Wykonywanie w stosunku do żołnierzy kar orzeczonych za wykroczenia popełnione przed wcieleniem do czynnej służby wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 sierpnia 1972 r.
w sprawie wykonywania w stosunku do żołnierzy kar orzeczonych za wykroczenia popełnione przed wcieleniem do czynnej służby wojskowej.

Na podstawie art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o dyscyplinie wojskowej oraz o odpowiedzialności żołnierzy za przewinienia dyscyplinarne i za naruszenie honoru i godności żołnierskiej (Dz. U. z 1970 r. Nr 25, poz. 203) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie normuje zasady i tryb wykonywania w stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej kar orzeczonych przez właściwe organy za wykroczenia popełnione przed wcieleniem do tej służby, jak również zasady i tryb stosowania odroczeń i ulg w wykonaniu tych kar oraz odstąpienia od ich wykonania.
§  2.
W razie potrzeby ustalenia miejsca pełnienia służby wojskowej przez ukaranego organ zarządzający wykonanie kary niezwłocznie po uprawomocnieniu się orzeczenia o ukaraniu lub nakazu karnego zwraca się do powiatowego (miejskiego, dzielnicowego) sztabu wojskowego właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania o podanie nazwy lub numeru jednostki wojskowej, w której pełni on służbę wojskową, miejsca jej postoju oraz charakteru i terminu ukończenia tej służby.
§  3.
1.
Organ, który zarządził wykonanie zasadniczej lub zastępczej kary aresztu w stosunku do żołnierza pełniącego zawodową, okresową lub zasadniczą służbę wojskową, odracza wykonanie tych kar na okres roku.
2.
Żołnierzowi, odbywającemu służbę wojskową (ćwiczenia wojskowe) w okresie krótszym od roku, kary wymienione w ust. 1 odracza się do czasu zwolnienia żołnierza z tej służby.
3.
Decyzję o odroczeniu wykonania zasadniczej lub zastępczej kary aresztu doręcza się żołnierzowi za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, w której pełni on służbę wojskową.
§  4.
1.
W stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej można odstąpić od wykonania orzeczonej zasadniczej lub zastępczej kary aresztu, jeżeli ukarany żołnierz w czasie służby wojskowej swoim zachowaniem i dobrym wykonywaniem obowiązków służbowych dał podstawę do przypuszczenia, że nie popełni już podobnego wykroczenia.
2.
O odstąpieniu od wykonania kary orzeka organ, który orzekał w danej sprawie w pierwszej instancji, na umotywowany wniosek dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę wojskową.
§  5.
1.
Dowódca jednostki wojskowej po upływie roku, jeżeli nie zachodzą przesłanki określone w § 4, stosuje względem żołnierza odpowiednią do wagi wykroczenia karę dyscyplinarną, w zamian odroczonej zasadniczej lub zastępczej kary aresztu.
2.
W wypadku określonym w ust. 1 żołnierza zasadniczej służby wojskowej można skierować do odbycia kary w oddziale dyscyplinarnym, jeżeli zasadnicza lub zastępcza kara aresztu wynosi co najmniej dwa miesiące; jeden dzień służby w oddziale dyscyplinarnym odpowiada dwu dniom zasadniczej lub zastępczej kary aresztu.
3.
O zastosowaniu kary dyscyplinarnej dowódca jednostki wojskowej zawiadamia organ zarządzający wykonanie kary.
§  6.
W stosunku do żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową kara ograniczenia wolności nie podlega wykonaniu przez czas trwania tej służby.
§  7.
1.
Wykonanie kary grzywny w stosunku do żołnierza w czynnej służbie wojskowej odbywa się na zasadach ogólnych, określonych w przepisach Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wykonywania kar dodatkowych.
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1968 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania kar orzeczonych w stosunku do żołnierzy za wykroczenia popełnione przez nich przed wcieleniem do czynnej służby wojskowej (Dz. U. Nr 42, poz. 295).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024