Utworzenie Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej.

USTAWA
z dnia 23 października 1987 r.
o utworzeniu Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej.

Art.  1.
1.
Tworzy się Komitet do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej, zwany dalej "Komitetem".
2.
Komitet jest centralnym organem administracji państwowej do spraw młodzieży, kultury fizycznej i wypoczynku.
Art.  2.
1.
Do zadań Komitetu należy realizacja polityki państwa w zakresie spraw określonych w art. 1 ust. 2, a w szczególności:
1)
opracowywanie założeń polityki państwa w sprawach młodzieży;
2)
współtworzenie warunków do udziału młodzieży w życiu społeczno-politycznym;
3)
inicjowanie i współudział w podejmowaniu przedsięwzięć w sprawach warunków życia i działalności zawodowej młodzieży, w tym warunków pracy, polityki zatrudnienia i wynagradzania, adaptacji społeczno-zawodowej, pomocy socjalnej, uczestnictwa w kulturze, ochrony zdrowia, ochrony młodej rodziny i przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej wśród młodzieży;
4)
opracowywanie programów rozwoju, ustalanie zasad organizacji, upowszechnianie i koordynowanie działalności w zakresie:
a)
sportu, rehabilitacji i rekreacji ruchowej,
b)
turystyki socjalnej, społecznego ruchu turystycznego i turystyki kwalifikowanej,
c)
bazy materialnej kultury fizycznej i wypoczynku;
5)
współdziałanie w zakresie wychowania fizycznego z właściwymi organami i organizacjami,
6)
tworzenie warunków do realizacji funkcji wychowawczych, zdrowotnych i poznawczych kultury fizycznej i wypoczynku oraz rozwijanie i koordynowanie propagandy i informacji w tym zakresie;
7)
określanie polityki i systemu kształcenia, szkolenia oraz doskonalenia kadr w dziedzinie kultury fizycznej i wypoczynku,
8)
ustalanie zasad współpracy z zagranicą w zakresie spraw młodzieży, kultury fizycznej i wypoczynku;
9)
inicjowanie prac badawczo-rozwojowych, współdziałanie w ich programowaniu, tworzenie warunków do prowadzenia tych prac oraz wdrażanie ich wyników;
10)
wykonywanie zadań w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa oraz innych zadań określonych w odrębnych przepisach.
2.
Komitet, w zakresie i na zasadach określonych w ustawie o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego, sprawuje nadzór nad działalnością terenowych organów administracji państwowej, właściwych w sprawach kultury fizycznej.
3.
Komitet dysponuje środkami budżetowymi przeznaczonymi na cele kultury fizycznej i wypoczynku oraz środkami Państwowego Funduszu Młodzieży, Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku, a także Centralnego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Art.  3.

Komitet wykonuje, na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach, zadania i obowiązki organu założycielskiego przedsiębiorstw państwowych oraz organu sprawującego nadzór nad podległymi jednostkami organizacyjnymi i nad działalnością jednostek badawczo-rozwojowych.

Art.  4.
1.
W skład Komitetu wchodzą: przewodniczący, zastępcy przewodniczącego i nie więcej niż 30 członków.
2.
Przewodniczącego Komitetu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów, a zastępców przewodniczącego i członków - Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu.
Art.  5.
1.
Przewodniczący Komitetu reprezentuje Komitet i kieruje jego pracami.
2.
Przewodniczący Komitetu w szczególności:
1)
w sprawach należących do zakresu działania Komitetu wydaje przepisy prawne i decyzje administracyjne,
2)
wykonuje zadania i obowiązki w zakresie nadzoru, o którym mowa w art. 2 ust. 2,
3)
z upoważnienia Komitetu wykonuje inne zadania, w tym w zakresie funkcji, o których mowa w art. 3.
Art.  6.

Komitet i Przewodniczący Komitetu wykonują swoje zadania przy pomocy urzędu Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej, zwanego dalej "urzędem".

Art.  7.
1.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może określić szczegółowy zakres działania Komitetu.
2.
Organizację Komitetu oraz urzędu, wykaz jednostek organizacyjnych podporządkowanych Komitetowi lub przez niego nadzorowanych oraz przedsiębiorstw państwowych, dla których Komitet jest organem założycielskim określa statut nadany przez Radę Ministrów.
Art.  8.
1.
Znosi się Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki.
2.
Określone w odrębnych przepisach sprawy należące do ministra właściwego w sprawach młodzieży, Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Przewodniczącego tego Komitetu w zakresie ustalonym ustawą przechodzą do Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej.
Art.  9.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.33.179

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Utworzenie Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej.
Data aktu: 23/10/1987
Data ogłoszenia: 24/10/1987
Data wejścia w życie: 24/10/1987