Umundurowanie i oznaki stanowisk służbowych pracowników Straży Przemysłowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 września 1978 r.
w sprawie umundurowania i oznak stanowisk służbowych pracowników Straży Przemysłowej.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o Straży Przemysłowej (Dz. U. Nr 6, poz. 42) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pracownicy Straży Przemysłowej otrzymują umundurowanie służbowe na koszt zakładu pracy, w którym pełnią służbę.
2.
Umundurowanie jest koloru granatowego, oznaki stanowisk służbowych koloru srebrnego, obuwie, pas i rękawiczki koloru czarnego, koszula koloru niebieskiego, otok na czapce koloru oliwkowego, krawat koloru granatowego.
3.
Zestaw przedmiotów umundurowania oraz okresy ich używalności określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4.
Wzory umundurowania oraz oznak stanowisk służbowych pracowników Straży Przemysłowej określają załączniki nr 2 i 3 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Prawo do umundurowania nabywa pracownik Straży Przemysłowej z chwilą nawiązania stosunku pracy na czas nie określony.
2.
W razie rozwiązania stosunku pracy przed upływem okresu używalności umundurowania, jeżeli rozwiązanie nastąpiło z winy pracownika albo wskutek wypowiedzenia przez niego pracy, pracownik obowiązany jest zwrócić równowartość umundurowania za czas od dnia rozwiązania stosunku pracy do końca okresu używalności umundurowania.
3.
Po upływie okresu używalności lub po rozwiązaniu stosunku pracy w innych wypadkach niż wymienione w ust. 2 umundurowanie nie podlega zwrotowi.
4.
W razie utraty lub zniszczenia umundurowania albo jego części przed upływem okresu używalności pracownik otrzymuje nowe umundurowanie na koszt zakładu pracy, jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiło bez winy pracownika przy wykonywaniu obowiązków służbowych.
5.
Jeżeli utrata lub zniszczenie umundurowania nastąpiło z przyczyn innych niż wymienione w ust. 4, pracownik otrzymuje nowe umundurowanie po uiszczeniu równowartości tej części utraconego lub zniszczonego umundurowania, jaka przypada za czas od dnia utraty lub zniszczenia do końca okresu używalności.
§  3.
1.
Pracownikowi Straży Przemysłowej przysługuje ekwiwalent pieniężny za umundurowanie w wysokości odpowiadającej wartości przedmiotów umundurowania ustalonej według aktualnych cen tych przedmiotów w danym roku, w razie gdy:
1)
nie przydzielono mu przysługującego umundurowania, a umowa o pracę uległa rozwiązaniu,
2)
umundurowanie przydzielono mu w terminie późniejszym aniżeli termin nabycia prawa,
3)
za zgodą zakładu pracy używał on umundurowania przez okres dłuższy niż ustalony okres używalności.
2.
Ekwiwalent określony w ust. 1 stanowi wartość przedmiotów umundurowania za okres, za który przysługuje, i wypłacany jest za pełne okresy miesięczne.
3.
Zakład pracy obowiązany jest do prania przedmiotów umundurowania nie rzadziej niż raz w roku oraz w razie zanieczyszczenia umundurowania bez winy pracownika podczas wykonywania obowiązków służbowych lub do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego według cen obowiązujących w danym roku w razie braku możliwości wyprania umundurowania.
4.
Pracownikowi Straży Przemysłowej przysługuje ekwiwalent pieniężny za niezbędne poprawki krawieckie umundurowania.
§  4.
1.
Minister Obrony Narodowej określi kolor oraz wzór umundurowania i oznak stanowisk służbowych dla wart cywilnych w jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej.
2.
Ministrowie Finansów, Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej oraz Komunikacji określą w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych oraz Obrony Narodowej kolory oraz wzory umundurowania i oznak stanowisk służbowych dla pracowników Straży Przemysłowej w podległych im zakładach pracy.
3.
Właściwy minister w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych, Obrony Narodowej oraz Przemysłu Lekkiego może wprowadzić w niektórych podległych mu zakładach pracy inny kolor umundurowania pracowników Straży Przemysłowej niż określony w § 1 ust. 2, jeżeli uzasadnia to charakter produkcji zakładów, w których pełnią oni służbę.
§  5.
Pracownicy Straży Przemysłowej w czasie pełnienia służby mają prawo do korzystania z odzieży ochronnej i sprzętu ochrony osobistej na zasadach ustalonych przez kierownika zakładu pracy na podstawie powszechnie obowiązujących ramowych zasad gospodarowania odzieżą ochronną i sprzętem ochrony osobistej.
§  6.
Nowe przedmioty umundurowania wydaje się po upływie okresu używalności przedmiotów wydanych na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 lutego 1962 r. w sprawie umundurowania i oznak stanowisk służbowych pracowników Straży Przemysłowej (Dz. U. z 1962 r. Nr 12, poz. 55 i z 1973 r. Nr 48, poz. 284).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Zestawienie

przedmiotów umundurowania pracowników Straży Przemysłowej oraz okresy używalności tych przedmiotów.

Lp. Przedmiot umundurowania Ilość Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5
1. Czapka letnia z orzełkiem z tkaniny tropik 1 szt. 3
2. Furażerka z orzełkiem z tkaniny tropik 1 szt. 2
3. Czapka zimowa (uszanka) z orzełkiem 1 szt. 3
4. Płaszcz sukienny zimowy z podpinką 1 szt. 3
5. Płaszcz nieprzemakalny 1 szt. 3
6. Kożuch - - na 1/2 stanu osobowego
7. Kurtka i spodnie gabardinowe 1 kpl. 2
8. Kurtka i spodnie z tkaniny tropik 1 kpl. 2 dla kobiet dodatkowo spódnica
9. Bluza letnia (wiatrówka) 1 szt. 2
10. Krawat lub aksamitka dla kobiet 2 szt. 1
11. Szalik zimowy 1 szt. 3
12. Oznaki służbowe i stanowisk 1 szt. x do każdego munduru
13. Rękawiczki zimowe dziane 1 para 2
14. Koszula służbowa niemnąca lub bluzka dla kobiet 3 szt. 1
15. Bielizna osobista zimowa 2 kpl. 1
16. Bielizna osobista letnia 2 kpl. 1
17. Skarpetki zimowe 2 pary 1
18. Skarpetki letnie 2 pary 1
19. Trzewiki skórzane na gumie (nieocieplane) 1 para 2
20. Trzewiki ocieplane (skutery) 1 para 2
21. Półbuty na gumie 1 para 2
22. Pas główny skórzany 1 szt. 6
23. Pasek do spodni 1 szt. 7

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzory umundurowania straży przemysłowej

Kurtka

(grafika pominięta)

Spodnie

(grafika pominięta)

Płaszcz sukienny

(grafika pominięta)

Oznaka służbowa

(grafika pominięta)

Czapka letnia

(grafika pominięta)

Czapka zimowa

(grafika pominięta)

Kurtka i spódnica dla kobiet

(grafika pominięta)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Wzory oznak stanowisk służbowych pracowników straży przemysłowej

(grafika pominięta)

dowódca warty z-ca komendanta komendant

młodszy wartownik wartownik starszy wartownik

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024