Szczegółowe zasady ochrony przed elektromagnetycznym promieniowaniem niejonizującym szkodliwym dla ludzi i środowiska.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 listopada 1980 r.
w sprawie szczegółowych zasad ochrony przed elektromagnetycznym promieniowaniem niejonizującym szkodliwym dla ludzi i środowiska. *

Na podstawie art. 63 ust. 1 i art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady ochrony ludzi i środowiska przed promieniowaniem niejonizującym w postaci pól elektromagnetycznych o częstotliwości 50 Herców (Hz), wytwarzanych w szczególności przez stacje i linie elektroenergetyczne, oraz w postaci pól elektromagnetycznych o częstotliwościach od 0,1 do 300 000 Megaherców (MHz), wytwarzanych w szczególności przez urządzenia radiokomunikacyjne, radionawigacyjne i radiolokacyjne.
2.
Zasady określone w rozporządzeniu stosuje się również do ochrony przed innymi promieniowaniami niejonizującymi nie wymienionymi w ust. 1, jeżeli powodują one zagrożenie środowiska i zdrowia ludzi.
§  2.
1.
Jednostki organizacyjne i osoby fizyczne, które projektują, instalują i użytkują urządzenia wytwarzające pole elektromagnetyczne oraz projektują obiekty położone w otoczeniu tych urządzeń, są obowiązane do stosowania środków technicznych i organizacyjnych w celu maksymalnego ograniczenia zagrożenia środowiska i zdrowia ludzi przez pola elektromagnetyczne.
2.
Zaintresowani ministrowie w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej wydadzą szczegółowe wytyczne projektowania i eksploatacji urządzeń wytwarzających szkodliwe pola elektromagnetyczne, uwzględniające ochronę środowiska i zdrowia ludzi.
§  3.
1.
Na obszarach otaczających źródła pól elektromagnetycznych wymienionych w § 1 ust. 1 ustanawia się strefy ochronne pierwszego i drugiego stopnia.
2.
Wartości graniczne dla poszczególnych stref ochronnych określa załącznik do rozporządzenia.
§  4.
1.
Decyzję w sprawie ustanowienia stref ochronnych wydaje terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego w porozumieniu z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym na podstawie wyników pomiarów kontrolnych oraz opinii właściwych jednostek wymienionych w § 8 ust. 1, uwzględniającej wartości graniczne określone w załączniku do rozporządzenia.
2.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej ustala zasady przebywania na określonym obszarze, jeżeli ocena stopnia zagrożenia ludzi i środowiska przez pola elektromagnetyczne na tym obszarze budzi wątpliwości, a w szczególności jeżeli działają tam jednocześnie pola o różnych zakresach częstotliwości.
§  5.
1.
Ustala się następujące zasady przebywania ludności w poszczególnych strefach ochronnych i zagospodarowania tych stref:
1)
na obszarze strefy ochronnej pierwszego stopnia przebywanie ludności jest zabronione, z wyjątkiem osób zatrudnionych przy eksploatacji źródeł pól; zasady przebywania tych osób regulują odrębne przepisy,
2)
na obszarze strefy ochronnej drugiego stopnia dopuszcza się okresowe przebywanie ludności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, turystycznej, rekreacyjnej itp., natomiast na obszarze tej strefy zabrania się lokalizować budynki mieszkalne i budynki wymagające szczególnej ochrony przed działaniem pól elektromagnetycznych, a zwłaszcza szpitale, internaty, żłobki, przedszkola itp.
2.
Odstępstwa od zasad określonych w ust. 1 mogą być stosowane na czas określony w wypadkach uzasadnionych szczególnymi względami technicznymi, ekonomicznymi i społecznymi, jeżeli budynki mieszkalne i obiekty będące źródłem pól elektromagnetycznych zostały zbudowane i zagospodarowane przed wejściem w życie rozporządzenia.
3.
Decyzję o udzieleniu zgody na odstępstwa podejmuje terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego w porozumieniu z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym po zasięgnięciu opinii właściwych jednostek wymienionych w § 8 ust. 1.
§  6.
1.
Instalowanie w istniejących obiektach urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne określone w § 1 ust. 1 wymaga uzyskania opinii właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego oraz zgody właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
2.
We wniosku o wyrażenie zgody na instalowanie urządzeń, o których mowa w ust. 1, należy przedstawić przewidywane rozkłady natężeń i gęstości strumienia energii pól, zasięg granic stref ochronnych w otoczeniu obiektów i urządzeń oraz w razie potrzeby opinie właściwych jednostek wymienionych w § 8 ust. 1.
3.
Strefy ochronne oraz wartości natężeń i gęstości strumienia energii pól elektromagnetycznych, na etapie ustalania lokalizacji urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne, wyznacza się na podstawie obliczeń projektowych i badań modelowych.
4.
O oddaniu do eksploatacji urządzenia wytwarzającego pole elektromagnetyczne określone w § 1 ust. 1 należy zawiadomić właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego oraz właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
§  7.
1.
Użytkownicy urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne są obowiązani zapewnić przeprowadzenie przez właściwe jednostki wymienione w § 8 ust. 1 pomiarów kontrolnych i przedstawić właściwemu terenowemu organowi administracji państwowej stopnia wojewódzkiego wyniki tych pomiarów wraz z opinią tych jednostek.
2.
Pomiary kontrolne pól elektromagnetycznych wytwarzanych przez urządzenia będące w eksploatacji powinny być wykonywane bezpośrednio po uruchomieniu urządzeń i każdorazowo w razie zmiany warunków eksploatacji, które mogą wpływać na zmianę wartości natężeń i gęstości strumienia energii pól elektromagnetycznych oraz zasięgów stref ochronnych. Pomiary kontrolne pól elektromagnetycznych wytwarzanych przez urządzenia pracujące w zakresie częstotliwości od 0,1 do 300 000 MHz powinny być przeprowadzane co najmniej raz na 3 lata.
§  8.
1.
Pomiary kontrolne przeprowadzają:
1)
Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki "ENERGO-POMIAR" - w odniesieniu do pól elektromagnetycznych o częstotliwości 50 Hz,
2)
Państwowa Inspekcja Radiowa - w odniesieniu do pól elektromagnetycznych o częstotliwości od 0,1 do 300 MHz,
3)
Przemysłowy Instytut Telekomunikacji - w odniesieniu do pól elektromagnetycznych o częstotliwości powyżej 300 do 300 000 MHz.
2.
W wypadkach uzasadnionych względami ochrony zdrowia ludności pomiary, o których mowa w ust. 1, mogą być przeprowadzone również przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
3.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej na wniosek zainteresowanego ministra może wyrazić zgodę na wykonywanie pomiarów określonych w ust. 1 przez inne jednostki organizacyjne.
4.
Minister Łączności w uzgodnieniu z Prezesem Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości określi przy współpracy z zainteresowanymi ministrami sposób przeprowadzania pomiarów kontrolnych i oceny ich wyników oraz oznakowania stref ochronnych pierwszego stopnia do celów ochrony środowiska.
5.
Pomiary, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonywane na rzecz użytkowników urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne oraz inwestorów i użytkowników obiektów położonych w otoczeniu tych urządzeń są odpłatne.
§  9.
Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrami Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Zdrowia i Opieki Społecznej dostosują przepisy rozporządzenia do warunków jednostek organizacyjnych resortów obrony narodowej i spraw wewnętrznych.
§  10.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ministrach, rozumie się przez to również kierowników urzędów centralnych.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WARTOŚCI GRANICZNE STREF OCHRONNYCH

Postać promieniowania Strefa ochronna
pierwszego stopnia drugiego stopnia
Pole elektromagnetyczne 50 Hz powyżej 10 kV/m powyżej 1 kV/m do 10 kV/m
o częstotliwości (składowa od 0,1 do 10 MHz powyżej 20 V/m powyżej 5 V/m do 20 V/m
elektryczna) powyżej 10 MHz do 300 MHz powyżej 7 V/m powyżej 2 V/m do 7 V/m
Pole elektromagnetyczne o częstotliwości powyżej 300 MHz do 300 000 MHz
- stacjonarne powyżej 0,1 W/m2 powyżej 0,025 W/m2 do 0,1 W/m2
- niestacjonarne powyżej 1 W/m2 powyżej 0,25 W/m2 do 1 W/m2
Uwagi:

1. Wartości graniczne podane w tabeli odpowiadają:

a) wartościom skutecznym natężeń pól elektrycznych o częstotliwości 50 Hz i od 0,1 do 300 MHz,

b) wartościom średnim gęstości strumienia energii pól elektromagnetycznych o częstotliwości powyżej 300 MHz do 300 000 MHz.

2. Definicje pól stacjonarnych i niestacjonarnych określają odrębne przepisy.

* Z dniem 1 stycznia 1998 r. rozporządzenie utraciło moc w części wydanej na podstawie art. 71 ust. 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz.U.94.49.196), zgodnie z art. 1 pkt 44 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o zmianie ustawy o chronie i kształtowaniu środowiska oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.97.133.885).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024