Utworzenie urzędu Ministra Budownictwa.

USTAWA
z dnia 27 kwietnia 1949 r.
o utworzeniu urzędu Ministra Budownictwa.

Art.  1.

Tworzy się urząd Ministra Budownictwa.

Art.  2.
1.
Zakres działania Ministra Budownictwa obejmuje:
1)
całokształt spraw budownictwa z wyłączeniem budownictwa specjalnego, przekazanego właściwości innych ministrów;
2)
sprawy planowania i wykonania zabudowy miast i osiedli oraz nadzór budowlany i architektoniczny;
3)
sprawy pomiarów kraju.
2.
Rada Ministrów wyda w drodze rozporządzenia szczegółowe przepisy, ustalające właściwość Ministra Budownictwa, a w szczególności określi budownictwo specjalne w rozumieniu ust. 1 pkt 1) oraz rozgraniczy właściwość w sprawach, należących dotychczas do zakresu działania Ministra Odbudowy, a nie objętych właściwością Ministra Budownictwa.
Art.  3.
1.
Minister Budownictwa może w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu tworzyć w drodze zarządzeń instytuty naukowo-badawcze. Instytuty naukowo-badawcze działają przy Ministrze Budownictwa.
2.
Zadaniem instytutów mogą być prace badawcze w dziedzinie techniki budowlanej, organizacji wykonawstwa budowlanego oraz technologii i produkcji materiałów budowlanych, architektury i urbanistyki oraz budownictwa mieszkaniowego.
3.
Instytuty uzyskują z chwilą ich utworzenia osobowość prawną.
4.
Minister Budownictwa nada instytutom naukowo-badawczym statuty, które określą szczegółowy zakres działania, organizację, władze oraz sposób powołania władz instytutów.
Art.  4.
1.
Minister Budownictwa powoła w drodze zarządzenia Radę Architektury i Budownictwa dla inicjowania, opiniowania i koordynowania spraw z dziedziny architektury, urbanistyki, budownictwa mieszkaniowego oraz techniki budowlanej, prowadzonych przez instytuty naukowo-badawcze, działające przy Ministrze Budownictwa.
2.
Minister Budownictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu nada statut, który określi jej skład, organizację i sposób funkcjonowania.
Art.  5.
1.
Organami terenowymi Ministra Budownictwa są władze administracji ogólnej.
2.
Minister Budownictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Administracji Publicznej może powołać organy specjalne do wykonywania zadań o charakterze techniczno-budowlanym oraz do koordynowania na określonym obszarze prac przedsiębiorstw budowlanych, podległych Ministrowi Budownictwa.
3.
Na obszarze m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego sprawy planowania zabudowy należą do właściwości Biura Odbudowy Stolicy jako organu Ministerstwa Budownictwa. Pozostały dotychczasowy zakres działania Biura Odbudowy Stolicy przechodzi odpowiednio do właściwości Państwowej komisji Planowania Gospodarczego i organów jej podległych.
Art.  6.

Znosi się urząd Ministra Odbudowy.

Art.  7.
1.
Znosi się Główny Urząd Planowania Przestrzennego i regionalne dyrekcje planowania przestrzennego.
2.
Dotychczasowy zakres działania urzędów, wymienionych w ust. 1, przechodzi odpowiednio do właściwości Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i organów jej podległych z wyjątkiem spraw planowania i wykonania zabudowy miast i osiedli (art. 2 ust. 1 pkt 2)).
3.
Rada Ministrów wyda w drodze rozporządzenia szczegółowe przepisy o rozgraniczeniu właściwości Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Budownictwa.
Art.  8.

Pracownicy zatrudnieni w działach, które na podstawie niniejszej ustawy przekazane zostaną do zakresu działania Ministra Budownictwa lub innych ministrów albo Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, przechodzą do służby w odpowiednich działach zarządu państwowego.

Art.  9.

Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy traci moc dekret z dnia 24 maja 1945 r. o utworzeniu Ministerstwa Odbudowy (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 123).

Art.  10.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Budownictwa i Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Art.  11.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Termin wejścia w życie przepisu art. 7 co do regionalnych dyrekcji planowania przestrzennego określi rozporządzenie Rady Ministrów.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024