodą nadmanganianową (ChZTMn) mg O2/l 10 i poniżej 20 i poniżej 30 i poniżej
8 Chemiczne zapotrzebowanie tlenu dwuchromianową (ChZTCr) mg O2/l 25 i poniżej 70 i poniżej 100 i poniżej
9 Tlen rozpuszczony mg O2/l 6 i powyżej 5 i powyżej 4 i powyżej
10 Azot amonowy mg NNH4/l 1,0i poniżej 3,0 i poniżej 6,0 i poniżej
11 Azot azotanowy mg NNO3/l 5,0 i poniżej 7,0 i poniżej 15,0 i poniżej
12 Azot azotynowy mg NNO2/1 0,02i poniżej 0,03 i poniżej 0,06 i poniżej
13 Azot ogólny mg N/l 5,0 i poniżej 10,0 i poniżej 15,0 i poniżej
14 Fosforany rozpuszczone mg PO4/l 0,2 i poniżej 0,6 i poniżej 1,0 i poniżej
15 Fosforan ogólny mg P/l 0,1 i poniżej 0,25 i poniżej 0,4 i poniżej
16 Twardość ogólna mgCaCO3/l 350 i poniżej 550 i poniżej 700 i poniżej
17 Przewodność elektrolityczna μ S/cm 800 i poniżej 900 i poniżej 1200 i poniżej
18 Chlorki mg Cl/l 250 i poniżej 300 i poniżej 400 i poniżej
19 Siarczany mg SO4/l 150 i poniżej 200 i poniżej 250 i poniżej
20 Sód mg Na/l 100 i poniżej 120 i poniżej 150 i poniżej
21 Potas mg K/l 10 i poniżej 12 i poniżej 15 i poniżej
22 Substancje rozpuszczone mg/l 500 i poniżej 1000 i poniżej 1200 i poniżej
23 Żelazo ogólne mg Fe/l 1,0 i poniżej 1,5 i poniżej 2,0 i poniżej
24 Arsen mg As/l 0,05i poniżej 0,05i poniżej 0,2 i poniżej
25 Bor mg B/l wszystkie klasy1,0 i poniżej
26 Cynk mg Zn/l wszystkie klasy 0,2 i poniżej
27 Chrom +3 mg Cr/l 0,05i poniżej 0,1 i poniżej 0,1 i poniżej
28 Chrom+6 mg Cr/l wszystkie klasy 0,05 i poniżej
29 Kadm mg Cd/l 0,005 poniżej 0,03 i poniżej 0,1 i poniżej
30 Mangan mg Mn/L 0,1 i poniżej 0,3 o poniżej 0,8 i poniżej
31 Miedź mg Cu/l wszystkie klasy O,05 i poniżej
32 Nikiel mg Ni/l wszystkie klasy 1,0 i poniżej
33 Ołów mg Pb/l wszystkie klasy 0,05 i poniżej
34 Rtęć mg Hg/l 0,001 i poniżej 0,005 i poniżej 0,01 i poniżej
35 Selen mg Se/l wszystkie klasy 0,01 i poniżej
36 Srebro mg Ag/l wszystkie klasy 0,01 i poniżej
37 Wanad mg V/l wszystkie klasy 1,0 i poniżej
38 Chlor wolny mg Cl2/l niewykrywalny
39 Cyjanki wolne mg CN/l wszystkie klasy 0,01 i poniżej
40 Cyjanki związane mg CN/l 1,0 i poniżej 2,0 i poniżej 3,0 i poniżej
41 Fluorki mg F/1 1,5 i poniżej 1,5 i poniżej 2,0 i poniżej
42 Rodanki mg CNS/l 0,02i poniżej 0,5 i poniżej 1,0 i poniżej
43 Siarczki mg S/l niewykrywalne 0,1 i poniżej
44 Aldehyd mrówkowy mg/l 0,05i poniżej 0,05 i poniżej 0,2 i poniżej
45 Akrylonitryl mg/l wszystkie klasy 2,0 i poniżej
46 Fenole lotne mg/l 0,005 i poniżej 0,02 i poniżej 0,05 i poniżej
47 Insektycydy z grupy węglowodorów chlorowanych μg/l wszystkie klasy 0,005 i poniżej
48 Insektycydy fosforoorganiczne i karbaminianowe μg/l wszystkie klasy 1,0 i poniżej
49 Kaprolaktam mg/l wszystkie klasy 1,0 i poniżej
50 Substancje powierzchniowo czynne - anionowe mg/l 0,2 i poniżej 0,5 i poniżej 1,0 i poniżej
51 Substancje powierzchniowo czynne - niejonowe mg/l 0,5 i poniżej 1,0 i poniżej 2,0 i poniżej
52 Substancje ekstrahujące się eterem naftowym mg/l 0,5 i poniżej 10,0i poniżej 15,0 i poniżej
53 Benzo(a)piren μg/l wszystkie klasy 0,2 i poniżej
54 Chlorofil a μg/l 10 i poniżej 20 i poniżej 30 i poniżej
55 Saprobowość oligo do betamezo betamezo do alfamezo alfamezo
56 Miano Coli typu kałowego 1,0 i powyżej 0,1 i powyżej 0,01 i powyżej
57 Bakterie chorobotwórcze niewykrywalne

ZAŁĄCZNIK Nr  2

NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE WARTOŚCI WSKAŹNIKÓW ZANIECZYSZCZEŃ W ŚCIEKACH WPROWADZANYCH DO WÓD I DO ZIEMI

Lp. Symbol i nazwa grupy - nazwa wskaźnika Jednostka Wartość
1 2 3 4
A - Podstawowe
1 Temperatura oC 35o
2 Odczyn pH 6,5-9,0
3 Zawiesiny ogólne mg/l 50,0
4 Pięciodobowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT5) mg O2/l 30,0
5 Chemiczne zapotrzebowanie tlenu metodą dwuchromianową (ChZTCr) mg O2/l 150,0
6 Ogólny węgiel organiczny (OMO) mg C/l 40,0
B - Eutroficzne
7 Azot amonowy mg NNH4/l 6,0
8 Azot azotanowy mg NNO3/l 30,0
9 Azot ogólny mg N/l 30,0
10 Fosfor ogólny mg P/l 5,0
C - Nieorganiczne
11 Twardość ogólna mg CaCO3/l 3.500,0
12 Chlorki mg Cl/l 1000,0
13 Siarczany mg SO4/l 500,0
14 Sód mg Na/l 800,0
15 Potas mg K/l 80,0
16 Substancje rozpuszczone mg/l 2000,0
17 Żelazo ogólne mg Fe/l 10,0
D - Nieorganiczne niebezpieczne
18 Arsen mg As/l 0,2
19 Bar mg Ba/l 10,0
20 Bor mg B/l 1,0
21 Cynk mg Zn/l 2,0
22 Chrom+3 mg Cr/l 0,5
23 Chrom+6 mg Cr/l 0,2
24 Kadm mg Cd/l 0,1
25 Miedź mg Cu/l 0,5
26 Nikiel mg Ni/l 2,0
27 Ołów mg Pb/l 0,5
28 Rtęć mg Hg/l 0,02
29 Srebro mg Ag/l 0,2
30 Wanad mg V/l 2,0
31 Chlor wolny mg Cl2/l 1,0
32 Cyjanki wolne mg CN/l 0,1
33 Cyjanki związane mg CN/l 0,5
34 Fluorki mg F/l 15,0
35 Rodanki mg CNS/l 10,0
36 Siarczki mg S/l 0,2
E - Organiczne niebezpieczne
37 Aldehyd mrówkowy mg/l 2,0
38 Akrylonitryl mg/l 20,0
39 Fenole lotne mg/l 0,5
40 Insektycydy z grupy węglowodorów chlorowanych μg/l 0,5
41 Insektycydy fosforoorganiczne i karbaminianowe μg/l 10,0
42 Kaprolaktam mg/l 10,0
43 Substancje powierzchniowo - anionowe mg/l 5,0
44 Substancje powierzchniowo czynne - niejonowe mg/l 10,0
45 Substancje ekstrahujące się eterem naftowym mg/l 50,0
46 Substancje ropopochodne mg/l 15,0
47 Benzo (a) piren μg/l 2,0
Wartości wskaźników zanieczyszczeń od Ip. 18 do 30 dotyczą zawartości ogólnej.
* Z dniem 1 października 2001 r. rozporządzenie traci moc w części określającej warunki jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzane do wód lub ziemi, na skutek zmiany ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz.U.74.38.230) przez art. 45 pkt 19 i 20 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.01.100.1085) - zobacz też art. 4 ust. 4 powołanej ustawy.

Z dniem 1 stycznia 2002 r. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z przepisami ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz.U.01.115.1229) - zobacz art. 218 powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024