Odbywanie zebrań kontrolnych przez oficerów rezerwy.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW I MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 sierpnia 1953 r.
w sprawie odbywania zebrań kontrolnych przez oficerów rezerwy.

Na podstawie art. 60 i w związku z art. 51 ust. 1 pkt 2, art. 53 i 59 pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 6, poz. 46 oraz z 1951 r. Nr 4, poz. 25 i Nr 22, poz. 172) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołane w rozporządzeniu artykuły oznaczają artykuły ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 6, poz. 46).
§  2.
Oficerowie rezerwy odbywają przewidziane w art. 51 ust. 1 pkt 2 i w art. 53 zebrania kontrolne w ramach ciążącego na nich z mocy art. 58 i 59 pkt 2 obowiązku meldunkowego.
§  3.
Celem zebrań kontrolnych jest sprawdzenie ewidencji oraz poziomu wyszkolenia wojskowego oficerów rezerwy.
§  4.
Podczas zebrań kontrolnych wojskowy komendant rejonowy może powierzyć oficerom rezerwy określone zadania w zakresie służby wojskowej, których wykonanie może nastąpić bądź w czasie zebrania kontrolnego bądź w okresie między zebraniami kontrolnymi stosownie do polecenia wojskowego komendanta rejonowego. Wykonanie tych zadań w okresie między zebraniami kontrolnymi nie może - stosownie do art. 47 dekretu z dnia 19 kwietnia 1951 r. o służbie wojskowej oficerów i generałów Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1951 r. Nr 22, poz. 172 i z 1952 r. Nr 49, poz. 324) - odrywać oficera rezerwy od jego normalnej pracy w zakładzie pracy lub w zakładzie naukowym.
§  5.
Ilość zebrań kontrolnych w ciągu roku nie może przekraczać 6, a czas trwania jednego zebrania kontrolnego - 12 godzin.
§  6.
Terminy zebrań kontrolnych, osoby podlegające powołaniu na te zebrania oraz zajęcia szkoleniowe dla tych osób ustalają dowódcy okręgów wojskowych.
§  7. 1
1.
Na zebranie kontrolne powołuje oficerów rezerwy wojskowy komendant rejonowy za pomocą pisemnych wezwań.
2.
W wezwaniu należy wpisać czas trwania zebrania kontrolnego, a w razie potrzeby wymienić dokumenty, które powołany powinien przedstawić na zebraniu kontrolnym oprócz posiadanego wojskowego dokumentu osobistego.
3.
Wezwanie na zebranie kontrolne doręcza się w trybie przewidzianym dla doręczania kart powołania na ćwiczenia wojskowe co najmniej na 3 dni przed terminem.
4.
Równocześnie z wezwaniem wojskowy komendant rejonowy przesyła powołanemu zlecenie na kredytowany przejazd na zasadach przewidzianych dla przejazdów oficerów rezerwy powołanych na ćwiczenia wojskowe.
§  8.
1.
Pracodawca powinien zwolnić z pracy pracownika powołanego na zebranie kontrolne w takim czasie, jaki jest konieczny, aby pracownik mógł w oznaczonym terminie stawić się na zebranie kontrolne.
2.
Po zakończeniu zebrania kontrolnego pracownik obowiązany jest okazać pracodawcy wydaną mu kartę powrotu, stwierdzającą dzień i godzinę zakończenia zebrania kontrolnego (§ 15 ust. 3).
§  9.
Pracownicy powołani na zebranie kontrolne zachowują prawo do pełnego ostatnio pobieranego uposażenia lub wynagrodzenia za czas pracy opuszczony z powodu wzięcia udziału w zebraniu kontrolnym.
§  10.
Członkom rodzin oficerów rezerwy nie zatrudnionych na podstawie stosunku publiczno-prawnego lub umowy o pracę powołanych na zebranie kontrolne przysługują zasiłki dzienne na zasadach przewidzianych w dekrecie z dnia 14 kwietnia 1948 r. o zasiłkach i pomocy dla żołnierzy Wojska Polskiego, żołnierzy i funkcjonariuszów służby bezpieczeństwa publicznego, członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1948 r. Nr 21, poz. 139 i z 1950 r. Nr 6, poz. 46).
§  11.
1. 2
Oficer rezerwy, który z ważnej przyczyny nie może stawić się na zebranie kontrolne w oznaczonym terminie i miejscu, obowiązany jest zawiadomić o tym wojskowego komendanta rejonowego, zwrócić otrzymane pisemne wezwanie i zlecenie na kredytowany przejazd i przedstawić jednocześnie dowody stwierdzające, że niestawiennictwo nastąpiło z ważnej przyczyny.
2.
Za ważną przyczynę, usprawiedliwiającą niestawienie się na zebranie kontrolne, uważa się:
1)
zgon i pogrzeb małżonka, dziecka, rodziców lub rodzeństwa;
2)
obłożną chorobę lub nieszczęśliwy wypadek powołanego albo małżonka, dziecka, ojca lub matki, stwierdzone świadectwem lekarskim, jeżeli osoby te wymagają osobistej opieki powołanego;
3)
klęski żywiołowe, katastrofy i przerwy w komunikacji;
4)
konieczność zapewnienia przez powołanego osobistej opieki nad dzieckiem do lat 7 w przypadkach pozbawienia go dotychczasowej opieki (zamknięcie żłobka lub przedszkola, choroba lub śmierć osoby opiekującej się dzieckiem itp.);
5)
inne przyczyny, które w myśl przepisów o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy usprawiedliwiają nieobecność pracownika w zakładzie pracy.
§  12.
W przypadku uznania niestawiennictwa na zebranie kontrolne za nieusprawiedliwione wojskowy komendant rejonowy pociągnie winnego do odpowiedzialności z art. 93 ust. 1 za niewykonanie określonego w art. 58 obowiązku meldunkowego, kierując w tym celu doniesienie do kolegium przy prezydium właściwej rady narodowej. W przypadku wymienionym w art. 93 ust. 2 wojskowy komendant rejonowy kieruje doniesienie karne do właściwego prokuratora.
§  13.
1.
Powołani na zebranie kontrolne nie są uprawnieni z tego tytułu do noszenia munduru i oznak wojskowych oraz uzbrojenia.
2.
Powołanym na zebranie kontrolne nie przysługuje z tego tytułu uposażenie, świadczenia ani inne należności służbowe przewidziane dla żołnierzy w czynnej służbie wojskowej ani też przewidziane dla tych żołnierzy zaopatrzenie lub zasiłki.
§  14.
Jeżeli oficer rezerwy powołany na zebranie kontrolne zgłosi kalectwo lub pogorszenie się stanu zdrowia, powodujące niezdolność do służby wojskowej albo uzasadniające zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej, wojskowy komendant rejonowy kieruje oficera rezerwy do właściwej wojskowej komisji lekarskiej celem ustalenia stopnia jego zdolności do służby wojskowej po uprzednim uzgodnieniu z tą komisją terminu badania lekarskiego.
§  15.
1. 3
Zebranie kontrolne przeprowadza się w pomieszczeniach wojskowej komendy rejonowej lub w innym pomieszczeniu wskazanym w pisemnym wezwaniu.
2.
Wszelkie czynności związane z zebraniem kontrolnym mają być ukończone w tym dniu, na który oficerowie rezerwy zostali powołani.
3.
Po zakończeniu zebrania kontrolnego wojskowy komendant rejonowy wpisuje udział oficera rezerwy w zebraniu kontrolnym do karty ewidencyjnej i wojskowego dokumentu osobistego oficera rezerwy oraz wydaje mu kartę powrotu i zlecenie na kredytowany przejazd. Do karty powrotu wojskowy komendant rejonowy wpisuje dzień i godzinę zakończenia zebrania kontrolnego.
§  16.
Przepisy rozporządzenia nie dotyczą oficerów rezerwy stale zamieszkujących lub czasowo przebywających za granicą.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 zmieniony przez § 13 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 marca 1954 r. w sprawie obowiązku meldunkowego osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu (Dz.U.54.11.38) z dniem 11 marca 1954 r.
2 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 13 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 marca 1954 r. w sprawie obowiązku meldunkowego osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu (Dz.U.54.11.38) z dniem 11 marca 1954 r.
3 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 13 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 marca 1954 r. w sprawie obowiązku meldunkowego osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu (Dz.U.54.11.38) z dniem 11 marca 1954 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024