Dozór nad wyrobem i obiegiem artykułów zastępczych (surogatów) artykułów żywności i przedmiotów użytku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 15 kwietnia 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Przemysłu i Handlu oraz Aprowizacji o dozorze nad wyrobem i obiegiem artykułów zastępczych (surogatów) artykułów żywności i przedmiotów użytku.

Na podstawie art. 8 lit. h) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o dozorze nad artykułami żywności i przedmiotami użytku (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 343) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły (art), powołane w rozporządzeniu niniejszym bez bliższego określenia, oznaczają artykuły rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o dozorze nad artykułami żywności i przedmiotami użytku (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 343), powołane zaś paragrafy (§) - paragrafy rozporządzenia niniejszego.
§  2.
1.
Artykułem zastępczym (surogatem) w rozumieniu niniejszego rozporządzenia jest produkt, który zastępuje właściwy artykuł żywności lub przedmiot użytku pod względem wartości odżywczych bądź używkowych lub użytkowych.
2.
W razie wątpliwości, czy dany produkt jest artykułem zastępczym, rozstrzyga Minister Zdrowia na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny.
§  3.
1.
Przepisom niniejszego rozporządzenia podlegają:
1)
wyrób, sprzedaż i inne wprowadzanie w obieg artykułów zastępczych (surogatów) artykułów żywności oraz przedmiotów użytku określonych w art. 1,
2)
opakowania artykułów zastępczych.
2.
Przepisom rozporządzenia niniejszego nie podlegają artykuły zastępcze środków leczniczych.
§  4.
Kontroli władz sprawujących dozór w ramach, zakreślonych art. 18, podlegają artykuły zastępcze i ich opakowanie w pomieszczeniach, w których artykuły zastępcze są wyrabiane, przetwarzane, przechowywane, sprzedawane, lub w inny sposób wprowadzane w obieg, tudzież te pomieszczenia.
§  5.
1.
Artykuły zastępcze, wyrabiane w kraju lub sprowadzane z zagranicy, podlegają rejestracji w Ministerstwie Zdrowia i nie mogą być wprowadzane w obieg, o ile nie są zarejestrowane.
2.
Artykuły zastępcze krajowe winny być zgłoszone celem wpisania do rejestru przed przystąpieniem do produkcji, a artykuły pochodzenia zagranicznego - przed wprowadzeniem ich do obiegu.
§  6.
1.
Celem wpisania do rejestru należy złożyć do Ministerstwa Zdrowia przez Państwowy Zakład Higieny lub jego filię, według właściwości dla siedziby wytwórni (firmy importującej), w 3-ch egzemplarzach podanie o rejestrację, oddzielnie dla każdego artykułu zastępczego wskazując w tym podaniu:
a)
imię i nazwisko wytwórcy (importera) oraz firmę i adres wytwórni (firmy importującej),
b)
nazwę artykułu zastępczego i zastępowanego,
c)
dane o składzie jakościowym i ilościowym oraz sposób przyrządzania artykułu zastępczego,
d)
szczegółowy opis sposobu użycia (zastosowania),
e)
cenę sprzedażną artykułu zastępczego w sprzedaży detalicznej zatwierdzoną przez właściwe władze.
2.
Do podania należy dołączyć:
a)
2 próby artykułu zastępczego w ilości wystarczającej do zbadania,
b)
3 egzemplarze wzorów etykiet (opakowań), z jakimi artykuł zastępczy ma być wprowadzony w obieg w sprzedaży hurtowej i detalicznej oraz ewentualnych ogłoszeń i druków reklamowych,
c)
dowód uiszczenia opłaty za koszty badania w wysokości oznaczonej w taryfie Państwowego Zakładu Higieny,
d)
dowód zakwalifikowania przez władze dozoru pomieszczeń nowopowstającej lub zmieniającej swą siedzibę wytwórni (firmy importującej), określonych w § 4.
3.
Zarejestrowany artykuł zastępczy, wprowadzony do obiegu, winien posiadać na zewnętrznym opakowaniu oprócz danych wymienionych w ust. 1 pkt a), d) i e) jeszcze napis widoczny o treści: "artykuł zastępczy (nazwa artykułu zastępowanego). Wyrób i sprzedaż dozwolona przez Ministerstwo Zdrowia za Nr rej. S... z dnia ....".
4.
Napisy na etykietach (opakowaniach) tudzież druki reklamowe artykułów zastępczych, krajowych lub pochodzenia zagranicznego, powinny być tylko w języku polskim.
5.
W przypadku, gdy umieszczenie na opakowaniu wszystkich danych, wymienionych w ust. 3, nie jest możliwe ze względów technicznych, dane powyższe mogą być uwidocznione w skrótach.
6.
Dane określone w ust. 1 pkt c) stanowią tajemnicę urzędową.
§  7.
1.
Decyzję o zarejestrowaniu lub o odmowie zarejestrowania artykułu zastępczego wydaje Minister Zdrowia na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny.
2.
Dokumentem stwierdzającym zarejestrowanie artykułu zastępczego jest "dowód rejestracyjny", wydany przez Ministerstwo Zdrowia.
§  8.
1.
Zmiany danych, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt d) i e), ust. 2 pkt b) i d), winny być zgłoszone do Ministerstwa Zdrowia za pośrednictwem Państwowego Zakładu Higieny lub jego filii według terytorialnej właściwości.
2.
W razie zmiany danych wymienionych w § 6 ust. 1 pkt a), b) i c) wytwórca (importer) składa nowe podanie o rejestrację i odpowiednie załączniki spośród wymienionych w § 6 ust. 2.
3.
O ile ze względu na wymagania rynku zagranicznego wytwórca zarejestrowanego artykułu zastępczego zamierza wprowadzić zmianę dotyczącą danych, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt b), d) i e) lub w ust. 2 pkt b), obowiązany jest, przed rozpoczęciem produkcji przeznaczonej na eksport, wystąpić do Ministerstwa Zdrowia, za pośrednictwem Państwowego Zakładu Higieny lub jego filii (według właściwości), o wydanie odpowiedniego zezwolenia. W zezwoleniu tym Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Przemysłu i Handlu określi warunki produkcji artykułu zastępczego przeznaczonego na eksport.
§  9.
Osoba (firma), na której nazwisko artykuł zastępczy został zarejestrowany, obowiązana jest przedłożyć Ministerstwu Zdrowia, za pośrednictwem Państwowego Zakładu Higieny lub jego filii (według właściwości), 20 egzemplarzy etykiet i opakowań oraz ewentualnych ogłoszeń i reklam odpowiadających wzorowi zatwierdzonemu.
§  10.
1.
Artykuł zastępczy znajdujący się w obiegu zostaje skreślony z rejestru, o ile zostanie stwierdzone, że:
a)
posiada skład niezgodny z danymi zgłoszonymi stosownie do § 6 ust. 1 pkt c,
b)
posiada etykietę i opakowanie niezgodne z zatwierdzonymi przez Ministerstwo Zdrowia.
2.
Skreślenie artykułu zastępczego z rejestru może nastąpić:
a)
w razie reklamowania go przez wytwórcę (importera) w sposób niedozwolony (§ 11),
b)
w razie uchybienia przez wytwórcę (importera) obowiązkowi określonemu w § 8 ust. 1, § 9 lub innym obowiązkom wynikającym z niniejszego rozporządzenia, z wyjątkiem uchybień wymienionych w ust. 1.
§  11.
Reklamy artykułów zastępczych, ogłoszone w jakiejkolwiek bądź formie (w czasopismach, w drukach, przez wyświetlanie itp.), nie mogą zawierać danych mogących wprowadzić w błąd co do czasu, miejsca lub sposobu wyrobu, a także co do pochodzenia, składu, własności, jakości i wartości odżywczej, używkowej lub użytkowej oraz działania artykułu zastępczego.
§  12.
1.
Do czynności związanych z wyrobem, sprzedażą i innym wprowadzeniem w obieg artykułów zastępczych artykułów żywności nie mogą być dopuszczone osoby, dotknięte jedną z chorób wymienionych w art. 2 pkt 1-30 ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 198) albo inną chorobą zaraźliwą lub odrażającą chorobą skórną. Osoby zajęte przy czynnościach związanych z wyrobem i wprowadzeniem w obieg artykułów zastępczych artykułów żywności powinny zachować należytą czystość.
2.
Wyrób artykułów zastępczych artykułów żywności powinien się odbywać w pomieszczeniach suchych, widnych, należycie przewietrzanych i utrzymywanych w należytej czystości. Pomieszczenia te nie mogą być częścią lokalu mieszkalnego ani też łączyć się bezpośrednio z takim lokalem.
3.
Poza wymaganiami, o których mowa w ust. 1 i 2, wyrób, sprzedaż i inne wprowadzanie w obieg artykułów zastępczych artykułów żywności winny pod względem sanitarnym i higienicznym czynić zadość przepisom dla odpowiednich zastępowanych artykułów żywności.
§  13.
1.
Sprzedaż hurtowa i detaliczna artykułów zastępczych artykułów żywności odbywać się może wyłącznie w opakowaniu wytwórni.
2.
W zakładach, w których artykuły wymienione w ust. 1 sprzedawane są bez opakowania do spożycia na miejscu, artykuły te powinny być przechowywane wyłącznie w opakowaniu wytwórni.
3.
Utrzymujący zakłady, określone w ust. 2, obowiązani są przed sprzedażą artykułu zastępczego poinformować konsumenta o charakterze tego produktu.
§  14.
Zabrania się używać do wyrobu artykułów zastępczych związków należących do kategorii trujących lub gwałtownie działających, jeżeli przez to użycie artykułów zastępczych zgodnie z ich przeznaczeniem może szkodliwie oddziałać na zdrowie ludzkie.
§  15.
1.
Do barwienia artykułów zastępczych oraz materiałów służących do opakowania artykułów zastępczych mogą być używane jedynie barwniki przewidziane w przepisach o barwieniu artykułów żywności i przedmiotów użytku.
2.
Nie mogą być barwione papier i inne materiały służące do bezpośredniego opakowania artykułów zastępczych artykułów żywności.
§  16.
1.
Zabrania się wyrobu, sprzedaży oraz innego wprowadzenia w obieg artykułów zastępczych nie odpowiadających przepisom rozporządzenia niniejszego, a w szczególności:
1)
szkodliwych dla zdrowia lub zepsutych, przy czym przepisy art. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do artykułów zastępczych,
2)
posiadających skład lub sposób przyrządzania niezgodny z danymi zgłoszonymi przy rejestracji,
3)
jeżeli tekst etykiet, opakowań lub reklam zawiera dane mogące wprowadzić nabywców w błąd co do wartości odżywczej, używkowej lub użytkowej danego artykułu.
2.
Artykuły zastępcze wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 powinny być przez organ dozoru zajęte, a w razie potrzeby natychmiastowego usunięcia ich z obiegu, ze względu na ich szkodliwość dla zdrowia, powinny ulec zniszczeniu, zarządzonemu przez właściwą władzę dozoru.
3.
Artykuły zastępcze wymienione w ust. 1 pkt 3 powinny być zajęte aż do chwili zmiany etykiet, opakowań lub reklam.
§  17.
1.
Artykuły zastępcze krajowe lub pochodzenia zagranicznego już znajdujące się w obiegu, a zarejestrowane w myśl obowiązujących przepisów przed dniem 1 września 1939 r., podlegają ponownej rejestracji w trybie określonym w § 6.
2.
Artykuły zastępcze, wymienione w ust. 1, należy zgłosić do ponownej rejestracji w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
3.
W podaniu o ponowną rejestrację artykułu zastępczego poza danymi, o których mowa w § 6 ust. 1, należy również wskazać dowody dokonanej poprzednio rejestracji.
§  18.
1.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Równocześnie w myśl art. 50 ust. 3 tracą moc obowiązującą przepisy dotyczące artykułów zastępczych artykułów żywności i przedmiotów użytku, sprzeczne z niniejszym rozporządzeniem, a w szczególności: dekret z dnia 7 lutego 1919 r. o nadzorze nad wyrobem i sprzedażą artykułów zastępczych - surogatów produktów spożywczych i przedmiotów użytku publicznego (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 161).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024