Utworzenie Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej.

USTAWA
z dnia 23 października 1987 r.
o utworzeniu Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej.

Art.  1.
1.
Tworzy się Komitet do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej, zwany dalej "Komitetem".
2.
Komitet jest centralnym organem administracji państwowej do spraw młodzieży, kultury fizycznej i wypoczynku.
Art.  2.
1.
Do zadań Komitetu należy realizacja polityki państwa w zakresie spraw określonych w art. 1 ust. 2, a w szczególności:
1)
opracowywanie założeń polityki państwa w sprawach młodzieży;
2)
współtworzenie warunków do udziału młodzieży w życiu społeczno-politycznym;
3)
inicjowanie i współudział w podejmowaniu przedsięwzięć w sprawach warunków życia i działalności zawodowej młodzieży, w tym warunków pracy, polityki zatrudnienia i wynagradzania, adaptacji społeczno-zawodowej, pomocy socjalnej, uczestnictwa w kulturze, ochrony zdrowia, ochrony młodej rodziny i przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej wśród młodzieży;
4)
opracowywanie programów rozwoju, ustalanie zasad organizacji, upowszechnianie i koordynowanie działalności w zakresie:
a)
sportu, rehabilitacji i rekreacji ruchowej,
b)
turystyki socjalnej, społecznego ruchu turystycznego i turystyki kwalifikowanej,
c)
bazy materialnej kultury fizycznej i wypoczynku;
5)
współdziałanie w zakresie wychowania fizycznego z właściwymi organami i organizacjami,
6)
tworzenie warunków do realizacji funkcji wychowawczych, zdrowotnych i poznawczych kultury fizycznej i wypoczynku oraz rozwijanie i koordynowanie propagandy i informacji w tym zakresie;
7)
określanie polityki i systemu kształcenia, szkolenia oraz doskonalenia kadr w dziedzinie kultury fizycznej i wypoczynku,
8)
ustalanie zasad współpracy z zagranicą w zakresie spraw młodzieży, kultury fizycznej i wypoczynku;
9)
inicjowanie prac badawczo-rozwojowych, współdziałanie w ich programowaniu, tworzenie warunków do prowadzenia tych prac oraz wdrażanie ich wyników;
10)
wykonywanie zadań w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa oraz innych zadań określonych w odrębnych przepisach.
2.
Komitet, w zakresie i na zasadach określonych w ustawie o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego, sprawuje nadzór nad działalnością terenowych organów administracji państwowej, właściwych w sprawach kultury fizycznej.
3.
Komitet dysponuje środkami budżetowymi przeznaczonymi na cele kultury fizycznej i wypoczynku oraz środkami Państwowego Funduszu Młodzieży, Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku, a także Centralnego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Art.  3.

Komitet wykonuje, na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach, zadania i obowiązki organu założycielskiego przedsiębiorstw państwowych oraz organu sprawującego nadzór nad podległymi jednostkami organizacyjnymi i nad działalnością jednostek badawczo-rozwojowych.

Art.  4.
1.
W skład Komitetu wchodzą: przewodniczący, zastępcy przewodniczącego i nie więcej niż 30 członków.
2.
Przewodniczącego Komitetu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów, a zastępców przewodniczącego i członków - Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu.
Art.  5.
1.
Przewodniczący Komitetu reprezentuje Komitet i kieruje jego pracami.
2.
Przewodniczący Komitetu w szczególności:
1)
w sprawach należących do zakresu działania Komitetu wydaje przepisy prawne i decyzje administracyjne,
2)
wykonuje zadania i obowiązki w zakresie nadzoru, o którym mowa w art. 2 ust. 2,
3)
z upoważnienia Komitetu wykonuje inne zadania, w tym w zakresie funkcji, o których mowa w art. 3.
Art.  6.

Komitet i Przewodniczący Komitetu wykonują swoje zadania przy pomocy urzędu Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej, zwanego dalej "urzędem".

Art.  7.
1.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może określić szczegółowy zakres działania Komitetu.
2.
Organizację Komitetu oraz urzędu, wykaz jednostek organizacyjnych podporządkowanych Komitetowi lub przez niego nadzorowanych oraz przedsiębiorstw państwowych, dla których Komitet jest organem założycielskim określa statut nadany przez Radę Ministrów.
Art.  8.
1.
Znosi się Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki.
2.
Określone w odrębnych przepisach sprawy należące do ministra właściwego w sprawach młodzieży, Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Przewodniczącego tego Komitetu w zakresie ustalonym ustawą przechodzą do Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej.
Art.  9.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.33.179

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Utworzenie Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej.
Data aktu: 23/10/1987
Data ogłoszenia: 24/10/1987
Data wejścia w życie: 24/10/1987