Badania na zawartość alkoholu w organizmie osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 25 lipca 1961 r.
w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości.

Na podstawie art. 34 § 2 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. Nr 69, poz. 434) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości obowiązana jest na żądanie organu właściwego do prowadzenia dochodzenia lub śledztwa bądź sądu poddać się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie.
2.
Badanie, o którym mowa w ust. 1, może obejmować:
1)
badanie wydychanego powietrza,
2)
badanie krwi,
3)
badanie krwi i moczu.
3.
O przeprowadzeniu wszystkich lub niektórych spośród badań określonych w ust. 2 decyduje organ właściwy do prowadzenia dochodzenia lub śledztwa albo sąd, z tym jednak, że w miarę możliwości badanie wydychanego powietrza powinno poprzedzać inne badania na zawartość alkoholu w organizmie, a od jego wyniku powinna być uzależniona decyzja zarządzenia dalszych badań.
§  2.
1.
Badanie wydychanego powietrza przeprowadza się przy pomocy probierza trzeźwości (rurki szklanej wypełnionej substancją reagującą na pary alkoholu) przez przedmuchanie go przez osobę podejrzaną.
2.
Badanie określone w ust. 1 przeprowadza organ prowadzący dochodzenie lub śledztwo, a na rozprawie - kolegium karno-administracyjne lub sąd.
3.
Z przebiegu tego badania sporządza się protokół.
§  3.
1.
Badanie krwi polega na przeprowadzaniu mikrometodą Widmarka analizy chemicznej krwi pobranej z żyły osoby podejrzanej.
2.
Krew na badanie pobiera się w ilości około 5 cm3 przy zachowaniu następujących warunków:
1)
instrumenty i probówki użyte do pobrania krwi powinny być wyjałowione przez wygotowanie bądź poddanie działaniu wysokiej temperatury,
2)
do naczynia, do którego pobiera się krew, nie wolno dodawać jakichkolwiek substancji,
3)
do dezynfekcji skóry należy używać jedynie wodnego roztworu rivanolu lub sublimatu.
3.
Pobrania krwi obowiązany jest dokonać fachowy pracownik służby zdrowia w powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) stacji pogotowia ratunkowego, a jeżeli w danej miejscowości nie ma stacji pogotowia - fachowy pracownik służby zdrowia innego zakładu społecznego służby zdrowia w godzinach pracy tego zakładu.
4.
Pobranie krwi może mieć również miejsce poza zakładami określonymi w ust. 3, pod warunkiem że krew będzie pobrana przez lekarza.
5.
W przypadku powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że pobranie krwi spowoduje zagrożenie życia lub zdrowia - decyzja o dokonaniu zabiegu należy do lekarza.
6.
O pobraniu krwi bądź odstąpieniu od pobrania sporządza się protokół.
§  4.
W razie odmowy osoby określonej w § 1 ust. 1 poddania się zabiegowi pobrania krwi należy oprócz stwierdzenia okoliczności tej w protokole przystąpić do pobrania krwi mimo braku zgody tej osoby, o czym należy ją uprzedzić.
§  5.
1.
Badanie moczu polega na przeprowadzaniu mikrometodą Widmarka analizy chemicznej moczu pobranego od osoby podejrzanej. Przepisy § 3 ust. 2 pkt 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
2.
Pobrania moczu dokonuje zakład społeczny służby zdrowia, jeżeli osoba podejrzana zostanie w tym celu doprowadzona do takiego zakładu.
3.
Z pobrania moczu spisuje się protokół.
§  6.
1.
Pobranie krwi lub moczu od osób przebywających w zakładzie społecznym służby zdrowia należy do obowiązków tego zakładu.
2.
Pobranie krwi lub moczu do badania od osób przebywających w izbie wytrzeźwień należy do obowiązków fachowego pracownika służby zdrowia zatrudnionego w izbie wytrzeźwień.
§  7.
1.
Badanie chemiczne krwi i moczu wykonują:
1)
laboratoria (pracownie, zakłady) analityczne wyznaczone za zgodą Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej przez właściwe do spraw zdrowia i opieki społecznej organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) - na pisemny wniosek organów właściwych do prowadzenia dochodzenia bądź śledztwa albo sądu,
2)
Instytut Ekspertyz Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości i Zakład Kryminalistyki przy Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej,
3)
zakłady medycyny sądowej lub inne zakłady akademii medycznych - na podstawie umowy zawartej z organami ścigania lub wymiaru sprawiedliwości.
2.
Krew i mocz do badania dostarczają do laboratoriów, o których mowa w ust. 1, organy prowadzące dochodzenie lub śledztwo.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli badania ma przeprowadzać laboratorium tego samego zakładu społecznego służby zdrowia, w którym pobrano materiały do badania.
4.
Krew i mocz należy dostarczyć do laboratorium w możliwie krótkim czasie. Naczynia zawierające krew lub mocz do badania powinny być oznaczone w sposób zapewniający niewątpliwe ustalenie tożsamości osoby, od której zostały pobrane, oraz wyłączający zmianę ich zawartości w czasie przesyłki.
5.
Do czasu rozpoczęcia badania materiały pobrane należy przechowywać w temperaturze możliwie najniższej, nie niższej jednak niż 0°C.
§  8.
1.
Zakłady społeczne służby zdrowia oraz izby wytrzeźwień nie pobierają opłat za pobranie krwi lub moczu oraz za sporządzenie protokołu.
2.
Zakłady określone w § 7 ust. 1 pkt 1 i 2 nie pobierają opłat za wykonanie badania krwi lub moczu.
3.
Zakłady, o których mowa w ust. 2, przekazują organowi, który żądał przeprowadzenia badania krwi lub moczu, wykaz należności za wykonane badania według obowiązujących stawek.
§  9. 1
1.
Jeżeli osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości podlega właściwości sądów wojskowych, pobrania krwi i moczu dla przeprowadzenia badań określonych w §§ 3-5 dokonują również fachowi pracownicy służby zdrowia wojskowych zakładów leczniczych - na żądanie organu właściwego do prowadzenia dochodzenia lub śledztwa albo sądu wojskowego.
2.
Pobranie krwi lub moczu od osób wymienionych w ust. 1, które przebywają w wojskowym zakładzie służby zdrowia, należy do obowiązków tego zakładu.
3.
Badania chemiczne krwi i moczu w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują - na pisemny wniosek organu właściwego do prowadzenia dochodzenia lub śledztwa albo sądu wojskowego - laboratoria (pracownie, zakłady) analityczne Wojskowej Akademii Medycznej i wojskowych zakładów służby zdrowia wyznaczonych przez Ministra Obrony Narodowej.
4.
Przepisy § 7 ust. 2-5 oraz § 8 stosuje się odpowiednio.
§  10. 2
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 lutego 1957 r. w sprawie ustalania zawartości alkoholu w organizmie osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości (Dz. U. Nr 10, poz. 46).
§  11. 3
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 października 1962 r. (Dz.U.62.59.288) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1962 r.
2 § 10 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 października 1962 r. (Dz.U.62.59.288) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1962 r.
3 § 11 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 października 1962 r. (Dz.U.62.59.288) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1962 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.39.201

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Badania na zawartość alkoholu w organizmie osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości.
Data aktu: 25/07/1961
Data ogłoszenia: 19/08/1961
Data wejścia w życie: 19/08/1961