Obowiązek zgłaszania i zwalczania choroby pęcherzykowej świń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 30 lipca 1973 r.
w sprawie obowiązku zgłaszania i zwalczania choroby pęcherzykowej świń.

Na podstawie art. 29 lit. a) i art. 109 przepisów z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. z 1927 r. Nr 77, poz. 673 i Nr 114, poz. 975, z 1928 r. Nr 26, poz. 229, z 1932 r. Nr 26, poz. 229, Nr 60, poz. 573 i Nr 67, poz. 622, z 1934 r. Nr 110, poz. 976, z 1938 r. Nr 27, poz. 245, z 1948 r. Nr 49, poz. 373 i z 1951 r. Nr 1, poz. 4) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do zaraźliwych chorób zwierzęcych podlegających obowiązkowi zgłaszania włącza się chorobę pęcherzykową świń.
2.
W razie wystąpienia u świń objawów choroby pęcherzykowej posiadacze świń obowiązani są:
1)
zgłosić o tym niezwłocznie do właściwego do spraw weterynarii organu prezydium powiatowej rady narodowej, zwanego dalej "organem weterynarii",
2)
do czasu przybycia przedstawiciela organu weterynarii:
a)
trzymać wszystkie świnie w pomieszczeniach zamkniętych w obrębie zagrody w sposób uniemożliwiający dostęp osób postronnych,
b)
przechowywać świnie padłe lub zabite w miejscu odosobnionym i zabezpieczonym przed dostępem ludzi i zwierząt.
§  2.
Organ weterynarii może nałożyć na posiadacza świń obowiązek, aby w okresie niezbędnym do rozpoznania choroby utrzymywał świnie w stanie odosobnienia (§ 1 ust. 2 pkt 2), a ponadto stosował zabiegi dezynfekcyjne.
§  3.
1.
W razie stwierdzenia u świń choroby pęcherzykowej organ weterynarii uznaje zagrodę za zapowietrzoną, a na posiadacza świń nakłada obowiązek:
1)
umieszczenia przy wejściach do zagrody tablic ostrzegawczych z napisami: "Choroba pęcherzykowa świń. Wstęp wzbroniony",
2)
utrzymania stanu odosobnienia świń i stosowania zabiegów dezynfekcyjnych (§ 2),
3)
trzymania na uwięzi psów, pod zamknięciem kotów, drobiu i gołębi,

a ponadto może zobowiązać do:

4)
używania odzieży ochronnej przy obsłudze chorych świń,
5)
stosowania innych środków niezbędnych do zwalczania choroby i zapobiegania jej dalszemu rozprzestrzenianiu.
2.
Organ weterynarii może w zagrodzie zapowietrzonej nakazać zabicie świń, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością niezwłocznej likwidacji ogniska choroby.
§  4.
1.
Za świnie zabite z nakazu organu weterynarii przysługuje odszkodowanie w wysokości pełnej wartości szacunkowej świń.
2.
Za świnie padłe wypłaca się zapomogę w wysokości 75% ich wartości szacunkowej.
§  5.
1.
Prezydium powiatowej rady narodowej może ustanowić dokoła zagrody zapowietrzonej okręg zagrożony i określić środki niezbędne do zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu choroby pęcherzykowej świń, a w szczególności:
1)
rozmieszczenie i treść tablic ostrzegawczych,
2)
trzymanie świń w zamkniętych pomieszczeniach,
3)
zakazy przywożenia i wywożenia świń, organizowania spędów, wystaw i pokazów,
4)
nakazy odkażania środków transportu, miejsc spędu, targowisk i innych obiektów oraz urządzeń służących do gromadzenia lub przewozu świń,
5)
ograniczenia w przetrzymywaniu świń w bazach i magazynach żywca w zakładach mięsnych,
6)
stosowania odzieży ochronnej i zabiegów dezynfekcyjnych.
2.
Okręg zagrożony może obejmować całą miejscowość lub jej część, a w wypadku szczególnego zagrożenia także inne miejscowości.
§  6.
1.
Organ weterynarii uznaje zagrodę za wolną od choroby pęcherzykowej świń, jeżeli:
1)
wszystkie świnie z zapowietrzonej zagrody padły lub zostały usunięte (zabite lub poddane ubojowi) albo
2)
w ciągu 1 miesiąca od usunięcia z zagrody świń chorych bądź w ciągu 3 miesięcy od ostatniego zachorowania nie wystąpił nowy przypadek zachorowania na chorobę pęcherzykową.
2.
Warunkiem uznania zagrody za wolną od choroby pęcherzykowej świń jest stwierdzenie przez organ weterynarii oczyszczenia jej i odkażenia.
§  7.
Koszty środków użytych przy stosowaniu zabiegów (§ 2 i 3 oraz § 6 ust. 2) i przeprowadzania odkażania przez ekipy dezynfekcyjne pokrywane są ze Skarbu Państwa.
§  8.
Przepisy rozporządzenia dotyczące prezydiów powiatowych rad narodowych i organów weterynarii tych prezydiów stosuje się również do prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiaty oraz do prezydiów dzielnicowych rad narodowych miast wyłączonych z województw i organów weterynarii tych prezydiów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024