Utworzenie Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej.

USTAWA
z dnia 23 października 1987 r.
o utworzeniu Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej.

Art.  1.
1.
Tworzy się Komitet do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej, zwany dalej "Komitetem".
2.
Komitet jest centralnym organem administracji państwowej do spraw młodzieży, kultury fizycznej i wypoczynku.
Art.  2.
1.
Do zadań Komitetu należy realizacja polityki państwa w zakresie spraw określonych w art. 1 ust. 2, a w szczególności:
1)
opracowywanie założeń polityki państwa w sprawach młodzieży;
2)
współtworzenie warunków do udziału młodzieży w życiu społeczno-politycznym;
3)
inicjowanie i współudział w podejmowaniu przedsięwzięć w sprawach warunków życia i działalności zawodowej młodzieży, w tym warunków pracy, polityki zatrudnienia i wynagradzania, adaptacji społeczno-zawodowej, pomocy socjalnej, uczestnictwa w kulturze, ochrony zdrowia, ochrony młodej rodziny i przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej wśród młodzieży;
4)
opracowywanie programów rozwoju, ustalanie zasad organizacji, upowszechnianie i koordynowanie działalności w zakresie:
a)
sportu, rehabilitacji i rekreacji ruchowej,
b)
turystyki socjalnej, społecznego ruchu turystycznego i turystyki kwalifikowanej,
c)
bazy materialnej kultury fizycznej i wypoczynku;
5)
współdziałanie w zakresie wychowania fizycznego z właściwymi organami i organizacjami,
6)
tworzenie warunków do realizacji funkcji wychowawczych, zdrowotnych i poznawczych kultury fizycznej i wypoczynku oraz rozwijanie i koordynowanie propagandy i informacji w tym zakresie;
7)
określanie polityki i systemu kształcenia, szkolenia oraz doskonalenia kadr w dziedzinie kultury fizycznej i wypoczynku,
8)
ustalanie zasad współpracy z zagranicą w zakresie spraw młodzieży, kultury fizycznej i wypoczynku;
9)
inicjowanie prac badawczo-rozwojowych, współdziałanie w ich programowaniu, tworzenie warunków do prowadzenia tych prac oraz wdrażanie ich wyników;
10)
wykonywanie zadań w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa oraz innych zadań określonych w odrębnych przepisach.
2.
Komitet, w zakresie i na zasadach określonych w ustawie o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego, sprawuje nadzór nad działalnością terenowych organów administracji państwowej, właściwych w sprawach kultury fizycznej.
3.
Komitet dysponuje środkami budżetowymi przeznaczonymi na cele kultury fizycznej i wypoczynku oraz środkami Państwowego Funduszu Młodzieży, Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku, a także Centralnego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Art.  3.

Komitet wykonuje, na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach, zadania i obowiązki organu założycielskiego przedsiębiorstw państwowych oraz organu sprawującego nadzór nad podległymi jednostkami organizacyjnymi i nad działalnością jednostek badawczo-rozwojowych.

Art.  4.
1.
W skład Komitetu wchodzą: przewodniczący, zastępcy przewodniczącego i nie więcej niż 30 członków.
2.
Przewodniczącego Komitetu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów, a zastępców przewodniczącego i członków - Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu.
Art.  5.
1.
Przewodniczący Komitetu reprezentuje Komitet i kieruje jego pracami.
2.
Przewodniczący Komitetu w szczególności:
1)
w sprawach należących do zakresu działania Komitetu wydaje przepisy prawne i decyzje administracyjne,
2)
wykonuje zadania i obowiązki w zakresie nadzoru, o którym mowa w art. 2 ust. 2,
3)
z upoważnienia Komitetu wykonuje inne zadania, w tym w zakresie funkcji, o których mowa w art. 3.
Art.  6.

Komitet i Przewodniczący Komitetu wykonują swoje zadania przy pomocy urzędu Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej, zwanego dalej "urzędem".

Art.  7.
1.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może określić szczegółowy zakres działania Komitetu.
2.
Organizację Komitetu oraz urzędu, wykaz jednostek organizacyjnych podporządkowanych Komitetowi lub przez niego nadzorowanych oraz przedsiębiorstw państwowych, dla których Komitet jest organem założycielskim określa statut nadany przez Radę Ministrów.
Art.  8.
1.
Znosi się Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki.
2.
Określone w odrębnych przepisach sprawy należące do ministra właściwego w sprawach młodzieży, Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Przewodniczącego tego Komitetu w zakresie ustalonym ustawą przechodzą do Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej.
Art.  9.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.33.179

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Utworzenie Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej.
Data aktu: 23/10/1987
Data ogłoszenia: 24/10/1987
Data wejścia w życie: 24/10/1987