Wykonanie niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 marca 1983 r.
w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Na podstawie art. 9, art. 15 ust. 6 i 7, art. 19 ust. 4, art. 22 ust. 2, art. 43 ust. 3, art. 46, art. 58 ust. 2 i art. 61 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 268, z 1984 r. Nr 52, poz. 269 i z 1986 r. Nr 42, poz. 202) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 1
 
1.
Naczelnik gminy prowadzi ewidencję okresów ubezpieczenia i opłacania składek na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników każdej z osób objętych ubezpieczeniem. Na podstawie prowadzonej ewidencji naczelnik gminy potwierdza okresy ubezpieczenia oraz dane niezbędne do ustalenia prawa i wysokości świadczeń przysługujących z ubezpieczenia społecznego oraz kwot opłaconych składek od hektarów przeliczeniowych i od działów specjalnych.
2.
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w porozumieniu z Ministrem Finansów, ustala wzory dokumentacji ewidencyjnej.
§  2.
1.
Przy ustalaniu obowiązku ubezpieczenia domowników uznaje się, że:
1)
domownik pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym, jeżeli zamieszkuje na terenie gospodarstwa rolnego prowadzonego przez rolnika lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie,
2)
praca domownika w gospodarstwie rolnym stanowi jego główne źródło utrzymania, jeżeli nie osiąga on dochodów z innych źródeł w wysokości przekraczającej miesięcznie połowę najniższego wynagrodzenia obowiązującego w gospodarce uspołecznionej.
2.
Praca domownika w gospodarstwie rolnym nie stanowi głównego źródła utrzymania, jeżeli:
1)
domownik kształci się w szkole ponadpodstawowej lub wyższej albo
2)
rolnik udowodni, że domownik jest inwalidą I lub II grupy albo III grupy, jeżeli jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym.
3. 2
Nie uznaje się za domownika osoby nie będącej członkiem rodziny rolnika, jeżeli osoba ta jest zatrudniona w gospodarstwie rolnym w charakterze pracownika. Okoliczność tę ustala się na podstawie oświadczenia rolnika i zainteresowanej osoby.
§  3. 3
(skreślony).

Rozdział  2

Ewidencja wartości produktów rolnych

§  4.
1. 4
Podmioty gospodarcze prowadzące skup produktów rolnych są obowiązane wystawiać dowody stwierdzające wartość sprzedanych produktów rolnych, zwane dalej "dowodami sprzedaży".
2.
Przez produkty rolne rozumie się produkty uzyskane bezpośrednio z gospodarstwa rolnego, ogrodniczego lub hodowlanego oraz przetwory tych produktów, a także drewno z lasów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, runo leśne i rośliny zielarskie, miód pszczeli oraz przetwory pszczelarskie, ryby i inne produkty z jezior i stawów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.
3.
Przez produkty rolne rozumie się również zwierzęta sprzedane przez rolnika placówkom naukowo-badawczym na cele doświadczalne.
4.
Dowód sprzedaży powinien zawierać imię i nazwisko oraz imię ojca rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne, jego adres, gminę, w której jest położone gospodarstwo rolnika, oraz datę sprzedaży i wartość sprzedanych produktów rolnych.
5.
Jeżeli sprzedaży produktów rolnych dokonuje członek rodziny rolnika prowadzący odrębne gospodarstwo rolne lub inna osoba sprzedająca produkty rolne w imieniu rolnika, dowód sprzedaży powinien być wystawiony na rolnika, który wytworzył sprzedane produkty rolne. W dowodzie sprzedaży powinny być wskazane dane, o których mowa w ust. 4, dotyczące zarówno sprzedającego, jak i rolnika, który wytworzył produkty rolne.
6. 5
Podmiot gospodarczy prowadzący skup produktów rolnych nabywa od rolnika produkty rolne wytworzone w ramach umów kooperacyjnych, wartość nabytych produktów rolnych zmniejsza się o wartość produktów dostarczonych rolnikowi nieodpłatnie na poczet wykonania zadań ustalonych w tych umowach.
§  5. 6
 
1.
Jeżeli zapłata za sprzedane produkty rolne jest dokonywana za pośrednictwem banku spółdzielczego, podmiot gospodarczy prowadzący skup produktów rolnych jest obowiązana zamieścić na zleceniu zapłaty dane, o których mowa w § 4 ust. 4-6.
2.
Jeżeli zapłata za sprzedane produkty rolne jest dokonywana bezpośrednio lub za pośrednictwem urzędu pocztowego, podmiot gospodarczy prowadzący skup produktów rolnych jest obowiązana niezwłocznie po dokonaniu zapłaty przesłać kopię dowodu sprzedaży bankowi spółdzielczemu, właściwemu według miejsca zamieszkania rolnika.
§  6.
1. 7
Ewidencję wartości produktów rolnych sprzedanych podmiotom gospodarczym prowadzącym skup produktów rolnych przez rolników prowadzą banki spółdzielcze.
2.
Bank spółdzielczy na podstawie dowodów wymienionych w § 4 i 5 ewidencjonuje wartość produktów rolnych sprzedanych odrębnie przez każdego rolnika.
§  7.
1.
Bank spółdzielczy po upływie każdego roku, nie później niż do końca marca, ustala łączną wartość produktów rolnych sprzedanych w ciągu roku przez rolnika.
2.
Wartość produktów rolnych sprzedanych przez zespół rolników indywidualnych podlega zaliczeniu na rzecz poszczególnych jego członków na podstawie ich pisemnego oświadczenia, złożonego w banku spółdzielczym. W razie niezłożenia oświadczenia, bank dokonuje podziału wartości produktów między członków zespołu w równych częściach.
3.
Wartość sprzedaży produktów rolnych z gospodarstwa rolnego prowadzonego przez współwłaścicieli (współposiadaczy) dzieli się proporcjonalnie do ich udziałów we współwłasności (współposiadaniu) lub odpowiednio do ich pisemnego oświadczenia, złożonego w banku spółdzielczym.
§  8. 8
Bank spółdzielczy - po ustaleniu łącznej wartości produktów rolnych sprzedanych przez rolnika podmiotom gospodarczym prowadzącym skup produktów rolnych w danym roku - uzgadnia tę wartość z rolnikiem i dokonuje odpowiedniego wpisu w ewidencji sprzedanych produktów rolnych oraz w książeczce ewidencji sprzedanych produktów rolnych wystawionej rolnikowi przez bank, zwanej dalej "książeczką sprzedaży".
§  9.
1.
Naczelnik gminy systematycznie analizuje ewidencję bankową sprzedaży (§ 8), a w każdym wypadku - w razie wystąpienia rolnika o emeryturę lub rentę.
2.
Jeżeli wartość sprzedanych przez rolnika produktów rolnych budzi wątpliwości co do tego, czy zostały one wytworzone w jego gospodarstwie rolnym, naczelnik gminy, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, wydaje decyzję określającą wartość produktów faktycznie wytworzonych w gospodarstwie.
3.
Ustalenia zawarte w decyzji, o której mowa w ust. 2, stanowią podstawę do dokonania odpowiedniego wpisu w bankowej ewidencji oraz w książeczce sprzedaży, a także do ponownego ustalenia prawa do emerytury lub renty i wysokości tych świadczeń.
§  10. 9
(skreślony).
§  11.
1. 10
Wartość produktów rolnych sprzedanych przez rolnika podmiotom gospodarczym prowadzącym skup produktów rolnych w poszczególnych latach 10-letniego okresu, z którego przyjmuje się średnią roczną wartość sprzedanych produktów rolnych do ustalania wysokości emerytury lub renty, podlega przeliczeniu stosownie do wzrostu cen skupu, z zastosowaniem współczynnika rewaloryzacyjnego.
2.
Współczynnik rewaloryzacyjny, wyrażający stosunek cen skupu w poszczególnych latach do cen skupu w ostatnim roku tego okresu, określa corocznie Minister Pracy i Polityki Socjalnej w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej na podstawie indeksu wzrostu cen skupu produktów rolnych, ustalonego przez Główny Urząd Statystyczny.
3.
Przeliczenia wartości sprzedaży produktów rolnych dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy rozpatrywaniu wniosku o emeryturę lub rentę.
§  12.
Obniżenie wartości przekazywanego gospodarstwa rolnego uważa się za niezależne od rolnika, jeżeli nastąpiło wskutek:
1)
klęski żywiołowej lub wypadku losowego,
2)
wywłaszczenia, scalenia gruntów albo innych czynności organów państwowych podjętych z urzędu,
3)
nieodpłatnego przekazania na rzecz Państwa części gospodarstwa rolnego.
§  13.
Okoliczności, o których mowa w § 10 i 12, stwierdza naczelnik gminy w drodze decyzji na wniosek rolnika.

Rozdział  3

Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy w gospodarstwach rolnych i chorób zawodowych

§  14.
1.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala prawo do świadczeń pieniężnych z tytułu wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym lub choroby zawodowej stosownie do:
1)
ustaleń zawartych w karcie wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym lub decyzji wojewódzkiego inspektora sanitarnego stwierdzającej chorobę zawodową,
2)
ustaleń właściwych organów co do niezdolności do pracy, stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu i ich związku z wypadkiem przy pracy w gospodarstwie rolnym lub chorobą zawodową.
2.
W razie wątpliwości co do ustaleń dotyczących okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza postępowanie wyjaśniające.
§  15.
Poszkodowany, członek jego rodziny lub sołtys jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić naczelnika gminy o każdym wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym.
§  16.
Po uzyskaniu wiadomości o wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym naczelnik gminy niezwłocznie ustala - ze współudziałem społecznego inspektora pracy gminnego związku rolników, kółek i organizacji rolniczych - okoliczności i przyczyny wypadku, wykorzystując informacje zakładów społecznych służby zdrowia, zeznania świadków oraz materiały organów Milicji Obywatelskiej dotyczące okoliczności wypadku, oraz na podstawie dokonanych ustaleń sporządza kartę wypadku.
§  17.
1.
Karta wypadku powinna zawierać:
1)
dane osobowe poszkodowanego,
2)
datę wypadku, opis okoliczności wypadku, jego przebieg i przyczynę,
3)
stwierdzenie, na podstawie jakich dokumentów sporządzono kartę wypadku,
4)
datę sporządzenia karty wypadku,
5)
podpis naczelnika gminy.
2.
Jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że:
1)
wypadek nastąpił przy pracy nie związanej z prowadzeniem gospodarstwa rolnego,
2)
wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez poszkodowanego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa,
3)
do wypadku przyczynił się w znacznym stopniu sam poszkodowany będąc w stanie nietrzeźwym,

- należy to przedstawić w karcie wypadku.

3.
Kartę wypadku sporządza się w trzech egzemplarzach, z których dwa doręcza się poszkodowanemu lub członkowi jego rodziny, a jeden przechowuje się w aktach.
§  17a. 11
 
1.
W razie stwierdzenia w toku ustalania okoliczności i przyczyn wypadku stosowania niewłaściwych metod pracy i urządzeń stwarzających zagrożenie wypadkowe lub niestosowania niezbędnych środków ochrony indywidualnej - naczelnik gminy wnioskuje do rolnika prowadzącego gospodarstwo o usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.
2.
Jeżeli rolnik prowadzący gospodarstwo uległ wypadkowi śmiertelnemu, wniosek, o którym mowa w ust. 1, naczelnik gminy kieruje do małżonka zmarłego lub innej osoby faktycznie prowadzącej gospodarstwo po śmierci rolnika.
3.
Nieusunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, wskazanych we wniosku, o którym mowa w ust. 1 i 2, powinno być zaznaczone w karcie wypadku.
§  18.
Podejrzenie o chorobę zawodową powinno być zgłoszone na piśmie do państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego przez:
1)
zakład społeczny służby zdrowia, jeżeli przeprowadzone badania lub dokonane oględziny uzasadniają podejrzenie o chorobę zawodową,
2)
lekarza (lekarza dentystę), który powziął podejrzenie o chorobę zawodową,
3)
lekarza weterynarii, który stwierdził u rolnika stykającego się ze zwierzętami chorymi na chorobę zakaźną objawy mogące nasuwać podejrzenie o chorobę zawodową,
4)
społecznego inspektora pracy gminnego związku rolników, kółek i organizacji rolniczych.
§  19.
1.
Stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu oraz jego związek z wypadkiem przy pracy w gospodarstwie rolnym lub chorobą zawodową ustalają komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia. Komisje te ustalają również inwalidztwo oraz jego związek z wypadkiem przy pracy w gospodarstwie rolnym lub chorobą zawodową, a także związek śmierci z takim wypadkiem lub chorobą zawodową.
2.
Czasową niezdolność do pracy oraz jej związek z wypadkiem przy pracy w gospodarstwie rolnym lub z chorobą zawodową stwierdza zakład społeczny służby zdrowia na podstawie badania stanu zdrowia, z wykorzystaniem karty wypadku lub decyzji państwowego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej.
§  20.
Państwowi wojewódzcy inspektorzy sanitarni prowadzą rejestr chorób zawodowych rolników, stwierdzonych na obszarze objętym zakresem ich działania.
§  21.
W sprawach dotyczących stwierdzenia chorób zawodowych, nie unormowanych w rozporządzeniu, stosuje się przepisy w sprawie chorób zawodowych, wydane na podstawie art. 231 Kodeksu pracy.

Rozdział  4

Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników

§  22. 12
W rocznym planie Funduszu Ubezpieczenia Społecznego Rolników, zwanego dalej "Funduszem", określa się:
1)
środki finansowe niezbędne do pokrycia wszystkich wydatków,
2)
kwotę wpływów ze składek rolników,
3)
wysokość dotacji z budżetu państwa.
§  23. 13
Przy ustalaniu planu Funduszu uwzględnia się stan środków z roku ubiegłego.
§  24.
W sprawach dotyczących tworzenia i zarządzania Funduszem, nie unormowanych w rozporządzeniu, stosuje się przepisy o funduszach celowych.
§  25. 14
(skreślony).
§  26. 15
(skreślony).
§  27.
1.
Składkę z niepełnego hektara przeliczeniowego gruntów zmniejsza się proporcjonalnie do obszaru gruntów, a składkę od ubezpieczonego za okres ubezpieczenia krótszy niż jeden rok zmniejsza się proporcjonalnie do tego okresu.
2.
Przeliczenia obszaru użytków rolnych, lasów i gruntów pod stawami z hektarów fizycznych na przeliczeniowe dokonuje się według przeliczników określonych w przepisach ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. Nr 52, poz. 268), stosowanych na danym terenie na cele wymiaru podatku rolnego od gruntów.
3.
Przy wymiarze składek z działów specjalnych stosuje się odpowiednio normy dochodu szacunkowego określone w przepisach o podatku rolnym.
4. 16
Jeżeli składka od dochodu szacunkowego z działu specjalnego byłaby niższa od składki od powierzchni gruntu, na którym dział ten jest prowadzony, zamiast składki od dochodu szacunkowego wymierza się składkę od gruntu.
5. 17
W przypadku wymierzenia składki od dochodu szacunkowego z działu specjalnego nie wymierza się składki od gruntu, na którym dział ten jest prowadzony.
§  28.
1.
Każdemu z rolników będącemu współwłaścicielem (współposiadaczem) prowadzonego gospodarstwa rolnego wymierza się składkę odrębnie, odpowiednio do jego udziału we współwłasności lub współposiadaniu, stwierdzonego na podstawie dokumentów lub oświadczeń zainteresowanych. W razie niezłożenia oświadczenia wysokość składki wymierza się przyjmując równość udziałów.
2.
Z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego będącego w posiadaniu zależnym składkę opłaca posiadacz zależny. Podstawę do wymierzenia składki z każdego hektara przeliczeniowego stanowi obszar posiadanych gruntów.
3. 18
Jeżeli w gospodarstwie rolnym ubezpieczeniu podlega tylko domownik, wymierza się wyłącznie składkę osobową.
§  29.
1. 19
Naczelnik gminy wymierza składkę w drodze decyzji po ustaleniu, że rolnik, jego małżonek i domownicy podlegają ubezpieczeniu. Rolnik jest obowiązany przedstawić naczelnikowi gminy dane niezbędne do ustalenia obowiązku ubezpieczenia, a w szczególności składać oświadczenie o:
1)
podjęciu pracy co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym zawodzie,
2)
podjęciu innej działalności powodującej objęcie przepisami o ubezpieczeniu społecznym lub o zaopatrzeniu emerytalnym,
3)
nabyciu prawa do emerytury lub renty.
1a. 20
W decyzji o wymiarze składki na cały rok podaje się wysokość każdej raty kwartalnej i termin ich płatności.
2.
Składkę pobiera się w trybie przewidzianym dla realizacji zobowiązań pieniężnych rolników wobec Państwa.
3.
Od decyzji naczelnika gminy w sprawach wymiaru składki przysługuje odwołanie w trybie przewidzianym dla odwołań od decyzji w sprawach zobowiązań, o których mowa w ust. 2.
§  29a. 21
 
1.
Na terenie sołectwa składki mogą być pobierane w drodze inkasa przez sołtysa lub inną osobę wyznaczoną przez naczelnika gminy.
2.
Inkasentowi przysługuje prowizja w wysokości 1% od zainkasowanych przez niego kwot.
§  29b. 22
W przypadku przyznania pokrycia składki ze środków Funduszu Pracy stosownie do art. 10 ustawy z dnia 24 lutego 1990 r. o niektórych warunkach funkcjonowania ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin w 1990 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 90) właściwy organ przekazuje, jednorazowo lub w terminach płatności poszczególnych rat, kwotę należności na rachunek urzędu gminy.
§  29c. 23
 
1.
Naczelnik gminy rozlicza składki z właściwym miejscowo oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 30 dni od terminu płatności każdej raty kwartalnej, a ostatecznego rozliczenia dokonuje do dnia 15 stycznia następnego roku.
2.
W rozliczeniu za dany kwartał wykazuje się:
1)
kwotę wpływów ze składek,
2)
kwotę wypłaconych zasiłków rodzinnych i innych świadczeń przyznawanych przez naczelnika gminy, a wypłaconych z Funduszu,
3)
kwotę opłat pocztowych pokrytych w związku z wypłaceniem świadczeń, o których mowa w pkt. 2,
4)
kwotę prowizji wypłaconych z tytułu inkasa składek.
3.
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w porozumieniu z Ministrem Finansów, ustala wzór deklaracji rozliczeniowej.
§  30. 24
 
1.
Za okres 1990 r. nie wymierza się składki:
1)
osobowej od rolnika, który ukończył 75 lat,
2)
od hektarów przeliczeniowych i od dochodu szacunkowego z działów specjalnych ponad kwotę 2.500 tys. zł łącznej rocznej należności od tych podstaw wymiaru składki - na wniosek rolnika, jeżeli wyraża on zgodę na wykazanie za 1990 r. w ewidencji, o której mowa w § 1, tylko tej kwoty.
2.
Wymiar składki stosownie do ust. 1 pkt 2 uwzględnia się proporcjonalnie przy poszczególnych ratach kwartalnych.
§  31.
1.
Naczelnik gminy może na okres jednego roku:
1)
obniżyć składkę należną z hektarów przeliczeniowych i od dochodu szacunkowego z działów specjalnych do 50%, jeżeli w gospodarstwie zdarzył się wypadek losowy, klęska żywiołowa, zostały podjęte czynności wywłaszczeniowe, scaleniowe lub inne czynności z urzędu albo na wniosek organów państwowych, powodujące obniżenie produkcji rolniczej,
2)
zwolnić rolnika od opłacania składki należnej z hektarów przeliczeniowych i od dochodu szacunkowego z działów specjalnych, jeżeli została zawieszona okresowo produkcja rolnicza wskutek zmiany jej kierunku, modernizacji, remontów obiektów produkcyjnych lub wskutek decyzji właściwych organów o wstrzymaniu produkcji.
2.
Naczelnik gminy może na okres do 3 lat zwolnić rolnika od obowiązku opłacania składki lub obniżyć składkę do 50%, jeżeli rolnik rozpoczął prowadzenie całego gospodarstwa rolnego na gruntach zakupionych lub dzierżawionych z Państwowego Funduszu Ziemi.
3. 25
W przypadku zastosowania obniżki lub zwolnienia w myśl ust. 1 lub 2, przepis § 30 ust. 2 stosuje się odpowiednio. W takim przypadku w ewidencji wykazuje się pełną roczną wysokość składki od hektarów przeliczeniowych i od dochodu szacunkowego z działów specjalnych, zamieszczając wzmiankę o zastosowanej obniżce lub zwolnieniu.
§  32.
Składki nie uiszczone przez rolnika do dnia przekazania gospodarstwa podlegają potrąceniu w równych częściach z emerytury lub renty inwalidzkiej wypłacanej rolnikowi i jego małżonkowi, jednakże w wysokości nie przekraczającej 1/5 tych świadczeń.

Rozdział  5

Odpowiedzialność z tytułu zadłużeń rolnika przekazującego gospodarstwo rolne

§  33.
1.
Jeżeli przejęte przez Państwo nieruchomości były obciążone prawami na rzecz osób trzecich, sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości sporządza na wniosek naczelnika gminy plan podziału sumy należności, pozostałej po potrąceniu należności Państwa i innych jednostek gospodarki uspołecznionej związanych z nieruchomościami, między osoby, na których rzecz obciążenia te zostały ustanowione, chyba że osoby te wyrażą zgodę na wypłacenie należności właścicielowi nieruchomości.
2.
Przy sporządzaniu planu podziału stosuje się odpowiednio przepisy o podziale sumy uzyskanej przez egzekucję z nieruchomości.
§  34.
1.
Jeżeli rolnik nie przekazał na własność Państwa działki gruntu, na której są wzniesione budynki lub ich część, a jego zobowiązania wobec jednostek gospodarki uspołecznionej przekraczają wartość przekazanego Państwu gospodarstwa rolnego, kwotą nie pokrytych zobowiązań obciąża się rolnika.
2.
Jeżeli rolnik zachowaną na własność działkę gruntu i wzniesione na niej budynki lub ich część przekaże na rzecz Państwa, jego zobowiązania wobec jednostek gospodarki uspołecznionej lub osób trzecich przejmuje Państwo do wysokości wartości przekazanej działki i budynków.
3.
W razie sprzedaży przez rolnika działki gruntu i wzniesionych na niej budynków lub ich części i skorzystania przez Państwo z prawa pierwokupu, nie pokryte zobowiązania, o których mowa w ust. 1, podlegają pokryciu z kwot przypadających do wypłaty.
4.
Nieodpłatne przeniesienie własności działki gruntu i wzniesionych na niej budynków lub ich części może nastąpić jedynie z równoczesnym zobowiązaniem się nabywcy do przejęcia nie pokrytych zobowiązań.
5.
Przepis ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio przy zamianie działki gruntu i wzniesionych na niej budynków lub ich części.
§  35.
Do zobowiązań przejmowanych przez następcę, związanych z prowadzeniem gospodarstwa, z wyjątkiem zaległych składek na ubezpieczenie społeczne, nie zalicza się kredytów bankowych zużytych na cele konsumpcyjne.

Rozdział  6

Przepisy przejściowe i końcowe

§  36.
1.
Rolnikowi, który ze względu na rozpoczęcie prowadzenia gospodarstwa rolnego przed ukończeniem 35 lat życia został zwolniony na podstawie dotychczasowych przepisów od obowiązku opłacania składki na Fundusz Emerytalny Rolników przez okres pierwszych 5 lat prowadzenia gospodarstwa, nie wymierza się do czasu upływu tego okresu również składki na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników należnej z każdego hektara przeliczeniowego i od dochodu szacunkowego z działów specjalnych.
2.
Rolnika korzystającego ze zwolnienia od obowiązku opłacania podatku gruntowego ze względu na liczbę utrzymywanych dzieci zwalnia się również w tym okresie od obowiązku opłacania składki należnej z hektarów przeliczeniowych i od dochodu szacunkowego z działów specjalnych, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 1985 r.
§  37.
1.
W razie przekazania gospodarstwa rolnego Państwu w latach 1983-1985 emerytura lub renta inwalidzka przysługuje rolnikowi, choćby nawet w okresie prowadzenia gospodarstwa po osiągnięciu wieku 65 lat mężczyzna i 60 lat kobieta bądź po zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów albo do III grupy, jeżeli był całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym, sprzedawał jednostkom gospodarki uspołecznionej produkty rolne o wartości niższej niż odpowiadająca równowartości 5 q żyta rocznie z każdego hektara przeliczeniowego.
2.
Emerytura lub renta inwalidzka z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego Państwu przysługuje także wówczas, gdy rolnik w okresie od dnia 1 stycznia 1977 r. do dnia 31 grudnia 1982 r. nie sprzedawał jednostkom gospodarki uspołecznionej produktów rolnych.
§  38.
Przeliczenie wartości produktów rolnych, o którym mowa w § 11, następuje począwszy od 1977 r.
§  39.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
naczelniku gminy - rozumie się przez to również inne terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego,
2)
rolniku - rozumie się przez to również zespół rolników indywidualnych lub członka tego zespołu.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 marca 1990 r. (Dz.U.90.19.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 1990 r.
2 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 marca 1990 r. (Dz.U.90.19.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 1990 r.
3 § 3 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 marca 1990 r. (Dz.U.90.19.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 1990 r.
4 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1989 r. (Dz.U.89.50.290) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1989 r.
5 § 4 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1989 r. (Dz.U.89.50.290) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1989 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1989 r. (Dz.U.89.50.290) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1989 r.
7 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1989 r. (Dz.U.89.50.290) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1989 r.
8 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1989 r. (Dz.U.89.50.290) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1989 r.
9 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1989 r. (Dz.U.89.50.290) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1989 r.
10 § 10 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1989 r. (Dz.U.89.50.290) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1989 r.
11 § 17a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1989 r. (Dz.U.89.50.290) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1989 r.
12 § 22 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 marca 1990 r. (Dz.U.90.19.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 1990 r.
13 § 23 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 19 marca 1990 r. (Dz.U.90.19.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 1990 r.
14 § 25 skreślony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 19 marca 1990 r. (Dz.U.90.19.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 1990 r.
15 § 26 skreślony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 19 marca 1990 r. (Dz.U.90.19.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 1990 r.
16 § 27 ust. 4:

- utracił moc z dniem 21 stycznia 1989 r. zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 stycznia 1989 r. (Dz.U.89.4.29),

- dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 19 marca 1990 r. (Dz.U.90.19.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 1990 r.

17 § 27 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 19 marca 1990 r. (Dz.U.90.19.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 1990 r.
18 § 28 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 19 marca 1990 r. (Dz.U.90.19.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 1990 r.
19 § 29 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1989 r. (Dz.U.89.50.290) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1989 r.
20 § 29 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 19 marca 1990 r. (Dz.U.90.19.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 1990 r.
21 § 29a dodany przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 19 marca 1990 r. (Dz.U.90.19.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 1990 r.
22 § 29b dodany przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 19 marca 1990 r. (Dz.U.90.19.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 1990 r.
23 § 29c dodany przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 19 marca 1990 r. (Dz.U.90.19.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 1990 r.
24 § 30:

- skreślony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1989 r. (Dz.U.89.50.290) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1989 r.

- dodany przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 19 marca 1990 r. (Dz.U.90.19.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 1990 r.

25 § 31 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 19 marca 1990 r. (Dz.U.90.19.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 1990 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024