Wydzielenie powszechnych kas oszczędności z Narodowego Banku Polskiego i utworzenie Powszechnej Kasy Oszczędności - banku państwowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 września 1987 r.
w sprawie wydzielenia powszechnych kas oszczędności z Narodowego Banku Polskiego i utworzenia Powszechnej Kasy Oszczędności - banku państwowego. *

Na podstawie art. 63 i 95 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56 i z 1983 r. Nr 71, poz. 318) oraz art. 52 pkt 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wydziela się z Narodowego Banku Polskiego, zwanego dalej "NBP", powszechne kasy oszczędności i tworzy Powszechną Kasę Oszczędności - bank państwowy, zwaną dalej "PKO".
§  2.
1.
Wydzieleniu z NBP podlegają:
1)
powszechne kasy oszczędności,
2)
wchodzące w skład centrali NBP departamenty oraz wchodzące w skład oddziałów okręgowych NBP komórki organizacyjne, wykonujące zadania w zakresie obsługi obrotu oszczędnościowego, udzielania kredytów osobom fizycznym i kredytów na cele budownictwa mieszkaniowego oraz nadzoru nad działalnością powszechnych kas oszczędności.
2.
Jednostki i komórki organizacyjne, o których mowa w ust. 1, zostają włączone do PKO.
§  3.
1.
PKO wykonuje zadania określone w Prawie bankowym, a w szczególności:
1)
gromadzi i przechowuje wkłady oszczędnościowe,
2)
kredytuje budownictwo mieszkaniowe,
3)
udziela innych niż określone w pkt 2 kredytów osobom fizycznym, jednostkom gospodarki uspołecznionej oraz jednostkom gospodarki nie uspołecznionej,
4)
prowadzi obsługę walutowo-dewizową osób fizycznych i osób prawnych.
2.
PKO jest bankiem dewizowym w rozumieniu przepisów Prawa dewizowego.
3.
PKO realizuje zadania wynikające z art. 64 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 20, poz. 108, z 1981 r. Nr 17, poz. 82 i z 1982 r. Nr 7, poz. 56), dotyczące Banku Gospodarstwa Krajowego.
§  4.
PKO działa na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Siedzibą PKO jest miasto stołeczne Warszawa.
§  5.
Do zakresu działania PKO należy w szczególności:
1)
przyjmowanie i obsługa wkładów oszczędnościowych oraz wydawanie dokumentów stanowiących dowody posiadania wkładów,
2)
otwieranie i prowadzenie rachunków bankowych oraz przeprowadzanie rozliczeń pieniężnych osób fizycznych, jednostek gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz organizacji społecznych,
3)
udzielanie kredytów i pożyczek pieniężnych osobom fizycznym, spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego, a także innym jednostkom gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz organizacjom społecznym prowadzącym działalność gospodarczą,
4)
prowadzenie obsługi walutowo-dewizowej oraz otwieranie i prowadzenie rachunków w walutach obcych dla osób fizycznych i prawnych,
5)
prowadzenie bankowej obsługi pożyczek państwowych oraz obligacji,
6)
wykonywanie innych czynności określonych w statucie PKO.
§  6.
PKO korzysta ze zwolnień od opłat sądowych i opłat skarbowych oraz od podatków, z wyjątkiem podatku dochodowego, który wynosi 45% podstawy opodatkowania.
§  7.
Z dniem utworzenia PKO
1)
w zakresie zadań przejętych z NBP wstępuje w prawa i obowiązki strony umów zawartych z osobami fizycznymi, jednostkami gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz organizacjami społecznymi,
2)
przejmuje z NBP aktywa i pasywa związane z zadaniami, o których mowa w pkt 1,
3)
wstępuje w miejsce NBP w prawa i obowiązki strony umów dotyczących
a)
korzystania z usług państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" przy obsłudze obrotu oszczędnościowego i rozliczeń pieniężnych ludności,
b)
prowadzenia w uspołecznionych zakładach pracy agencji powszechnych kas oszczędności,
c)
innych spraw, które przechodzą z zakresu działania NBP do zakresu działania PKO.
§  8.
1.
W zakresie określonym w § 7 PKO przejmuje z mocy prawa wierzytelności i długi NBP, który zostaje zwolniony z zobowiązań.
2.
Hipoteki, poręczenia i prawa zastawu ustanowione dla zabezpieczenia zobowiązań i wierzytelności NBP nie wygasają, lecz przysługują nadal PKO, jeżeli stała się wierzycielem lub przeciwko PKO, jeżeli stała się dłużnikiem.
3.
W stosunku do zabezpieczeń będących przedmiotem wpisu do księgi wieczystej lub rejestru publicznego przejście zostanie uwidocznione na jednostronny wniosek osoby uprawnionej. Wniosek taki, zaopatrzony w zaświadczenie PKO o przejściu zabezpieczenia, stanowi podstawę do dokonania wpisów w księgach wieczystych i rejestrach publicznych. Wnioski takie oraz czynności w postępowaniu dotyczącym prowadzenia księgi wieczystej i rejestrów są wolne od wszelkich opłat.
4.
Przejście praw i obowiązków, o których mowa w ust. 1, nie pozbawia dłużnika praw wynikających z przepisów art. 513 i 524 Kodeksu cywilnego.
§  9.
1.
Pracownicy jednostek i komórek organizacyjnych NBP określonych w § 2 ust. 1 stają się z mocy prawa pracownikami PKO.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do pracowników jednostek i komórek organizacyjnych NBP nie wymienionych w § 2 ust. 1 przechodzących do pracy w PKO w celu zapewnienia wykonania zadań przejętych przez ten bank. Listę tych pracowników ustali Prezes NBP.

Pracowników PKO dotyczą prawa i odpowiednio obowiązki określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 października 1983 r. w sprawie praw i obowiązków pracowników Narodowego Banku Polskiego (Dz. U. Nr 64, poz. 290).

§  10.
1.
NBP przekaże PKO z funduszów własnych:
1)
kwotę 500.000 zł z funduszu statutowego NBP na fundusz statutowy PKO,
2)
część funduszu środków trwałych stanowiących pokrycie wartości środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz innych wartości trwałych przejętych przez PKO,
3)
kwotę 500.000 zł z funduszu rezerwowego NBP na fundusz rezerwowy PKO.
2.
Prezes NBP w porozumieniu z Prezesem PKO ustali zasady przekazania do PKO części środków funduszu dewizowego, funduszu postępu techniczno-ekonomicznego, funduszów premiowego i zapomóg, zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego oraz środków na inwestycje.
§  11.
1.
Wydziela się z NBP i przekazuje PKO składniki majątku ujęte w bilansach powszechnych kas oszczędności.
2.
Prezes NBP ustali zasady podziału innych składników majątku NBP przejmowanych przez PKO.
3.
Przekazanie przez NBP majątku, o którym mowa w ust. 1 i 2, następuje nieodpłatnie.
4.
Prezes NBP powoła komisję do przeprowadzenia inwentaryzacji majątku NBP przekazywanego PKO oraz w celu dokonania szczegółowego podziału składników tego majątku, jak również zobowiązań i wierzytelności NBP między NBP i PKO.
§  12.
1.
NBP zapewni PKO korzystanie z:
1)
usług informatycznych NBP,
2)
obsługi zobowiązań bankowych,
3)
usług w zakresie zasilania w znaki pieniężne druki wartościowe oraz transportu, remontów i konserwacji maszyn i urządzeń.
2.
Zasady świadczenia usług, o których mowa w ust. 1, zostaną ustalone wspólnie przez Prezesów NBP i PKO.
§  13.
Prezesi NBP i PKO w porozumieniu z organizacjami związkowymi oraz radami pracowniczymi obu banków ustalą zasady korzystania przez pracowników PKO z bazy wczasowej i kolonijnej, a także zasady prowadzenia działalności socjalno-bytowej i mieszkaniowej oraz rozliczeń z tych tytułów.
§  14.
Przepisy wykonawcze oraz zarządzenia wewnętrzne, instrukcje służbowe i regulaminy wydane przez Prezesa NBP w zakresie zadań przejętych przez PKO pozostają w mocy do czasu wydania przepisów odrębnych, jeśli nie są sprzeczne z przepisami rozporządzenia.
§  15.
1.
Prezes NBP zapewni zorganizowanie i uruchomienie działalności PKO od dnia 1 listopada 1987 r.
2.
Wydzielenie z NBP i przekazanie PKO składników majątku nastąpi według stanu na dzień 31 grudnia 1987 r. w oparciu o bilans roczny za rok 1987, który sporządzi NBP.
§  16.
Prezes NBP ustala wysokość lokat obowiązkowych PKO oraz oprocentowanie tych lokat.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Występujące w tekście wartości pieniężne zostały podane po ich przeliczeniu zgodnie z art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).

Rozporządzenie utraciło moc w części wydanej na podstawie art. 52 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz.U.87.12.77) w związku ze skreśleniem art. 52 tej ustawy przez art. 23 pkt 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.89.3.12), z dniem 7 lutego 1989 r.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.29.159

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wydzielenie powszechnych kas oszczędności z Narodowego Banku Polskiego i utworzenie Powszechnej Kasy Oszczędności - banku państwowego.
Data aktu: 07/09/1987
Data ogłoszenia: 01/10/1987
Data wejścia w życie: 01/10/1987