united kingdom
ukraine

Określenie szkół oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i szkolnictwa wyższego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1962 r.
w sprawie określenia szkół oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i szkolnictwa wyższego.

Na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakłady pracy podległe innym ministrom niż Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego lub przez nich nadzorowane prowadzą:
1)
zasadnicze szkoły zawodowe przyzakładowe dla młodocianych, zatrudnionych w zakładach pracy na podstawie ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226),
2)
technika i licea zawodowe przyzakładowe, w których nauka odbywa się bez oderwania od pracy, dla osób zatrudnionych w zakładach pracy,
3)
przyzakładowe przedszkola i świetlice dziecięce, ogrody jordanowskie, domy wczasów dziecięcych, sezonowe placówki wczasów dla dzieci i młodzieży (kolonie, obozy i półkolonie).
2.
Szkoły mistrzów są prowadzone przez organy lub zakłady pracy podległe innym ministrom niż Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego albo przez nich nadzorowane.
3.
Organy i zakłady pracy podległe Ministrowi Rolnictwa lub przez tego ministra nadzorowane prowadzą ponadto rolnicze szkoły specjalistyczne.
§  2.
1.
Organy podległe innym ministrom niż Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego mogą prowadzić przy zakładach pracy im podległym lub przez nich nadzorowanych zasadnicze szkoły zawodowe (wydziały) dla dorosłych, w których nauka odbywa się bez oderwania od pracy; szkoły te (wydziały) kształcą dorosłych pracowników zakładów pracy, przy których zostały zorganizowane, w zawodach typowych dla tych zakładów.
2.
Szkoły, określone w ust. 1, mogą być również prowadzone przez zakłady pracy podległe innym ministrom niż Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego lub przez nich nadzorowane.
§  3.
1. 1
Organy i zakłady pracy podległe Ministrom: Górnictwa i Energetyki, Komunikacji, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Maszynowego, Rolnictwa, Sprawiedliwości, Zdrowia i Opieki Społecznej, Spraw Wewnętrznych, Żeglugi oraz Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki mogą prowadzić również inne szkoły zawodowe określone w ustawie z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160), w celu przygotowania kwalifikowanych pracowników dla realizacji podstawowych zadań danego resortu.
2.
Organy podległe Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej mogą ponadto prowadzić zakłady szkolenia inwalidów.
3.
Organy podległe Ministrowi Kultury i Sztuki mogą oprócz szkół i placówek kształcenia artystycznego prowadzić szkoły i inne placówki kształcenia kulturalno-oświatowego i bibliotekarskiego.
4.
Organy podległe Ministrowi Sprawiedliwości mogą prowadzić przy zakładach karnych i poprawczych szkoły zawodowe dla więźniów i wychowanków zakładów poprawczych.
5.
Organy podległe Ministrowi Obrony Narodowej mogą prowadzić szkoły zawodowe kształcące żołnierzy w zakresie zasadniczej szkoły zawodowej lub technikum zawodowego.
§  4.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może na wniosek właściwego ministra przekazać mu podległą sobie szkołę zawodową wraz z jej majątkiem trwałym do prowadzenia jej przez zakład pracy lub organ w ramach uprawnień określonych w §§ 1-3 niniejszego rozporządzenia.
§  5.
Ministrowie, którym podlegają lub przez których są nadzorowane szkoły i inne placówki oświatowe, wychowawcze i opiekuńczo-wychowawcze, obowiązani są uzgadniać z Ministrem Oświaty i Szkolnictwa Wyższego:
1)
resortowe projekty planów rozwoju szkolnictwa zawodowego oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych według szczegółowych wytycznych Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego,
2)
plany rozwoju sieci szkół i kierunków kształcenia,
3)
sprawy związane z otwieraniem, przekształcaniem i likwidacją szkół oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych,
4)
sprawy określone w art. 37 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, 3, 5-7 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160).
§  6.
1.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z ministrami, którym podlegają lub przez których są nadzorowane szkoły i inne placówki oświatowe, wychowawcze i opiekuńczo-wychowawcze:
1)
ustala zasady tworzenia sieci szkolnej oraz limity i zasady przyjęć uczniów według typów szkół i kierunków kształcenia,
2)
opracowuje zapotrzebowanie na kadry pracowników pedagogicznych szkół i innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych,
3)
opracowuje zbiorcze i w układzie resortowym projekty liczbowych planów kształcenia i funduszu płac uczniów szkół przyzakładowych i międzyzakładowych,
4)
określa zasady dokształcania i doskonalenia kadr pedagogicznych,
5)
ustala nomenklaturę zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowego.
2.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego:
1)
opiniuje zamierzenia inwestycyjne (ujęte w planach rocznych i wieloletnich) zgłaszane przez ministrów,
2)
opracowuje zbiorcze projekty planów rocznych i wieloletnich w zakresie wszystkich resortów prowadzących działalność w dziedzinie oświaty i placówek, opiekuńczo-wychowawczych,
3)
tworzy w ramach ustalonego funduszu płac uczniów nierozdzielną rezerwę, z której za jego zgodą mogą korzystać resorty dysponujące funduszem płac uczniów szkół przyzakładowych i międzyzakładowych,
4)
dokonuje okresowych analiz sytuacji w szkolnictwie oraz inicjuje środki zapewniające realizację planowanych zadań.
3.
Zadania określone w ust. 1 pkt 3 i 5 oraz w ust. 2 pkt 3 Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego wykonuje również w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
4.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego może przeprowadzać bezpośrednio lub za pośrednictwem organów administracji szkolnej prezydiów rad narodowych kontrolę i ocenę pracy szkół i innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i szkolnictwa wyższego oraz przedstawiać zainteresowanym ministrom wnioski i postulaty, w szczególności w zakresie organizacji, wyników nauczania i wychowania, warunków pracy szkół, doboru kadr pedagogicznych, prawidłowości sieci szkół i kierunków kształcenia oraz wykorzystania obiektów szkolnych.
5.
Uprawnienia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego przewidziane w ust. 4 nie ograniczają obowiązków i uprawnień właściwego ministra lub jego organów do samodzielnego przeprowadzania kontroli i oceny pracy podległych lub nadzorowanych przez niego szkół.
§  7.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami określi, które z zadań koordynacyjnych i zadań określonych w § 6 ust. 4 będą wykonywane za pośrednictwem organów administracji szkolnej prezydiów rad narodowych, oraz ustali tryb postępowania w tych sprawach.
§  8.
Przepisów § 5 pkt 3 i § 6 ust. 4 nie stosuje się do szkół artystycznych i innych placówek kształcenia artystycznego.
§  9.
Przepisy §§ 1, 2, 4, 5, 6 i 7 rozporządzenia dotyczące ministrów stosuje się odpowiednio do kierowników urzędów centralnych.
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego i innym zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1971 r. (Dz.U.71.19.184) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 1971 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.26.212 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie szkół oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i szkolnictwa wyższego.
Data aktu: 13/09/1962
Data ogłoszenia: 30/10/1970
Data wejścia w życie: 13/10/1962