Klasyfikacja gruntów, pozostających pod zarządem Administracji Lasów Państwowych, a objętych planem urządzenia gospodarstwa leśnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 19 maja 1936 r.
o klasyfikacji gruntów, pozostających pod zarządem Administracji Lasów Państwowych, a objętych planem urządzenia gospodarstwa leśnego.

Na podstawie art. 5 ust. 1 i 12 ustawy z dnia 26 marca 1935 r. o klasyfikacji gruntów dla podatku gruntowego (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 203) zarządzam co następuje:
§  1.
Opracowanie projektów klasyfikacji gruntów, objętych planem urządzenia gospodarstwa leśnego, na terenach leśnych przeprowadzają właściwe dyrekcje lasów państwowych na podstawie posiadanych materjałów. Klasyfikację gruntów terenów nieleśnych, objętych powyższym planem, przeprowadzą dyrekcje lasów państwowych, o ile są w posiadaniu potrzebnych do klasyfikacji danych.

Wykazy terenów nieleśnych, na których dyrekcje lasów państwowych nie zamierzają wykonać klasyfikacji gruntów, prześlą poszczególne dyrekcje właściwym wojewódzkim komisjom klasyfikacyjnym, które przeprowadzą na tych terenach klasyfikację stosownie do rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 19 maja 1936 r. o klasyfikacji gruntów, stanowiących własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 47, poz. 342).

§  2.
Projekt klasyfikacji, opracowany przez właściwą dyrekcję, winien być uwidoczniony na znajdujących się w dyrekcji planach pomiarowych drogą wrysowania na nie i oznakowania zaprojektowanych konturów klas gruntów. Wskazane plany pomiarowe winny być zgodne ze stanem faktycznym, tak co do granic zewnętrznych, jak i co do sytuacji wewnętrznej.
§  3.
O dokonaniu opracowania projektu klasyfikacji gruntów dyrekcja powiadomi wojewódzką komisję klasyfikacyjną, właściwą terytorjalnie dla danego gruntu, która po otrzymaniu tego zawiadomienia wydeleguje do dyrekcji rysownika w celu sporządzenia odrysu z projektu klasyfikacyjnego. Rysownik sporządzi odrys na kalce płóciennej. Na odrysie winny być wykazane: granice zewnętrzne, granice kategoryj i klas gruntów, nieużytki oraz obszary, wyłączone od klasyfikacji.

Plan otrzyma oznaczenie o brzmieniu następującem:

PLAN

klasyfikacji gruntów, przeprowadzonej na podstawie ustawy o

klasyfikacji gruntów dla podatku gruntowego z dnia 26 marca

1935 r. na obszarze lasów państwowych.......................

...................................................wchodzących

............................................... i położonych w

gmin. ................. i pow. ................ województwie

..............................

Niniejszy plan klasyfikacyjny sporządziła Dyrekcja Lasów

Państwowych w .......................

(.................)

Przedstawiciel Dyrekcji Lasów Państwowych w ...............

§  4.
Odrys z projektu klasyfikacyjnego stanowić będzie plan klasyfikacyjny.
§  5.
Operat klasyfikacyjny, składający się z planu klasyfikacyjnego, planu gospodarczego, oraz innych materjałów, załączonych przez dyrekcję, przekaże dyrekcja wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej z wnioskiem o wydanie zatwierdzającego orzeczenia.
§  6.
Po zbadaniu nadesłanego przez dyrekcję operatu, przewodniczący wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej deleguje w razie potrzeby przedstawiciela wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej (klasyfikatora) na teren obszaru objętego projektem klasyfikacji w celu przeprowadzenia klasyfikacji gruntów innych użytków, położonych na obszarach leśnych, lub w celu sprawdzenia projektu klasyfikacyjnego, opracowanego przez dyrekcję. O dniu przybycia na grunt przedstawiciela wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej należy powiadomić w terminie przynajmniej 7 dni przed dniem zjazdu właściwą dyrekcję lasów państwowych w celu ewentualnego delegowania swego przedstawiciela.
§  7.
Jeżeli przedstawiciel wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej wprowadzi do projektu uzupełnienia lub dokona zmian w projekcie dyrekcji, to przewodniczący wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej poleci sporządzić odrys zmienionego lub uzupełnionego planu klasyfikacyjnego i prześle ten odrys do wiadomości dyrekcji nie później, niż na 21 dni przed posiedzeniem wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej.

Jeżeli dyrekcja nie uzna zmian dokonanych w projekcie klasyfikacji, winna zgłosić swe zastrzeżenia przed posiedzeniem wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej.

§  8.
O dniu wyznaczenia posiedzenia wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej dla rozpatrzenia klasyfikacji gruntów, do których odnoszą się niniejsze przepisy, przewodniczący powiadomi właściwą dyrekcję co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem w celu umożliwienia dyrekcji delegowania swego przedstawiciela.

Nieprzybycie na posiedzenie komisji przedstawiciela dyrekcji nie wstrzymuje czynności komisji.

§  9.
Wojewódzka komisja klasyfikacyjna, po rozpatrzeniu projektu i zapoznaniu się z ewentualnemi uzupełnieniami i zastrzeżeniami, wyda orzeczenie o klasyfikacji gruntów.
§  10.
Orzeczenie wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej, nieuwzględniające całkowicie lub częściowo projektu dyrekcji, winno zawierać faktyczne i prawne motywy w odpowiedzi na zastrzeżenia, zgłoszone przez dyrekcję.
§  11.
Jeżeli orzeczenie wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej nie uwzględnia całkowicie lub częściowo zastrzeżeń dyrekcji, Naczelnej Dyrekcji Lasów Państwowych służy, w ciągu 30 dni od doręczenia orzeczenia, prawo przedstawienia Ministrowi Skarbu tych zastrzeżeń z wnioskiem o uchylenie orzeczenia wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej w drodze nadzoru zgodnie z art. 6 ustawy o klasyfikacji gruntów dla podatku gruntowego.
§  12.
Wojewódzka komisja klasyfikacyjna po wydaniu orzeczenia prześle odpis orzeczenia i odrys planu klasyfikacyjnego do właściwej dyrekcji oraz zwróci jej plan gospodarczy oraz inne materjały, załączone przez dyrekcję do operatu klasyfikacyjnego.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024