Zm.: rozporządzenie o rejestrowym zastawie rolniczym.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 8 sierpnia 1939 r.
o zmianie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o rejestrowym zastawie rolniczym.

Na podstawie art. 55 ust. (1) ustawy konstytucyjnej i ustawy z dnia 13 maja 1939 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania dekretów (Dz. U. R. P. Nr 44, poz. 285) postanawiam co następuje:
Art.  1.

W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o rejestrowym zastawie rolniczym (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 360) wprowadza się zmiany następujące:

1)
art. 1 otrzymuje brzmienie:

"Art. 1. Na produktach rolnictwa można ustanowić rejestrowe prawo zastawu stosownie do przepisów rozporządzenia niniejszego (rejestrowy zastaw rolniczy).";

2)
art. 2 otrzymuje brzmienie:

"Art. 2. Ustanowić zastaw mogą jedynie osoby fizyczne i prawne, prowadzące gospodarstwo rolne albo przedsiębiorstwa handlowe lub przemysłowe mające za przedmiot handel produktami rolnymi lub ich przeróbkę.";

3)
art. 4 otrzymuje brzmienie:

"Art. 4. Przedmiotem zastawu rolniczego mogą być wyłącznie produkty rolnictwa, będące własnością zastawcy i przechowywane na jego nieruchomości bądź na nieruchomości przez niego dzierżawionej, wynajętej lub użytkowanej, jeżeli nie stanowią nieruchomości (przynależności nieruchomości) z natury, ustawy lub przeznaczenia, albo też przechowywane w innym miejscu uzgodnionym przez zastawcę z instytucją udzielającą kredytu.

Rejestrowe prawo zastawu na przedmiotach znajdujących się na nieruchomości nie będącej własnością zastawcy lub w przechowaniu u osoby trzeciej korzysta z pierwszeństwa przed ustawowym prawem zastawu, służącym właścicielowi nieruchomości lub przechowawcy, tylko w razie uzyskania ich zgody na ustanowienie rejestrowego prawa zastawu. Jeżeli nieruchomość związana jest węzłem substytucji powierniczej (ordynacja, fideikomis), wówczas wystarczy zgoda jej posiadacza.";

4)
art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Art. 5. Rejestrowy zastaw rolniczy ustanawia się na podstawie umowy stron zawartej na piśmie z podpisem zastawcy notarialnie uwierzytelnionym.

W umowie zastawniczej należy ściśle wymienić przedmiot zastawu, sumę, na której zabezpieczenie prawo zastawu zostało ustanowione oraz miejsce, w którym przedmiot zastawu się znajduje.

Umowa zastawnicza może zawierać postanowienie, że rzeczy zamienne, będące przedmiotem zastawu, mogą być zastąpione taką samą ilością rzeczy, tego samego gatunku i takiej samej jakości.

Przedmiot zastawu może być przeniesiony na inne miejsce aniżeli oznaczone w umowie tylko za zgodą zastawnika oświadczoną na piśmie.";

5)
w art. 6 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"Wpis ten następuje na wniosek zastawnika lub zastawcy na podstawie umowy zastawniczej, której odpis pozostaje w sądzie rejestrowym.";

6)
w art. 7 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"Rejestr zastawowy prowadzi sąd grodzki, właściwy dla miejsca przechowania przedmiotu zastawu. W razie zmiany miejsca przechowania, powodującej zmianę właściwości sądu, należy na wniosek zastawcy lub zastawnika przenieść wpisy do rejestru właściwego sądu, który postąpi stosownie do art. 6 ust. 4. Rejestr wraz z dokumentami złożonymi do rejestru jest jawny.";

7)
art. 8 otrzymuje brzmienie:

"Art. 8. Przedmiot rejestrowego zastawu rolniczego pozostaje w posiadaniu zastawcy albo zostaje złożony u przechowawcy, tożsamość przedmiotu zastawu winna być jednak stwierdzona przez umieszczenie na nim trwałego i widocznego znaku lub też w inny sposób, który ustali rozporządzenie wykonawcze.

Zastawca lub przechowawca przedmiotu zastawu obowiązani są dopuścić zastawnika lub osobę przez niego upoważnioną oraz władzę administracyjną do badania stanu przedmiotu zastawu pod rygorem natychmiastowej wymagalności wierzytelności zabezpieczonej prawem zastawu.";

8)
art. 9 otrzymuje brzmienie:

"Art. 9. Dopóki przedmiot zastawu znajduje się na miejscu i w postaci w rejestrze zastawowym ujawnionej, zastawnikowi służą - z zastrzeżeniem przepisu art. 4 ust. 2 - takie same uprawnienia, jakie by mu służyły według obowiązujących przepisów, gdyby przedmiot ten by1 mu oddany w zastaw ręczny a nie znajdował się na miejscu, ujawnionym w rejestrze.";

9)
art. 16 otrzymuje brzmienie:

"Art. 16. W razie usunięcia przedmiotu zastawu z oznaczonego miejsca przechowania, uprawnienia zastawnika pozostają w mocy tylko w stosunku do tych osób trzecich, które nabywając na tym przedmiocie prawo rzeczowe, działały w złej wierze. Przepis art. 503 § 1 i art. 506 kodeksu handlowego zachowują swą moc.";

10)
art. 21 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"Kto:

1) niszczy lub usuwa spod zastawu przedmiot zastawu rolniczego;

2) ustanawia zastaw rolniczy na rzeczy, nie będącej jego własnością;

3) ogranicza prawa rzeczowe, służące mu na przedmiocie zastawu rolniczego, z naruszeniem praw zastawnika;

4) nie dopełnia obowiązku wynikającego z umowy zastawniczej co do zastąpienia przedmiotu zastawu rolniczego (art. 5 ust. 3)

- podlega karze więzienia do lat dwu i grzywny albo jednej z tych kar.

Kto:

1) usuwa bezprawnie przedmiot zastawu rolniczego z miejsca ujawnionego w rejestrze albo dopuszcza do jego usunięcia z tego miejsca;

2) niszczy lub usuwa znaki, przewidziane w art. 8, albo dopuszcza do ich zniszczenia lub usunięcia

- podlega karze więzienia do roku i grzywny albo jednej z tych kar.".

Art.  2.

Przepisy art. 1 pkt 1) - 9) dekretu niniejszego stosuje się odpowiednio również do rejestrowego zastawu rolniczego, ustanowionego przed wejściem w życie tego dekretu.

Art.  3.

Minister Skarbu ogłosi w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolity tekst rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o rejestrowym zastawie rolniczym z uwzględnieniem zmian, wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu.

Art.  4.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrom: Skarbu, Sprawiedliwości oraz Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  5.

Dekret niniejszy wchodzi w życie po upływie trzech dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024