W.Bryt. i Płn.Irl.-Polska. Konwencja o wzajemnym uznawaniu świadectw rejestracyjnych i innych krajowych dokumentów, dotyczących pomiaru tonażu statków handlowych. Warszawa 1934.04.16.

KONWENCJA
między Polską a Wielką Brytanją o wzajemnem uznawaniu świadectw rejestracyjnych i innych krajowych dokumentów, dotyczących pomiaru tonnażu statków handlowych,
podpisana w Warszawie, dn.16 kwietnia 1934 r.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu szesnastym kwietnia tysiąc dziewięćset trzydziestego czwartego roku podpisana została konwencja między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Wielkiej Brytanji o wzajemnem uznawaniu świadectw rejestracyjnych i innych krajowych dokumentów, dotyczących pomiaru tonnażu statków handlowych, o następującem brzmieniu dosłownem:

KONWENCJA

między Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej a Jego Królewską Mością Królem Wielkiej Brytanji, Irlandji i Zamorskich Dominjonów Brytyjskich, Cesarzem Indyj o wzajemnem uznawaniu świadectw rejestracyjnych i innych krajowych dokumentów, dotyczących pomiaru tonnażu statków handlowych.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i

Jego Królewska Mość Król Wielkiej Brytanji, Irlandji i Zamorskich Dominjonów Brytyjskich, Cesarz Indyj,

Uznając za pożądane zawieranie porozumień co do wzajemnego uznawania świadectw rejestracyjnych i innych krajowych dokumentów, dotyczących pomiaru tonażu statków handlowych,

Postanowili zawrzeć w tym celu konwencję i dla tego mianowali swymi Pełnomocnikami: (pominięto),

Którzy, po zakomunikowaniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na to co następuje:

Artykuł  1. 

Z zachowaniem postanowień artykułów 6 i 7 ninejszej konwencji terytorjami Jego Królewskiej Mości Króla Wielkiej Brytanji, Irlandji i Zamorskich Dominjonów Brytyjskich, Cesarz Indyj (wymienianego niżej jako Królewska Mość) do których odnosi się konwencja ninejsza są Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanji i Północnej Irlandji, Kanada, Związek Australijski włączając Papuazję i wyspę Norfolk, Nowa Zelandia, Nowa Funlandja i Indje, wszystkie brytyjskie kolonje i protektoraty i wszystkie terytorja mandatowe odnośnie do których jest wykonywany mandat przez Rząd Jego Królewskiej Mości w Związku Australijskim lub Rząd Jego Królewskiej Mości w Nowej Zelandji.

Wszelka wzmianka w następnych artykułach niniejszej konwencji o terytorjach Jego Królewskiej Mości będzie uznawana za odnoszącą się do tych terytorjów Jego Królewskiej Mości, do których odnosi się konwencja.

Artykuł  2. 

Wobec faktu, że istniejące na terytorjach Jego Królewskiej Mości ustawy i przepisy odnośnie do pomiaru tonażu statków handlowych są w istocie swej zgodne z takiemiż przepisami polskiemi, statki zaopatrzone w świadectwa rejestracyjne i inne papiery krajowe wydane w należytej formie przez władze kompetentne jakiejkolwiek części terytorjów Jego Królewskiej Mości będą uważane przez władze polskie za posiadające tonnaż wskazany we wspomnianych dokumentach i będą zwolnione od ponownego pomierzania w jakimkolwiek porcie lub miejcowości w Polsce pod warunkiem, że podobne uprawnienia będą przyznane statkom polskim zaopatrzonym w świadectwa rejestracyjne i inne papiery krajowe w należytej formie wydane przez kompetentne władze polskie w dniu 30-ym listopada 1927 r. lub po tej dacie i, że takie statki będą zwolnione od ponownego pomierzania w jakimkolwiek porcie lub miejscowości w obrębie terytorjów Jego Królewskiej Mości.

Artykuł  3. 

Wysokie Umawiające się Strony zgadzają się na to, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, do którego należy zapewnienie prowadzenia stosunków zagranicznych Wolnego Miasta Gdańska na mocy art.104 Traktatu Pokoju, podpisanego w Wersalu dnia 28 czerwca 1919 r. i artykułów 2 i 6 konwencji zawartej między Polską a Wolnem Miastem Gdańskiem dnia 9 listopada 1920 r., może w każdym czasie w ciągu trwania w mocy niniejszej konwencji oświadczyć przez notyfikację w drodze dyplomatycznej, że Wolne Miasto Gdańsk jest Stroną Umawiającą się w tej konwencji i, że Wolne Miasto Gdańsk przyjmuje zobowiązania i nabywa prawa z niej wynikające, pod takiemi warunkami, jakie mogą być ustalone w notach, które będą wymienione celem nadania skuteczności temu oświadczeniu.

Artykuł  4. 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może przez pisemne zawiadomienie, dokonane na 12 miesięcy naprzód w drodze dyplomatycznej uchylić ninejszą konwencję bądź łącznie w odniesieniu do wszystkich terytorjów Jego Królewskiej Mości, bądź odzielnie w odniesieniu do: Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanji i Północnej Irlandji, Kanady, Związku Australijskiego, Nowej Zelandji, Nowej Fundlandji lub Indyj.

Artykuł  5. 

Jego Królewska Mość może uchylić niniejszą konwencję łącznie bądź oddzielnie w odniesieniu do:

Zjedneczonego Królestwa, Kanady, Związku Australijskiego, Nowej Zelandji, Nowej Fundlandji lub Indyj przez pisemne zawiadomienie dokonane na 12 miesięcy naprzód w drodze dyplomatycznej.

Artykuł  6. 

Z chwilą upływu terminu ważności niniejszej konwencji, w myśl artykułów 4-go lub 5-go, oddzielnie w odniesieniu, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanji i Północnej Irlandji, upływa on również w odniesieniu do wszystkich brytyjskich kolonji, do wszystkich brytyjskich protektoratów i do wszystkich terytorjów mandatowych w odniesieniu do których wykonywany jest mandat przez Rząd Jego Królewskiej Mości w Zjednoczonem Królestwie i z chwilą upływu tego terminu ważności postanowienia niniejszej konwencji przestaną być stosowane do wszystkich okrętów tam zarejestrowanych.

Artykuł  7. 

Z chwilą upływu terminu ważności niniejszej konwencji, w myśl artykułów 4-go lub 5-go, oddzielnie w odniesieniu do: Kanady, Związku Australijskiego, Nowej Zelandji, Nowej Fundlandji lub Indyj, upływa on również w odniesieniu do terytorjów będących pod władzą lub jurysdykcją Rządu Jego Królewskiej Mości w Kanadzie, bądź w Nowej Fundlandji lub Rządu Indyj, i z chwilą upływu tego terminu ważności postanowienia niniejszej konwencji przestaną być stosowane do okrętów zarejestrowanych na tych terytorjach.

Artykuł  8. 

Niniejsza konwencja ma być ratyfikowana i dokumenty ratyfikacyjne mają być wymienione w Londynie możliwe jak najprędzej. Wejdzie ona w życie w trzydzieści dni od daty wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Na dowód czego wyżej wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszą konwencję i wycisnęli na niej swoje pieczęcie.

Sporządzono w Warszawie w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w języku polskim i angielskim, przyczem obydwa języki są miarodajne, dnia 16 kwietnia 1934 r.

Zaznajomiwszy się z powyższą konwencją uznaliśmy ją i uznajemy za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadczamy, że jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 5 sierpnia 1934 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.28.217

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: W.Bryt. i Płn.Irl.-Polska. Konwencja o wzajemnym uznawaniu świadectw rejestracyjnych i innych krajowych dokumentów, dotyczących pomiaru tonażu statków handlowych. Warszawa 1934.04.16.
Data aktu: 16/04/1934
Data ogłoszenia: 18/04/1935
Data wejścia w życie: 21/04/1935