Zatwierdzanie pod względem artystycznym niektórych projektów budowlanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI ORAZ MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 8 października 1970 r.
w sprawie zatwierdzania pod względem artystycznym niektórych projektów budowlanych.

Na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 7, poz. 46 i z 1965 r. Nr 13, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do umieszczanych w miejscach publicznych mauzoleów, pomników, rzeźb wolno stojących lub wkomponowanych na stałe w architekturę zewnętrzną, rzeźb stanowiących elementy dekoracyjne małej architektury ogrodowej i terenów użytku publicznego, zwanych dalej obiektami, oraz malowideł ściennych lub sufitowych, mozaik, sgraffit itp., wkomponowanych na stałe w architekturę zewnętrzną lub wnętrze obiektu budowlanego oraz w urządzenia wpływające na wygląd obiektów budowlanych, zwanych dalej dziełami plastycznymi.
2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:
1)
obiektów budowlanych służących celom kultu religijnego i urządzeń umieszczonych wewnątrz tych obiektów,
2)
nagrobków na cmentarzach.
3.
Za miejsce publiczne w rozumieniu rozporządzenia uważa się:
1)
place i ulice,
2)
stałe szlaki turystyczne pomiędzy liniami rozgraniczającymi te szlaki od innych nieruchomości,
3)
obszary kolejowe,
4)
pasy drogowe dróg publicznych,
5)
drogi wodne z brzegami oraz dostępne dla ogółu tereny portów i przystani,
6)
tereny lotnisk cywilnych,
7)
tereny zieleni użytku publicznego, jak parki, skwery itp. urządzenia, oraz cmentarze i inne obiekty związane z upamiętnieniem walki i męczeństwa narodu polskiego,
8)
wnętrza obiektów budowlanych użytku publicznego oraz przynależne do tych obiektów ogrody i dziedzińce dostępne dla ogółu.
§  2.
Przed przystąpieniem do opracowania projektu obiektu lub dzieła plastycznego, o których mowa w § 1 ust. 1, inwestor powinien uzyskać zezwolenie na jego realizację, a następnie, po sporządzeniu projektu - decyzję o zatwierdzeniu tego projektu pod względem artystycznym:
1)
jeżeli przewidywana wartość kosztorysowa obiektu (dzieła plastycznego) jest wyższa od 500.000 zł - Ministra Kultury i Sztuki,
2)
jeżeli przewidywana wartość kosztorysowa obiektu (dzieła plastycznego) nie przekracza 500.000 zł - organu do spraw kultury prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  3.
1.
Minister Kultury i Sztuki wydaje decyzje, o których mowa w § 2 pkt 1, po zasięgnięciu opinii Kolegium Rzeczoznawców do Spraw Sztuk Plastycznych i Fotografiki przy Ministerstwie Kultury i Sztuki. W skład zespołu opiniującego powinien wchodzić przedstawiciel Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
2.
Organ do spraw kultury prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) wydaje decyzje, o których mowa w § 2 pkt 2, po zasięgnięciu opinii komisji artystycznej do spraw plastyki i sztuki ludowej.
3.
Komisja artystyczna do spraw plastyki i sztuki ludowej rozpatruje projekty (§ 2) w zespole opiniującym w składzie co najmniej trzech osób. W skład zespołu opiniującego komisji powinni wchodzić przedstawiciel organu państwowego nadzoru budowlanego właściwego do spraw budownictwa powszechnego oraz wojewódzki konserwator zabytków (konserwator zabytków miasta wyłączonego z województwa).
4.
Jeżeli obiekt lub dzieło plastyczne, o których mowa w § 1 ust. 1, związane są z upamiętnieniem walki i męczeństwa narodu polskiego, organ wymieniony w ust. 1 zasięga opinii Prezydium Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa, natomiast organ wymieniony w ust. 2 zasięga opinii wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa.
5.
Organy wymienione w ust. 1 i 2 powinny przed wydaniem decyzji zasięgać opinii czynników politycznych i społecznych oraz właściwych komisji działających przy Ministerstwie Kultury i Sztuki i wydziałach kultury prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
6.
W sprawach dotyczących wnoszenia lub umieszczania obiektów (dzieł plastycznych), określonych w § 1 ust. 1, w zabytkowych układach urbanistycznych i zespołach budowlanych, wpisanych do rejestru zabytków, lub gdy wzniesienie albo umieszczenie tych obiektów lub dzieł plastycznych może przyczynić się do zmiany wyglądu zabytku nieruchomego lub widoku na ten zabytek - wydanie decyzji następuje po uprzednim uzgodnieniu z właściwym wojewódzkim konserwatorem zabytków.
§  4.
Wniosek o zezwolenie na realizację obiektu lub dzieła plastycznego wymagającego zatwierdzenia pod względem artystycznym powinien być sporządzony na piśmie i zawierać:
1)
pełną nazwę inwestora,
2)
nazwę obiektu (dzieła plastycznego) ze wskazaniem przewidzianej lokalizacji,
3)
koncepcję projektu,
4)
nazwiska proponowanych projektantów i wykonawców obiektu (dzieła plastycznego),
5)
wskazanie źródeł finansowania i posiadanych na ten cel funduszów,
6)
planowany koszt wzniesienia obiektu (dzieła plastycznego),
7)
uzasadnienie wniosku.
§  5.
Projekty obiektów (dzieł plastycznych) wymienionych w § 1 ust. 1 powinny być przedstawiane przez inwestora do zatwierdzenia pod względem artystycznym przed przedłożeniem do zatwierdzenia planu realizacyjnego organowi do spraw budownictwa, urbanistyki i architektury prezydium właściwej rady narodowej.
§  6.
Organy wymienione w § 2 mogą przed wydaniem decyzji, o których mowa w § 3 ust. 1 i 2, zażądać uzupełnienia projektów niezbędnymi rysunkami oraz fotografiami modelu projektowanego obiektu (dzieła plastycznego) albo odpowiednimi fotografiami otoczenia lub obiektu budowlanego, w którym ma być umieszczony dany element plastyczny, jeżeli przedstawiony projekt niedostatecznie wyjaśnia pomysł i szczegóły wykonania.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki oraz Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 9 września 1963 r. w sprawie zatwierdzania pod względem artystycznym niektórych projektów budowlanych (Dz. U. Nr 45, poz. 254).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.26.211

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zatwierdzanie pod względem artystycznym niektórych projektów budowlanych.
Data aktu: 08/10/1970
Data ogłoszenia: 30/10/1970
Data wejścia w życie: 01/12/1970