Zasady ustalania wartości niektórych rzeczy i praw majątkowych, stanowiącej podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 marca 1987 r.
w sprawie zasad ustalania wartości niektórych rzeczy i praw majątkowych, stanowiącej podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Na podstawie art. 8 ust.9 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 45, poz. 207) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przy nabyciu w drodze spadku przyjmuje się wartość:
1)
gruntów - w wysokości odpowiadającej odszkodowaniu ustalanemu według zasad obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości,
2)
prawa wieczystego użytkowania gruntów - w wysokości odpowiadającej cenie gruntów ustalonej na podstawie przepisów o gospodarce gruntami, pomniejszonej o sumę opłat rocznych należnych za wieczyste użytkowanie,
3)
prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych - w wysokości odpowiadającej równowartości tego prawa ustalonej przez spółdzielnię na podstawie przepisów Prawa spółdzielczego o rozliczeniach z członkami spółdzielni w razie wygaśnięcia własnościowego prawa do lokalu,
4)
samochodów ciężarowych, ciągników drogowych, ciągników kołowych uniwersalnych rolniczych, na które jest ustalona cena urzędowa - w wysokości tej ceny z dnia złożenia zeznania podatkowego, z uwzględnieniem stopnia zużycia.
2.
Przepis ust.1 stosuje się do darowizny, jeżeli obdarowany jest osobą zaliczoną do I, II i III grupy podatkowej. Jeżeli obdarowany należy do osób zaliczonych do IV grupy podatkowej, wartość wymienionych w ust.1 pkt 1-4 rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości wartości rynkowej.
§  2.
1.
Przy nabyciu w drodze spadku przyjmuje się wartość:
1)
metali szlachetnych, wyrobów z metali szlachetnych i złomu tych metali oraz kamieni szlachetnych,
2)
zabytków ruchomych i kolekcji nie wpisanych do rejestru zabytków,
3)
rzeczy ruchomych pochodzenia zagranicznego, z wyjątkiem rzeczy wymienionych w pkt 1 i 2,

w wysokości odpowiadającej ich cenie skupu stosowanej przez jednostki gospodarki uspołecznionej prowadzące skup i sprzedaż tych rzeczy w dniu złożenia zeznania podatkowego.

2.
Przepis ust.1 stosuje się odpowiednio do darowizn, w tym również do darowizn dzieł sztuki oraz zabytków ruchomych i kolekcji wpisanych do rejestru zabytków.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie również do spraw wszczętych przed jego wejściem w życie, nie zakończonych decyzją ostateczną.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.12.75

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady ustalania wartości niektórych rzeczy i praw majątkowych, stanowiącej podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.
Data aktu: 31/03/1987
Data ogłoszenia: 28/04/1987
Data wejścia w życie: 28/04/1987