Fundusz zakładowy na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Materiałów Budowlanych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1957 r.
w sprawie funduszu zakładowego na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Na podstawie art. 3 i 5 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o funduszu zakładowym na rok 1957 (Dz. U. Nr 53, poz. 240) w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i zarządami głównymi właściwych związków zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Fundusz zakładowy tworzy się w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych działających na zasadach rozrachunku gospodarczego, podległych Ministrowi Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  2.
Na fundusz zakładowy przeznacza się środki pochodzące:
1)
z części zysku osiągniętego przez przedsiębiorstwo, a w przedsiębiorstwach deficytowych z dotacji budżetowych,
2)
z dochodów produkcji ubocznej, z wyjątkiem przypadków, w których obowiązujące przepisy przewidują przeznaczenie tego zysku na inne cele,
3)
z innych środków, określonych każdorazowo odrębnymi przepisami.
§  3.
1.
Fundusz zakładowy tworzy się w przedsiębiorstwach, które:
1)
osiągną sumę planowanego zysku lub nie przekroczą planowanej straty,
2)
wykonają plan produkcji towarowej w cenach zbytu,
3)
spełnią inne dodatkowe warunki, jeżeli takie zostaną ustalone przez Ministra Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego.
2.
Minister Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Ministrem Finansów i zarządem głównym właściwego związku zawodowego ma prawo do ustalenia dla przedsiębiorstw lub zakładów produkujących niewielką ilość asortymentów, innych niż określone w ust. 1 pkt 1 i 2, warunków tworzenia funduszu zakładowego, a w szczególności polegających na ustaleniu stawki funduszu zakładowego za wytworzenie jednostki produkcyjnej, przy czym stawka w złotych od jednostki produkcyjnej powinna być tak ustalona, aby przy wykonaniu planu w 100% wysokość odpisów na fundusz zakładowy była zgodna z § 6 ust. 1 pkt 1.
§  4.
Przez planowany zysk, planowaną stratę, planowany fundusz płac, plan produkcji towarowej w cenach zbytu, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, należy rozumieć zysk, stratę, fundusz płac, produkcję towarową w cenach zbytu, określone we wskaźnikach do planu zatwierdzonego przez jednostkę nadrzędną.
§  5.
1.
W przedsiębiorstwach wielozakładowych przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się w zasadzie w odniesieniu do poszczególnych zakładów w tych wypadkach, gdy zakłady te samodzielnie bilansują.
2.
Minister Przemysłu Materiałów Budowlanych może zezwolić na utworzenie funduszu zakładowego w samodzielnie nie bilansujących zakładach przedsiębiorstw wielozakładowych i ustalić na wniosek dyrektora jednostki nadrzędnej odpowiednie wskaźniki, gwarantujące stwierdzenie wykonania warunków utworzenia funduszu zakładowego, określonych w § 3 niniejszego rozporządzenia.
§  6.
1.
Na fundusz zakładowy w przedsiębiorstwach przemysłowych przeznacza się:
1)
przy osiągnięciu planowanego zysku lub nieprzekroczeniu planowanej straty 1,5% planowanego funduszu płac,
2)
w przypadku osiągnięcia zysku ponadplanowego lub zmniejszenia planowanej straty fundusz zakładowy powiększa się o 50% zysku ponadplanowego lub sumy, o którą zmniejszono planowaną stratę.
2.
Minister Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Ministrem Finansów ma prawo do zróżniczkowania stawek funduszu zakładowego od wyników planowanych pomiędzy centralnymi zarządami, w ramach kwoty funduszu przyznanej dla resortu.
§  7.
1.
W przypadku niewykonania przez przedsiębiorstwo produkcji w cenach zbytu w 100% za każde 0,1% zostaje potrącone 10% należnej kwoty funduszu od wykonania zadań planowych.
2.
Podana w ust. 1 zasada przyznawania funduszu zakładowego z potrąceniem odpowiedniego procentu należnej kwoty może być zastosowana pod warunkiem, że przedsiębiorstwo osiągnęło przynajmniej planowany zysk lub nie przekroczyło planowanej straty. W razie zastosowania potrącenia za niewykonanie planu produkcji w cenach zbytu przedsiębiorstwu nie przysługuje odpis od wyników ponadplanowych.
3.
W razie niespełnienia warunku wymienionego w ust. 2 przedsiębiorstwu przysługuje jedynie odpis od wyników planowanych w wysokości 0,2% planowanego funduszu płac.
§  8.
1.
Odpisu na fundusz zakładowy dokonuje się po zakończeniu roku na podstawie przyjętego przez jednostkę nadrzędną i zatwierdzonego bilansu rocznego.
2.
Na wniosek rady robotniczej lub dyrektora przedsiębiorstwa poszczególne przedsiębiorstwa za zgodą jednostki nadrzędnej mogą dokonać odpisu zaliczkowego za pierwsze półrocze za osiągnięcie wyników w stosunku do wycinka planu rocznego.
3.
Wysokość odpisu zaliczkowego, o którym mowa w ust. 2, nie może przekraczać 50% należnej kwoty odpisu.
4.
Przy obliczaniu wyrównawczego odpisu na koniec roku potrąca się od sumy funduszu, ustalonej za dany rok, odpisy zaliczkowe.
5.
Jeżeli wydatki dokonane w ciągu roku z zaliczkowego odpisu przekroczą sumę funduszu zakładowego ustaloną za dany rok sprawozdawczy, wówczas różnicę pomiędzy kwotami wydatkowanymi, a sumą funduszu zakładowego przypadającą za dany rok zalicza się jako wydatek obciążający fundusz zakładowy utworzony w roku następnym.
§  9.
1.
W celu ustalenia prawidłowej podstawy obliczenia odpisów na fundusz zakładowy należy wyeliminować z sumy osiągniętego zysku lub straty kwoty:
1)
zysków osiągniętych z innej działalności, które zgodnie z odrębnymi przepisami przeznaczone są w całości lub części na fundusz zakładowy,
2)
wynikające z wprowadzonych, lecz nie uwzględnionych w planie urzędowych zmian w zakresie cen, stawek płac, podatków, procentów od kredytów bankowych, taryf, norm amortyzacji.
2.
W celu ustalenia, czy spełnione zostały warunki do utworzenia funduszu zakładowego - w przedsiębiorstwach planowo-deficytowych należy przeprowadzić korektę planowanej straty w takim stosunku procentowym, w jakim nastąpiło przekroczenie planu sprzedaży.
§  10.
Zatwierdzenia odpisów na fundusz zakładowy dokonuje:
1)
w odniesieniu do półrocznych odpisów zaliczkowych:
a)
zakładów samodzielnie bilansujących - przedsiębiorstwo,
b)
przedsiębiorstw - jednostka nadrzędna,
2)
w odniesieniu do rocznych odpisów wyrównawczych zakładów i przedsiębiorstw - jednostka nadrzędna.
§  11.
1.
Środki funduszu zakładowego przeznacza się:
1)
na nagrody indywidualne i świadczenia dla pracowników oraz inne cele związane z ich potrzebami,
2)
na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników oraz remonty mieszkań przez nich zajmowanych.
2.
Podział środków funduszu zakładowego na powyższe cele należy do uprawnień przedsiębiorstwa.
3.
Wysokość łącznej kwoty odpisów na fundusz zakładowy przeznaczonej na cele określone w ust. 1 pkt 1 nie może przekraczać wysokości 8,5% planowanego funduszu płac.
4.
Nagrody z funduszu zakładowego przyznaje pracownikom dyrektor przedsiębiorstwa po uzgodnieniu z Radą Robotniczą i Radą Zakładową.
§  12.
1.
Podstawę do dokonania wydatków ze środków funduszu zakładowego stanowią odpowiednie preliminarze zatwierdzone przez załogę przedsiębiorstwa lub jej przedstawicieli.
2.
Środkami funduszu zakładowego dysponuje dyrektor przedsiębiorstwa w oparciu o zatwierdzony preliminarz.
3.
Z wykonania preliminarza dyrektor składa załodze okresowe sprawozdania.
§  13.
Zużytkowanie kwot przeznaczonych na inwestycje następuje w trybie przewidzianym dla inwestycji pozalimitowych.
§  14.
Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Przemysłu Materiałów Budowlanych ma prawo wyłączenia spod działania niniejszego rozporządzenia przedsiębiorstw eksperymentalnych oraz rozciągnięcia przepisów tego rozporządzenia na przedsiębiorstwa nim nie objęte.
§  15.
Zasady ustalone w niniejszym rozporządzeniu mają zastosowanie do obliczania funduszu zakładowego od wyników osiągniętych w roku 1957.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.11.60

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Fundusz zakładowy na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Materiałów Budowlanych.
Data aktu: 08/02/1957
Data ogłoszenia: 25/02/1957
Data wejścia w życie: 25/02/1957, 01/01/1957