Zasady i tryb stosowania niektórych przepisów ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o zwalczaniu gruźlicy wobec osób przebywających w więzieniach, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 lutego 1962 r.
w sprawie zasad i trybu stosowania niektórych przepisów ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o zwalczaniu gruźlicy wobec osób przebywających w więzieniach, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.

Na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o zwalczaniu gruźlicy (Dz. U. Nr 27, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu powołane są artykuły bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć artykuły ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o zwalczaniu gruźlicy (Dz. U. Nr 27, poz. 170).
§  2.
Do osób przebywających w więzieniach, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich stosuje się przepisy art. 1, 2, 3, 4 pkt 1, art. 6, 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 10 ust. 1, art. 11 ust. 1 oraz art. 13 ust. 1 ze zmianami, wynikającymi z niniejszego rozporządzenia.
§  3.
Uprawnienia i obowiązki poradni przeciwgruźliczych lub właściwych do spraw zdrowia i opieki społecznej organów prezydiów rad narodowych, przewidziane w przepisach wymienionych w § 2, wykonywane są w stosunku do osób pozbawionych wolności przez organy więziennej służby zdrowia oraz lekarzy zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.
§  4.
Poradnie przeciwgruźlicze obowiązane są udzielać pomocy więziennej służbie zdrowia oraz lekarzom zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich przy organizowaniu badań lekarskich, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2.
§  5.
1.
Organy więziennej służby zdrowia kierują zgodnie z art. 6 chorych na gruźlicę do właściwych szpitali więziennych, o ile stanowią oni niebezpieczeństwo zarażenia gruźlicą swego otoczenia.
2.
Wychowankowie zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, stanowiący niebezpieczeństwo zarażenia gruźlicą swego otoczenia, umieszczani są w odpowiednich zakładach leczniczych społecznej służby zdrowia przez poradnię przeciwgruźliczą na wniosek lekarza zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich.
3.
Do wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, w czasie ich przebywania na leczeniu w zakładach społecznych służby zdrowia, mają zastosowanie przepisy dotyczące ogółu leczonych w tych zakładach, z tym że do decydowania o potrzebie wykonania zabiegów zapobiegawczych i leczniczych oraz o wypisaniu po zakończeniu leczenia są właściwi wyłącznie kierownicy tych zakładów. O terminie zamierzonego wypisania wychowanka kierownik zakładu społecznego służby zdrowia zawiadamia kierownika zakładu poprawczego bądź schroniska dla nieletnich.
§  6.
Więźniowie chorzy na gruźlicę, lecz nie wymagający leczenia szpitalnego, w warunkach, o których mowa w art. 7 ust. 1, powinni być odseparowani od innych więźniów przez umieszczenie w oddzielnych odpowiednich pomieszczeniach przeznaczonych wyłącznie dla chorych na gruźlicę.
§  7.
1.
Przewidziany w art. 8 ust. 1 obowiązek zgłaszania wypadków stwierdzenia gruźlicy oraz zgonów z powodu gruźlicy osób pozbawionych wolności ciąży na organach więziennej służby zdrowia oraz lekarzach zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. Zgłoszenie powinno być skierowane do wojewódzkiej poradni przeciwgruźliczej, właściwej dla miejsca zamieszkania osoby chorej.
2.
Organy więziennej służby zdrowia oraz lekarze zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich obowiązani są ponadto zawiadamiać poradnię, o której mowa w ust. 1, o zwolnieniu osoby chorej na gruźlicę, przesyłając jednocześnie odpis dokumentacji choroby.
§  8.
Więźniowie oraz wychowankowie zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich chorzy na gruźlicę lub będący ozdrowieńcami mogą być zatrudniani tylko zgodnie ze wskazaniami lekarza oraz pod warunkiem zorganizowania dla nich specjalnych i odrębnych grup roboczych (art. 10 ust. 1 i art. 11 ust. 1).
§  9.
1.
Dla więźniów chorych na gruźlicę, którzy nie posiadają zawodu bądź nie mogą być zatrudnieni w swoim zawodzie wyuczonym lub faktycznie wykonywanym, zakłady karne, w zależności od warunków miejscowych i okresu odbywanej kary, organizują naukę zawodu lub przyuczenie do określonej pracy odpowiadającej stanowi ich zdrowia (art. 13 ust. 1).
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zakładów poprawczych.
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom Sprawiedliwości oraz Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.12.56

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb stosowania niektórych przepisów ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o zwalczaniu gruźlicy wobec osób przebywających w więzieniach, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.
Data aktu: 17/02/1962
Data ogłoszenia: 26/02/1962
Data wejścia w życie: 26/02/1962