Wydawanie Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 6 września 1935 r.
o wydawaniu Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 55 ust. (2) ustawy konstytucyjnej postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1) 1
W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ogłaszać należy:
1)
akty ustawodawcze,
2)
umowy z innymi państwami,
3)
rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i Ministrów, wydane celem wykonania aktów ustawodawczych i z powołaniem się na nie,
4)
oświadczenia rządowe, stwierdzające spełnienie się warunków, od których zależy moc obowiązująca umów z innymi państwami, oraz oświadczenia rządowe o przystąpieniu państw obcych do umów zawartych przez Rzeczpospolitą Polską i o dokonanych ratyfikacjach.
(2)
Ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej innych aktów prawnych nastąpić może z mocy szczególnego przepisu aktu ustawodawczego.
Art.  2.
(1)
Na każdym numerze Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oznacza się dzień jego wydania.
(2)
Akty prawne, wymienione w art. 1, uważa się za prawnie ogłoszone w dniu wydania numeru Dziennika Ustaw, w którym są zamieszczone.
Art.  3.

Akty ustawodawcze i rozporządzenia, ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, wchodzą w życie ósmego dnia po dniu ogłoszenia, jeżeli same nie stanowią inaczej.

Art.  4.
(1)
Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej wydaje Minister Sprawiedliwości.
(2)
W razie wątpliwości, czy rozporządzenie Ministra odpowiada warunkom, wymaganym do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, rozstrzyga Prezes Rady Ministrów.
Art.  5.
(1)
Błędy w tekstach aktów prawnych, ogłoszonych w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, prostuje się w sposób następujący:
1)
błąd, spowodowany niezgodnością oryginalnego tekstu ustawy z jej brzmieniem uchwalonem, jak również błąd, spowodowany wadliwem brzmieniem oryginału dekretu, rozporządzenia lub zarządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, prostuje obwieszczenie Prezydenta Rzeczypospolitej;
2)
błąd, spowodowany niezgodnością oryginalnego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów z uchwałą tej Rady, prostuje obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów;
3)
błąd, spowodowany niezgodnością nadesłanego do ogłoszenia tekstu umowy z innem państwem lub jej przekładu z oryginalnym dokumentem umowy, prostuje obwieszczenie Ministra Spraw Zagranicznych;
4)
błąd, spowodowany wadliwem brzmieniem oryginału innego aktu z pośród wymienionych w art. 1, prostuje obwieszczenie tych władz, które akt wydały lub podały do wiadomości;
5)
błąd, polegający na ogłoszeniu aktu niezgodnie z jego oryginałem, prostuje obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości.
(2)
Obwieszczenia, wymienione w ust. 1, ogłasza się w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
Art.  6.
(1)
Warunki prenumeraty Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, ceny numerów pojedynczych oraz zwolnienia od opłat z tytułu prenumeraty ustala Minister Sprawiedliwości.
(2)
Bibljoteki publiczne otrzymują na żądanie egzemplarz Dziennika Ustaw bezpłatnie, jeżeli nie otrzymują go na mocy innych przepisów.
Art.  7.

Organa administracji państwowej, oznaczone przez właściwych ministrów, obowiązane są udostępnić ludności bezpłatne przeglądanie Dziennika Ustaw.

Art.  8.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  9.
(1)
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2)
Z dniem wejścia w życie dekretu niniejszego traci moc obowiązującą rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 grudnia 1927 r. w sprawie wydawania Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr. 3, poz. 18) oraz ustawa z dnia 12 lutego 1930 r. w sprawie zmiany powyższego rozporządzenia (Dz. U. R. P. Nr. 13, poz. 89).
1 Art. 1 ust. 1 zmieniony przez art. 1 dekretu z dnia 29 września 1945 r. (Dz.U.45.55.305) zmieniającego nin. dekret z dniem 7 maja 1945 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.68.423

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Wydawanie Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 06/09/1935
Data ogłoszenia: 12/09/1935
Data wejścia w życie: 12/09/1935