Umundurowanie oraz odzież ochronna i robocza dla niektórych pracowników ministerstw, urzędów centralnych i rad narodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 listopada 1972 r.
w sprawie umundurowania oraz odzieży ochronnej i roboczej dla niektórych pracowników ministerstw, urzędów centralnych i rad narodowych.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39), art. 7 ustawy z dnia 15 lipca 1968 r. o pracownikach rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 164) oraz art. 31 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 30 marca 1965 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. Nr 13, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do pracowników zatrudnionych w ministerstwach, urzędach centralnych i w radach narodowych.
2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się również do pracowników zatrudnionych w innych jednostkach niż wymienione w ust. 1, jeżeli w myśl przepisów dotychczasowych (§ 16) jednostki te były uprawnione do przydzielania umundurowania oraz odzieży ochronnej i roboczej.
§  2.
1.
Prawo do umundurowania mają pracownicy zatrudnieni na stanowiskach:
1)
portiera (informatora),
2)
dźwigowego dźwigu osobowego,
3)
kierowcy samochodu osobowego i autobusu,
4)
strażnika (dozorcy),
5)
woźnego.
2.
Wykaz przedmiotów umundurowania oraz okresy używalności tych przedmiotów określa załącznik do rozporządzenia.
3.
Wzory umundurowania określa Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych. W wypadkach uzasadnionych względami szczególnej reprezentacji Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może dla pracowników niektórych ministerstw i urzędów centralnych ustalić odmienny wykaz przedmiotów umundurowania, inne okresy używalności tych przedmiotów oraz odmienne wzory umundurowania.
§  3.
Pracownicy nabywają prawo do umundurowania z dniem zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony.
§  4.
1.
Pracownicy obowiązani są nosić umundurowanie w czasie pracy.
2.
Od obowiązku noszenia umundurowania mogą być zwolnieni kierowcy samochodów osobowych.
§  5.
1.
Pracownicy otrzymują umundurowanie za zwrotem 25% kosztów jego zakupu.
2.
Na wniosek pracownika spłata należności za umundurowanie (ust. 1) może być rozłożona na raty, na okres nie przekraczający 12 miesięcy.
§  6.
1.
Okres używalności umundurowania lub poszczególnych jego przedmiotów liczy się od dnia faktycznego wydania.
2.
Po upływie okresu używalności umundurowanie przechodzi na własność pracownika.
3.
Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy okresy używalności umundurowania przedłuża się odpowiednio.
§  7.
1.
Pracownikowi przysługuje w zamian za umundurowanie ekwiwalent pieniężny, w razie gdy:
1)
pracownikowi nie przydzielono przysługującego umundurowania, a umowa o pracę uległa rozwiązaniu,
2)
umundurowanie przydzielono w terminie późniejszym aniżeli termin nabycia prawa,
3)
za zgodą zakładu pracy pracownik użytkował umundurowanie przez okres dłuższy od ustalonego okresu używalności,
4)
pracownik został zwolniony od obowiązku noszenia umundurowania (§ 4 ust. 2).
2.
Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1, stanowi wartość umundurowania za okres, za który przysługuje, po odliczeniu 25% kosztów zakupu umundurowania (§ 5) i wypłacany jest za pełne okresy miesięczne.
§  8.
W razie przeniesienia służbowego pracownika przed upływem okresu używalności umundurowania do innego ministerstwa (urzędu centralnego, rady narodowej) na stanowisko, na którym przysługuje umundurowanie, prawo do umundurowania w nowym miejscu pracy powstaje po upływie okresu używalności posiadanego umundurowania.
§  9.
W razie utraty bądź zniszczenia całości lub części umundurowania przed upływem okresu używalności, pracownik otrzymuje nowe odpowiednie umundurowanie:
1)
jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiły bez winy pracownika - bezpłatnie,
2)
jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiły z winy pracownika - za zwrotem 25% kosztów zakupu nowego umundurowania oraz za zwrotem kosztów utraconego bądź zniszczonego umundurowania, poniesionych przez zakład pracy. Koszt ten oblicza się za okres od utraty lub zniszczenia umundurowania do końca okresu używalności.
§  10.
1.
W razie rozwiązania umowy o pracę przed upływem okresu używalności umundurowania, jeżeli rozwiązanie nastąpiło przez pracownika lub z jego winy bez wypowiedzenia, umundurowanie przechodzi na własność pracownika za zwrotem kwoty odpowiadającej wartości umundurowania, obliczonej za czas od dnia zaprzestania pracy do końca okresu używalności, po odliczeniu poniesionej przez pracownika części kosztów umundurowania.
2.
Umundurowanie przechodzi na własność pracownika bez obowiązku zwrotu kwoty, o której mowa w ust. 1, w razie rozwiązania umowy o pracę:
1)
przed upływem okresu używalności w innych wypadkach niż określone w ust. 1, a także w związku z przejściem na emeryturę lub rentę,
2)
po upływie 75% okresu używalności.
§  11.
Koszty prania i naprawy umundurowania ponosi pracownik.
§  12.
Przepisów § 2-11 nie stosuje się do tych pracowników ministerstw i urzędów centralnych, których prawo do umundurowania uregulowane jest przepisami szczególnymi.
§  13.
1.
Pracownicy mają prawo do odzieży ochronnej i roboczej oraz sprzętu ochrony osobistej zgodnie z tabelą norm odzieży ochronnej i roboczej oraz sprzętu ochrony osobistej ustaloną przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
2.
Odzież i sprzęt (ust. 1) wydawane są pracownikom bezpłatnie z dniem podjęcia pracy.
3.
W zakresie gospodarowania odzieżą ochronną i roboczą oraz sprzętem ochrony osobistej stosuje się ogólnie obowiązujące przepisy.
§  14.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług określi jednostki organizacyjne handlu uspołecznionego bądź uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości, w których mogą być nabywane bądź którym może być zlecone wykonanie umundurowania.
§  15.
Pracownicy, którzy otrzymali umundurowanie przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, mogą otrzymać nowe umundurowanie po upływie okresów używalności określonych dla umundurowania wydanego na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  16.
Tracą moc:
1)
§ 43 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1933 r. o zasadach zaszeregowania funkcjonariuszów państwowych do grup uposażenia i automatycznego przechodzenia nauczycieli do wyższych grup uposażenia, o dodatkach lokalnych, funkcyjnych i służbowych oraz o umundurowaniu niższych funkcjonariuszów państwowych (Dz. U. Nr 102, poz. 781),
2)
w zakresie uregulowanym niniejszym rozporządzeniem - § 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1954 r. w sprawie umundurowania i odznak służbowych pracowników przedsiębiorstw lasów państwowych i innych organów resortu leśnictwa (Dz. U. z 1954 r. Nr 57, poz. 285 i z 1958 r. Nr 11, poz. 41).
§  17.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Pracy, Płac i Spraw Socjalnych i innym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1973 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA I OKRESY UŻYWALNOŚCI TYCH PRZEDMIOTÓW

Lp. Przedmiot umundurowania Okres używalności w miesiącach kalendarzowych Uwagi
1. I. Mężczyźni 24 kolor stalowy, granatowy lub zielony
Czapka sukienna mundurowa z orzełkiem
2. Furażerka letnia z orzełkiem 24 - " - " -
3. Mundur sukienny z 60% wełny lub szewiotowy E 70 24 - " - " -
4. Mundur letni z elano-bawełny 24 - " - " -
5. Płaszcz sukienny z 80% wełny 36 - " - " -
6. Trzewiki sk. gum. 24 kolor czarny
7. II. Kobiety 24 kolor stalowy, granatowy lub zielony
Beret mundurowy z orzełkiem
8. Furażerka letnia z orzełkiem 24 - " - " -
9. Kurtka sukienna z 60% wełny lub szewiotowa E 70 24 - " - " -
10. Spódnica sukienna z 60% wełny lub szewiotowa 24 - " - " -
11. Kurtka letnia z elano-bawełny 24 - " - " -
12. Spódnica letnia z elano-bawełny 24 spódnica szyta gładko z kontrafałdą z przodu i krytym zapięciem na lewym boku
13. Płaszcz sukienny z 80% wełny 36
14. Półbuty sk. gum. 24

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024