Zasady organizacji cechów i nadzór organów prezydiów rad narodowych nad ich działalnością.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 30 września 1972 r.
w sprawie zasad organizacji cechów i nadzoru organów prezydiów rad narodowych nad ich działalnością.

Na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. Nr 23, poz. 164), zwanej dalej "ustawą", zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie reguluje zasady tworzenia, rejestracji, łączenia i likwidacji cechów, przynależności rzemieślników do cechów oraz zakres nadzoru organów prezydiów rad narodowych nad ich działalnością.
§  2.
1.
Utworzenie cechu następuje na podstawie decyzji organu do spraw handlu, przemysłu i usług prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), zwanego dalej "organem do spraw handlu, przemysłu i usług", wydanej na wniosek właściwej izby rzemieślniczej.
2.
Izba rzemieślnicza we wniosku o utworzenie cechu określa rodzaj rzemiosła lub rzemiosł, dla których cech ma być utworzony, teren działania cechu oraz uzasadnia celowość jego utworzenia.
3.
W decyzji o utworzeniu cechu należy określić datę jego utworzenia, zakres branżowy, teren działania i siedzibę cechu oraz organ do spraw handlu, przemysłu i usług prezydium rady narodowej właściwej ze względu na siedzibę cechu, który będzie sprawował nadzór nad jego działalnością, zwany dalej "organem nadzorującym".
§  3.
1.
Członkami cechu są osoby wykonujące rzemiosło, których zakłady mają siedzibę na terenie określonym w decyzji o utworzeniu cechu.
2.
Osoba wykonująca rzemiosło może być członkiem tylko jednego cechu.
3.
Organ właściwy do wydania uprawnienia na wykonywanie rzemiosła przesyła kopię uprawnienia właściwemu cechowi w celu dokonania wpisu osoby uprawnionej na listę członków.
§  4.
Obowiązek należenia do cechu nie dotyczy osób wykonujących ubocznie rzemiosło, zatrudnionych w jednostce gospodarki uspołecznionej. Osoby te mogą zostać członkami cechu na zasadzie dobrowolności.
§  5.
1.
W ciągu trzech miesięcy od podjęcia decyzji o utworzeniu cechu izba rzemieślnicza powinna zwołać organizacyjne walne zgromadzenie członków cechu, w celu uchwalenia statutu cechu i powołania jego organów.
2.
Termin określony w ust. 1 nie dotyczy cechów istniejących w dniu wejścia w życie ustawy.
§  6.
1.
Cech podlega wpisowi do rejestru prowadzonego przez organ do spraw handlu, przemysłu i usług.
2.
W celu dokonania wpisu do rejestru cechu zarząd cechu jest obowiązany zgłosić organowi do spraw handlu, przemysłu i usług wniosek, załączając tekst statutu wraz ze stwierdzeniem izby rzemieślniczej o jego zgodności z zasadami statutów cechowych, o których mowa w art. 26 ust. 3 ustawy.
3.
Decyzja o wpisie cechu do rejestru lub odmowie wpisu powinna być wydana w ciągu czternastu dni, licząc od dnia zgłoszenia wniosku.
4.
Organ do spraw handlu, przemysłu i usług odmówi wpisu cechu do rejestru, jeżeli postanowienia statutu są sprzeczne z obowiązującymi przepisami lub zasadami statutów cechowych.
5.
Odmawiając wpisu do rejestru, organ do spraw handlu, przemysłu i usług wezwie cech do dokonania odpowiednich zmian statutu i zawiadomi o tym izbę rzemieślniczą.
6.
Rejestr, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać dane dotyczące nazwy, siedziby, terenu działania i zakresu branżowego cechu oraz datę decyzji o utworzeniu cechu.
§  7.
1.
Organ nadzorujący kontroluje działalność cechu pod względem jej zgodności z przepisami prawa i postanowieniami statutu.
2.
Organ nadzorujący jest uprawniony do:
1)
brania udziału w walnych zgromadzeniach i posiedzeniach zarządu cechu,
2)
otrzymywania sprawozdań z działalności cechu oraz żądania od cechu danych i informacji.
3.
W razie stwierdzenia, że działalność cechu lub jego organów jest sprzeczna z przepisami prawa lub postanowieniami statutu, organ nadzorujący może wystąpić do izby rzemieślniczej o:
1)
wydanie cechowi niezbędnych zaleceń,
2)
uchylenie uchwały statutowych organów cechowych,
3)
zawieszenie lub odwołanie członków zarządu cechu.
§  8.
1.
W razie konieczności zapewnienia prawidłowej działalności cechu organ do spraw handlu, przemysłu i usług może wydać decyzję o:
1)
likwidacji cechu, wskazując inny cech, który przejmie prawa i obowiązki cechu zlikwidowanego,
2)
połączeniu cechów,
3)
zmianie zakresu branżowego lub terenu działania cechu.
2.
Decyzja, o której mowa w ust. 1, jest wydawana na wniosek lub po zasięgnięciu opinii organu nadzorującego oraz izby rzemieślniczej.
§  9.
Cechy istniejące w dniu wejścia w życie rozporządzenia działają na zasadach dotychczasowych do czasu wydania decyzji o wpisaniu ich do rejestru, z zastrzeżeniem terminu określonego w art. 55 ust. 6 ustawy.
§  10.
W decyzji o utworzeniu nowego cechu należy wskazać cech istniejący, którego prawa i obowiązki przejmuje nowy cech.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024