Szczegółowe zasady wydawania przez apteki kolejowe leków i artykułów sanitarnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, ŻEGLUGI I ŁĄCZNOŚCI
z dnia 21 października 1988 r.
sprawie szczegółowych zasad wydawania przez apteki kolejowe leków i artykułów sanitarnych.

Na podstawie art. 39 w związku z art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 28 stycznia 1987 r. o środkach farmaceutycznych, artykułach sanitarnych i aptekach (Dz. U. Nr 3, poz. 19) oraz w związku z pkt 42 załącznika nr 8 do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1987 r. w sprawie określenia kompetencji niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej, zastrzeżonych w szczególnych przepisach ustawowych dla organów zniesionych oraz o zmienionym zakresie działania (Dz. U. Nr 42, poz. 250), zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Apteki zakładów społecznej służby zdrowia, zaopatrujące osoby uprawnione do korzystania ze świadczeń kolejowej służby zdrowia, zwane dalej "aptekami kolejowymi", wydają leki i artykuły sanitarne przeznaczone do stosowania u ludzi, ujęte w urzędowym spisie leków ustalonym przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, na podstawie:
1)
recept kolejowej służby zdrowia, odpowiadających wymaganiom określonym w odrębnych przepisach.
2)
recept społecznej służby zdrowia, odpowiadających wymaganiom określonym w odrębnych przepisach,
3)
zapotrzebowań kolejowych jednostek organizacyjnych.
§  2.
Apteki kolejowe wydają leki i artykuły sanitarne na podstawie recept lekarskich w następujących terminach od dnia ich wystawienia:
1)
5 dni - w odniesieniu do recept wystawionych w pogotowiu ratunkowym (dziale pomocy doraźnej),
2)
14 dni - w odniesieniu do recept wystawionych na antybiotyki,
3)
30 dni - w odniesieniu do pozostałych recept; w razie braku leku lub artykułu sanitarnego w aptece, lek lub artykuł sanitarny może być wydany nie później niż w okresie 2 miesięcy od dnia wystawienia recepty.
§  3.
Kolejowymi jednostkami organizacyjnymi uprawnionymi do występowania z zapotrzebowaniami, o których mowa w § 1 pkt 3, są:
1)
jednostki organizacyjne kolejowej służby zdrowia,
2)
kolejowe jednostki organizacyjne będące zakładami pracy.
§  4.
Apteki kolejowe w zakładach stacjonarnej opieki zdrowotnej wydają leki i artykuły sanitarne na podstawie zapotrzebowania osoby uprawnionej, zgodnie z regulaminem tego zakładu. Zapotrzebowanie osoby uprawnionej na leki recepturowe traktuje się jak receptę lekarską.
§  5.
Zapotrzebowanie jednostek organizacyjnych kolejowej służby zdrowia powinno być podpisane przez lekarza lub lekarza dentystę.
§  6.
Apteki kolejowe i kolejowe punkty apteczne realizują ponadto recepty wystawione osobom uprawnionym do korzystania ze świadczeń kolejowej służby zdrowia przez lekarzy społecznej służby zdrowia:
1)
poradni D i D1,
2)
specjalistów, do których dana osoba została skierowana przez lekarza kolejowego,
3)
zakładowych przychodni lekarskich właściwych ze względu na miejsce zatrudnienia współmałżonka pracownika kolejowego,
4)
udzielających pierwszej pomocy,
5)
przychodni lub poradni specjalistycznych przyszpitalnych oraz oddziałów szpitalnych, pod których opieką znajduje się dana osoba.
§  7.
1.
Wydawanie leków gotowych i artykułów sanitarnych z aptek oraz sporządzanie leków recepturowych odbywa się w kolejności zgłoszeń.
2.
Poza kolejnością wydaje się leki i artykuły sanitarne, jeżeli:
1)
lek lub artykuł sanitarny jest potrzebny do udzielenia pierwszej pomocy,
2)
recepta lekarska zawiera adnotację "wydać natychmiast" lub równoznaczną,
3)
recepta lekarska jest wystawiona na surowicę lub szczepionki do natychmiastowego użycia.
3.
Ponadto poza kolejnością wydaje się leki i artykuły sanitarne:
1)
inwalidom wojennym i wojskowym,
2)
pozostałym inwalidom I i II grupy,
3)
osobom, które ukończyły 75 lat,
4)
kobietom o widocznej ciąży,
5)
zasłużonym honorowym dawcom krwi,
6)
pracownikom służby zdrowia,
7)
osobom zatrudnionym bezpośrednio przy przewozach jesienno-zimowych.
§  8.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu stosuje się przepisy § 5, 6, 8-11, 13 i 14 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 16 września 1987 r. w sprawie szczegółowych zasad wydawania przez apteki leków i artykułów sanitarnych (Dz. U. Nr 29, poz. 162).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 5 listopada 1990 r. (Dz.U.90.82.482) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 grudnia 1990 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024