Prowadzenie dzienników okrętowych i maszynowych na polskich statkach handlowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 31 lipca 1935 r.
o prowadzeniu dzienników okrętowych i maszynowych na polskich statkach handlowych.

Na podstawie art. 6 p. 16 i art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1930 r. o bezpieczeństwie statków morskich (Dz. U. R. P. Nr. 80, poz. 632) zarządzam co następuje:
§  1.
Na polskich morskich statkach handlowych, o pojemności powyżej 150 m2 brutto należy prowadzić dziennik okrętowy.

Na polskich morskich statkach handlowych o napędzie mechanicznym, posiadających główne maszyny napędowe o mocy powyżej 200 IKM/WKM, należy prowadzić dziennik maszynowy.

Na statkach, uprawiających żeglugę wyłącznie w granicach portów morskich, nie obowiązuje prowadzenie dzienników: okrętowego i maszynowego.

§  2.
Dziennik okrętowy prowadzi służbowy oficer nawigator.

Dziennik maszynowy prowadzi służbowy oficer mechanik.

Prowadzenie dzienników: okrętowego i maszynowego może być powierzone tylko oficerom dyplomowanym; w razie braku na statku oficerów dyplomowanych, dziennik okrętowy prowadzi kierownik statku (kapitan) osobiście, a dziennik maszynowy - kierownik maszyn (I mechanik).

Dziennik okrętowy powinien być codziennie sprawdzony i podpisany przez kierownika statku (kapitana), a dziennik maszynowy przez kierownika maszyn (I mechanika). Osoby te odpowiadają za należyte prowadzenie tych dzienników.

§  3.
Dzienniki: okrętowy, maszynowy dla statków parowych i maszynowy dla statków motorowych należy prowadzić według załączonych do niniejszego rozporządzenia wzorów (dziennik okrętowy - załącznik Nr. 1, dziennik maszynowy dla statków parowych - załącznik Nr. 2, dziennik maszynowy dla statków motorowych - załącznik Nr. 3). Wzór dziennika okrętowego dla statków rybackich ustali i wyda Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni w porozumieniu z Morskim Urzędem Rybackim.
§  4.
Dzienniki prowadzi się w języku polskim.

Zapisy w dziennikach prowadzi się codziennie od godz. 12 w południe do godz. 12 dnia następnego.

Zapisy powinny być dokonywane atramentem, czytelnie i czysto. Wyskrobywanie, wycieranie, przerabianie wyrazów lub wpisywanie ich między wierszami jest niedozwolone.

Poprawki należy uskuteczniać w następujący sposób: błędny zapis przekreśla się w całości czerwonym atramentem i zamyka w nawias, a zapis prawidłowy umieszcza się nad przekreślonym, przyczem u dołu stronicy należy umieścić uwagę: "poprawione (wpisać treść poprawki) uważać za prawdziwe".

Uwagę potwierdza podpisem kierownik statku (kapitan) albo kierownik maszyn (I mechanik).

Jeżeli zapisy w dzienniku z jakiegokolwiek powodu nie mogły być dokonane w sposób określony przepisami niniejszego rozporządzenia, to należy o tem umieścić wzmiankę w dzienniku, podpisaną przez kierownika statku (kapitana) albo kierownika maszyn (I mechanika). Wzmianka powinna dokładnie wyjaśnić przyczyny niedokonywania zapisów lub dokonywania ich w sposób nieprzepisowy.

§  5.
Dziennik powinien być oprawiony, posiadać numer rejestracyjny i stronice ponumerowane oraz powinien być przesznurowany i poświadczony przez Urząd Morski w Gdyni, Urząd Marynarki Handlowej w Gdańsku lub Konsulat R. P. zagranicą.
§  6.
Dzienniki należy przechowywać na statku w taki sposób, aby były zabezpieczone przed wszelkiemi uszkodzeniami.

Dzienniki zakończone powinny być przechowywane przez właściciela statku w ciągu 10 lat od daty ostatniego zapisu.

Dzienniki należy przedkładać do kontroli na każde żądanie władzy inspekcyjnej.

§  7.
Na statkach, wymienionych w § 1 ust. 1 i 2 kierownik statku (kapitan) prowadzi rejestr dzienników. Do rejestru dzienników wpisuje się numery rejestracyjne dzienników, datę urzędowego poświadczenia, rozpoczęcia i zakończenia wpisów oraz złożenia dzienników na przechowanie (§ 6 ust, 2). Rejestr dzienników należy przedkładać na każde żądanie władzy inspekcyjnej do kontroli.
§  8.
Dzienniki wydane według dotychczasowych wzorów mogą być używane do czasu ich zużycia.
§  9.
Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni wyda instrukcje o prowadzeniu dzienników: okrętowego, maszynowego dla statków parowych i maszynowego dla statków motorowych.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie dotychczasowe przepisy o dziennikach okrętowych i maszynowych.

ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

RZECZPOSPOLITA POLSKA

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

RZECZPOSPOLITA POLSKA

Dziennik maszynowy statku parowego.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

RZECZPOSPOLITA POLSKA

Dziennik maszynowy statku motorowego

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024