Doręczanie pism sądowych przez pocztę.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 grudnia 1970 r.
w sprawie doręczania pism sądowych przez pocztę.

Na podstawie art. 131 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego i art. 127 Kodeksu postępowania karnego zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie reguluje szczegółowe zasady i tryb doręczania przez pocztę pism sądowych przeznaczonych dla stron, ich pełnomocników lub obrońców oraz świadków, biegłych i innych osób, biorących udział w postępowaniu cywilnym lub w postępowaniu karnym.
2.
Rozporządzenie dotyczy również pism wysyłanych przez prokuratora w sprawach cywilnych i karnych oraz pism wysyłanych przez Milicję Obywatelską w sprawach karnych, przez inne organy uprawnione do prowadzenia dochodzeń, a także przez państwowe biura notarialne w sprawach cywilnych podlegających rozpoznaniu przez te biura oraz przez komorników w sądowym postępowaniu egzekucyjnym. Przepisy rozporządzenia dotyczące sądu wysyłającego mają wówczas odpowiednie zastosowanie do tych organów.
§  2.
1.
Pisma sądowe wysyła się i doręcza przez pocztę za potwierdzeniem odbioru jako przesyłki listowe zwykłe lub polecone.
2.
Pisma sądowe wysyła się jako polecone przesyłki listowe, jeżeli dołączono do nich akta spraw, dokumenty, które mają znaczenie dla stron lub których zaginięcie mogłoby spowodować odpowiedzialność Skarbu Państwa, a także jeżeli wysyłanie przesyłki jako poleconej jest celowe z innych względów.
3.
Na stronie adresowej przesyłki należy umieścić napis: "Za potwierdzeniem odbioru", a jeżeli pismo jest wysyłane jako przesyłka polecona - napis: "Polecona - za potwierdzeniem odbioru".
4.
Użyte w rozporządzeniu określenie "potwierdzenie odbioru" oznacza również "pokwitowanie zwrotne" w postępowaniu karnym.
§  3.
1.
Do pisma sądowego sąd wysyłający dołącza formularz potwierdzenia odbioru.
2.
Jeżeli pismo sądowe ma być doręczone adresatowi za pośrednictwem organu przełożonego adresata, formularz potwierdzenia odbioru dołącza się tylko do pisma sądowego przeznaczonego dla adresata.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w razie doręczenia pisma sądowego osobie pozbawionej wolności za pośrednictwem administracji zakładu karnego.
§  4.
Pisma sądowe wysyłane jako przesyłki listowe polecone należy nadawać w urzędzie pocztowym przy użyciu pocztowej książki nadawczej poleconych przesyłek sądowych.
§  5.
Doręczenie w sposób określony w art. 138 Kpc oraz w art. 117 § 2 i art. 118 § 3 Kpk nie może być stosowane, gdy sąd umieścił na adresowej stronie przesyłki napis wyłączający taki sposób doręczenia w ogóle lub w stosunku do oznaczonych osób.
§  6.
Odbierający pismo sądowe umieszcza swój podpis i datę na pierwszej stronie potwierdzenia odbioru.
§  7.
1.
Doręczyciel na drugiej stronie potwierdzenia odbioru wskazuje sposób doręczenia lub przyczynę niedoręczenia pisma i umieszcza swój podpis oraz datę.
2.
Doręczając pismo doręczyciel niezależnie od adnotacji dokonanych na potwierdzeniu odbioru umieszcza na stronie adresowej przesyłki datę doręczenia i swój podpis.
3.
Przewidziane w art. 139 § 1 Kpc i art. 118 § 2 Kpk zawiadomienie dla adresata o pozostawieniu pisma doręczyciel sporządza na odrębnym formularzu.
§  8.
1.
Po doręczeniu pisma sądowego doręczyciel oddaje niezwłocznie potwierdzenie odbioru oddawczemu urzędowi pocztowemu, który na pierwszej stronie potwierdzenia odbioru umieszcza odcisk datownika i odsyła je do nadawczego urzędu pocztowego.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie zwrócenia doręczycielowi potwierdzenia odbioru w wypadkach określonych w art. 137 Kpc i art. 119 § 1 i 2 Kpk.
3.
Pozostawienie potwierdzenia odbioru osobie, do której rąk pismo zostało doręczone, nie jest dopuszczalne.
§  9.
Jeżeli zachodzą podstawy do pozostawienia pisma sądowego w urzędzie pocztowym stosownie do przepisów art. 139 Kpc i art. 118 § 1 Kpk, doręczyciel oddaje niezwłocznie pismo wraz z potwierdzeniem odbioru oddawczemu urzędowi pocztowemu.
§  10.
1.
Pozostawienie pisma sądowego w oddawczym urzędzie pocztowym urząd ten stwierdza przez umieszczenie:
1)
na stronie adresowej przesyłki adnotacji "złożono dnia" i odcisku datownika,
2)
na drugiej stronie potwierdzenia odbioru podpisu pracownika pocztowego i odcisku datownika.
2.
Pismo, o którym mowa w ust. 1, przechowuje się wraz z potwierdzeniem odbioru przez siedem dni, licząc od dnia następnego po złożeniu pisma.
3.
W razie zgłoszenia się przez odbiorcę w terminie określonym w ust. 2 pismo wydaje się odbiorcy po umieszczeniu na stronie adresowej przesyłki adnotacji "wydano dnia" i odcisku datownika. Odbiorca kwituje odbiór pisma na potwierdzeniu odbioru, które odsyła się niezwłocznie do nadawczego urzędu pocztowego po umieszczeniu obok podpisu odbiorcy odcisku datownika.
4.
Pismo nie podjęte w terminie określonym w ust. 2 opatruje się na stronie adresowej przesyłki adnotacją "nie podjęto w terminie" oraz odciskiem datownika i odsyła się je niezwłocznie wraz z potwierdzeniem odbioru do nadawczego urzędu pocztowego.
§  11.
Jeżeli adresat zmienił miejsce zamieszkania, doręczyciel powinien zasięgnąć informacji o nowym miejscu zamieszkania adresata, w szczególności u osób, które mieszkają obecnie pod adresem wskazanym w piśmie, u sąsiadów, w administracji domu albo u dozorcy domu lub u sołtysa. Jeżeli nowe miejsce zamieszkania adresata znajduje się w obrębie tego samego obszaru doręczeń lub w tej samej miejscowości, przesyłkę doręcza się pod nowym adresem, który doręczyciel zaznacza na potwierdzeniu odbioru. W innym wypadku należy na zwracanej przesyłce wskazać sądowi wysyłającemu nowe miejsce zamieszkania adresata, jeżeli zostało ustalone.
§  12.
1.
Jeżeli pisma sądowego nie można doręczyć także w sposób, o którym mowa w § 11, doręczyciel oddaje niezwłocznie pismo wraz z potwierdzeniem odbioru oddawczemu urzędowi pocztowemu, który na drugiej stronie potwierdzenia odbioru umieszcza odcisk datownika i odsyła przesyłkę do nadawczego urzędu pocztowego.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie zwrócenia doręczycielowi pisma nie doręczonego w wypadkach określonych w art. 137 Kpc i art. 119 § 1 i 2 Kpk.
§  13.
Nadawczy urząd pocztowy przekazuje niezwłocznie potwierdzenie odbioru lub pismo sądowe wraz z potwierdzeniem odbioru sądowi wysyłającemu.
§  14.
1.
Jeżeli potwierdzenie odbioru nie nadejdzie do sądu wysyłającego w ciągu 14 dni od dnia wysłania pisma albo jeżeli z otrzymanego potwierdzenia odbioru wynika, że doręczenie dokonane zostało wadliwie, prezes sądu w miarę potrzeby zarządzi złożenie reklamacji w urzędzie pocztowym.
2.
Reklamację z powodu braku potwierdzenia odbioru kieruje się do nadawczego urzędu pocztowego, a reklamację z powodu wadliwego dokonania doręczenia - do oddawczego urzędu pocztowego.
§  15.
Jeżeli w wyniku postępowania reklamacyjnego okaże się, że pismo zostało adresatowi doręczone, należy niezwłocznie przesłać sądowi wysyłającemu potwierdzenie odbioru, a w braku potwierdzenia odbioru - pisemne poświadczenie przez urząd pocztowy daty, w której doręczenie zostało dokonane.
§  16.
Wzory potwierdzenia odbioru (§ 3 ust. 1), pocztowej książki nadawczej poleconych przesyłek sądowych (§ 4) i zawiadomienia (§ 7 ust. 3) zostaną ustalone w odrębnym trybie.
§  17.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 września 1933 r. w porozumieniu z Ministrem Poczt i Telegrafów o doręczaniu pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym i karnym (Dz. U. z 1933 r. Nr 76, poz. 548 z późniejszymi zmianami).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024