Przeprowadzenie spisu próbnego w ramach prac przygotowawczych do narodowego spisu powszechnego 1978 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 stycznia 1977 r.
w sprawie przeprowadzenia spisu próbnego w ramach prac przygotowawczych do narodowego spisu powszechnego 1978 r.

Na podstawie art. 9 i 10 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej (Dz. U. z 1962 r. Nr 10, poz. 47 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
W ramach prac przygotowawczych do narodowego spisu powszechnego 1978 r. zostanie przeprowadzony w dniach od 7 do 13 grudnia 1977 r. według stanu o północy z dnia 6 na 7 grudnia 1977 r. spis próbny, zwany dalej "spisem".
§  2.
1.
Spisem zostaną objęte:
1)
osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające,
2)
zamieszkane mieszkania

na terenie miasta i gminy Brwinów w województwie stołecznym warszawskim, miasta i gminy Parczew w województwie bialskopodlaskim, miasta Oświęcim w województwie bielskim, gminy Pawonków w województwie częstochowskim, gminy Sztutowo w województwie elbląskim, gminy Nowogródek Pomorski w województwie gorzowskim, miasta Kowary w województwie jeleniogórskim, miasta i gminy Pyzdry w województwie konińskim, miasta Głogowa w województwie legnickim, miasta i gminy Goniądz w województwie łomżyńskim, gminy Bukowina Tatrzańska w województwie nowosądeckim, miasta i gminy Chorzele w województwie ostrołęckim, miasta i gminy Sulejów w województwie piotrkowskim, gminy Piątek w województwie płockim, miasta i gminy Dynów w województwie przemyskim, miasta i gminy Czarne w województwie słupskim, gminy Harasiuki w województwie tarnobrzeskim, gminy Marcinowice w województwie wałbrzyskim, gminy Koneck w województwie włocławskim.

2.
Szczegółowy zakres spisu ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
§  3.
1.
Pracami związanymi z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu kierują odpowiednio:
1)
Generalny Komisarz Spisowy,
2)
komisarze spisowi na terenie województw, miast, gmin (miast i gmin).
2.
Komisarze spisowi są powołani na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Komisarze spisowi powołają na terenie jednostek podziału administracyjnego, w których będzie przeprowadzony spis, biura spisowe - według zasad i w trybie określonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
4.
Spis przeprowadzą rachmistrze spisowi powołani przez komisarzy spisowych. Rachmistrze spisowi w czasie wykonywania obowiązków spisowych korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
5. 1
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane na wniosek komisarzy spisowych zwolnić od pracy na okres nie przekraczający 3 miesięcy pracowników powołanych do pracy w biurach spisowych oraz na okres do 16 dni roboczych pracowników powołanych na rachmistrzów spisowych.
6. 2
Pracownicy, o których mowa w ust. 5, zachowują prawo do wynagrodzenia. Pracownikom tym macierzyste zakłady pracy wypłacają za cały okres zwolnienia od pracy wynagrodzenie obliczone według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
§  4.
1.
Osoby podlegające spisowi obowiązane są do udzielania ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzach spisowych.
2.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielania odpowiedzi, odpowiedzi udzielają pełnoletni domownicy.
3.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielania odpowiedzi, zamieszkałych w gospodarstwach zbiorowych, jak i w innych wypadkach, kiedy wystąpią istotne trudności w uzyskaniu danych - obowiązek, o którym mowa w ust. 1, ciąży na osobach zarządzających tymi gospodarstwami.
4.
Gospodarstwo zbiorowe jest to zakład zakwaterowania zbiorowego, w którym mieszkają stale lub przebywają czasowo obce sobie osoby, np. internat, dom studencki, hotel robotniczy, dom rencistów, specjalny zakład lub szpital dla przewlekle (nieuleczalnie) chorych, dom dziecka, klasztor.
§  5.
Spis nie obejmuje osób i zamieszkanych mieszkań na terenie obiektów zamkniętych zarządzanych przez jednostki organizacyjne podległe Ministrom Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 5 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 grudnia 1977 r. (Dz.U.77.36.160) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 1977 r.
2 § 3 ust. 6 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 grudnia 1977 r. (Dz.U.77.36.160) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 1977 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024