Reorganizacja kas chorych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 września 1931 r.
w sprawie reorganizacji kas chorych.

Na podstawie art. 72 i 74 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. o organizacji i funkcjonowaniu instytucyj ubezpieczeń społecznych (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 635) zarządzam co następuje:
§  1.
Kasy chorych, wymienione w załączniku Nr. 1 do niniejszego rozporządzenia, zostają zreorganizowane zgodnie z postanowieniami rozdziału I rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. o organizacji i funkcjonowaniu instytucyj ubezpieczeń społecznych (Dz. U. R P. Nr. 81, poz. 635) i rozciągają swą działalność na terytorjum, określone w tym załączniku.
§  2.
Kasy chorych, wymienione w załączniku Nr. 2 do niniejszego rozporządzenia, zostają zlikwidowane, a okręgi ich włączone do okręgów tych kas chorych, wymienionych w § 1, których działalność obejmuje dany powiat.
§  3.
Komisarzy do przeprowadzania reorganizacji kas chorych mianuje i zwalnia Minister Pracy i Opieki Społecznej. Komisarz organizacyjny może pełnić równocześnie funkcje komisarza zarządzającego jednej lub kilku kas chorych, wchodzących w skład reorganizowanej kasy.
§  4.
Komisarz organizacyjny podlega służbowo dyrektorowi okręgowego urzędu ubezpieczeń, w którego okręgu znajduje się siedziba reorganizowanej przez niego kasy. Wynagrodzenie za czynności reorganizacyjne pobiera komisarz z funduszów wszystkich kas chorych, mających wejść w skład reorganizowanej kasy; wysokość lego wynagrodzenia i podział wynikającego stąd obciążenia pomiędzy wymienione kasy ustala Minister Pracy i Opieki Społecznej.
§  5.
Jednocześnie z mianowaniem komisarza organizacyjnego Minister Pracy i Opieki Społecznej wyznacza terminy, w których mają być przeprowadzone poszczególne prace organizacyjne i zawiadamia o tem zarządy względnie komisarzy kas chorych, których okręgi mają być włączone do kasy, reorganizowanej przez danego komisarza.
§  6.
Zarządy względnie komisarze kas chorych pełnią nadal swe funkcje w dotychczasowym zakresie działania aż do dnia rozpoczęcia przez kasę, w której skład wejść mają odnośne kasy, działalności na podstawie statutu, nadanego przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej, zgodnie z art. 75 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r.
§  7.
Zarządy względnie komisarze kas chorych sporządzą wykazy inwentarza, majątku, zobowiązań i należności kasy i t. p. według wzorów, ustalonych przez Główny Urząd Ubezpieczeń.

O ile okrąg kasy, mającej ulec likwidacji, zostaje podzielony pomiędzy dwie lub więcej kas chorych, należy sporządzić oddzielnie wykazy majątku ruchomego i nieruchomego, znajdującego się na poszczególnych częściach terytorjurn kasy, mających wejść w skład różnych kas oraz ustalić dokładnie liczbę członków na tych terytorjach i sumę wpłaconych przez nich za ostatnie 3 lata obrachunkowe składek.

Przy sporządzaniu wykazów, wymienionych w ustępie poprzednim, miarodajnym jest dla każdej części terytorium kasy stan w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

§  8.
Komisarz organizacyjny uprawniony jest do informowania się o stanie prac, wymienionych w § 7, wydawania zarządzeń co do terminów i sposobu ich wykonywania, a w razie niewykonania tych zarządzeń - do zwrócenia się do głównego urzędu ubezpieczeń o odpowiednią interwencją w stosunku do danego zarządu lub komisarza.
§  9.
Komisarz organizacyjny opracowuje w ramach wytycznych ustalonych przez ogólno państwowy związek kas chorych schemat organizacyjny kasy; w zakresie organizacji lecznictwa i profilaktyki schemat ten winien być opracowany łącznie z lekarzem naczelnym reorganizowanej kasy.

Schemat organizacyjny winien określać ilość i rozmieszczenie oddziałów (filij) kasy na terytorium jej działania, zakres czynności tych oddziałów, ilość personelu administracyjnego i leczniczego w każdym z tych oddziałów, jak również pomieszczeń, urządzeń leczniczych i t. p., dokładny podział czynności oddziałów i centrali, sposób kontrolowania oddziałów, kompetencje kierowników oddziałów i t. p.

§  10.
Zarządy względnie komisarze kas chorych mają obowiązek dostarczyć komisarzowi organizacyjnemu względnie delegowanym przez niego osobom wszelkich danych i informacyj potrzebnych dla opracowania schematu. W razie potrzeby komisarz organizacyjny ma prawo osobiście lub za pośrednictwem delegowanych przez siebie osób przeglądać na miejscu wszelkie potrzebne materjały, badać urządzenia kasy i t. p.
§  11.
W terminie, wyznaczonym przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej, komisarz organizacyjny winien przedłożyć wymieniony w § 9 schemat, zaopatrzony w opinję okręgowego związku kas chorych, głównemu urzędowi ubezpieczeń, który po Zaakceptowaniu go względnie zarządzeniu potrzebnych zmian przedstawia go Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej z wnioskiem o nadanie kasie statutu, Zgodnie z art. 75 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r.
§  12.
Jednocześnie z nadaniem statutu zreorganizowanej kasie Minister Pracy i Opieki Społecznej ustala termin jej uruchomienia z zastosowaniem do danej kasy postanowień rozdziału I powołanego wyżej rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r.

Uruchomienie nowych kas na podstawie nadanych im statutów będzie poprzedzone odpowiedniem ogłoszeniem w Monitorze Polskim, we właściwym Dzienniku Wojewódzkim oraz w jednym przynajmniej z dzienników miejscowych, o ile takie w okręgu danej kasy wychodzą.

§  13.
Z dniem uruchomienia każdej z kas chorych, wymienionych w § 1, przechodzą na nią prawa i obowiązki kas zlikwidowanych (§ 2), które jednocześnie przestają istnieć, jako oddzielne osoby prawne.
§  14.
Z dniem uruchomienia zreorganizowanej kasy wygasają uprawnienia komisarza organizacyjnego, oraz komisarzy zarządzających i rewizyjnych i tymczasowych kolegjalnych organów kas chorych, mianowanych na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 1 grudnia 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 678). Nie dotyczy to tymczasowych komisyj rozjemczych, których działalność trwa nadal, zgodnie z § 26 niniejszego rozporządzenia.

Prawa i obowiązki komisarzy i tymczasowych organów kolegialnych kas chorych, mianowanych po zastosowaniu do danej kasy postanowień rozdziału pierwszego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r., określa specjalne rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej.

§  15.
Z dniem uruchomienia zreorganizowanej kasy wygasają uprawnienia autonomicznych władz zlikwidowanych kas chorych, które działały w okręgu zreorganizowanej kasy, z wyjątkiem komisyj rozjemczych, do których mają zastosowanie postanowienia § 26 niniejszego rozporządzenia.

O ile autonomiczne władze zreorganizowanej kasy nie zostały rozwiązane przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej, pełnią one nadal swe funkcje w dotychczasowym zakresie kompetencji zgodnie z art. 74 ustęp ostatni rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 635).

§  16.
Członkowie kas zlikwidowanych zarówno obowiązkowi jak i dobrowolni stają się automatycznie członkami kasy, której okrąg obejmuje dawny okrąg zlikwidowanej kasy. Jeśli okrąg zlikwidowanej kasy podzielony zostaje pomiędzy dwie lub więcej kas chorych, członkowie jej obowiązkowi i dobrowolni stają się członkami tej nowej kasy, w której okręgu leży ich miejsce zatrudnienia względnie zamieszkania zgodnie z postanowieniami art. 8 i 9 ustawy z dnia 19 maja 1920 r. o obowiązkowem ubezpieczeniu na wypadek choroby (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 272).
§  17.
Wszystkim obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczonym członkom zlikwidowanych kas oraz osobom, uprawnionym do świadczeń tych kas na podstawie art. 36 ustawy z dnia 19 maja 1920 r. o obowiązkowem ubezpieczeniu na wypadek choroby i na podstawie art. 1 p. 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 665) przysługują w stosunku do kasy, która objęła okrąg zlikwidowanej kasy te same prawa, które posiadali w stosunku do zlikwidowanej kasy w dniu jej likwidacji (§ 13).
§  18.
Wszystkie należne zlikwidowanej kasie składki nieuiszczone do dnia jej likwidacji (§ 13) mają być wpłacone tej kasie, której członkami stały się osoby, za które należą się dane składki.
§  19.
Wszystkie zobowiązania zlikwidowanej kasy (§ 13) przechodzą na kasę, w skład której weszła zlikwidowana kasa. W razie podziału okręgu zlikwidowanej kasy pomiędzy dwie lub kilka kas chorych zobowiązania zlikwidowanej kasy rozłożone zostają między te kasy proporcjonalnie do ich udziału w majątku zlikwidowanej kasy, co nie uchyla jednak solidarnej odpowiedzialności majątkowej wszystkich tych kas za zobowiązania poprzedniej kasy chorych.
§  20.
Majątek zlikwidowanej kasy chorych staje się z dniem jej likwidacji (§ 13) własnością kasy chorych, w skład której weszła zlikwidowana kasa. O ile okrąg zlikwidowanej kasy podzielony zostaje pomiędzy dwie lub więcej kas chorych, majątek jej ulega podziałowi pomiędzy te kasy według zasad, ustalonych w § 22.
§  21.
Przejęcie majątku, zobowiązań, ksiąg i aktów kasy, ulegającej likwidacji, przez komisarza organizacyjnego odbywa się w obecności przewodniczącego zarządu względnie komisarza zlikwidowanej kasy, wyznaczonych urzędników obu kas, komisarzy rewizyjnych obu kas, oraz delegata okręgowego urzędu ubezpieczeń i ewentualnie przedstawiciela okręgowego związku kas chorych. Protokół zdawczo-odbiorczy sporządza się w 3 egzemplarzach, z których jeden otrzymuje komisarz organizacyjny, drugi okręgowy urząd, a trzeci - główny urząd ubezpieczeń.

Jeżeli okrąg zlikwidowanej kasy podzielony zostaje pomiędzy dwie lub więcej kas chorych, następuje narazie przejęcie przez każdą z tych ostatnich kas tylko tego majątku ruchomego, który znajduje się na terytorjum. włączonem do okręgu tej kasy. Prócz tego kasa, do której okręgu zostaje włączona centrala zlikwidowanej kasy, obowiązana jest wpłacić na poczet późniejszego rozrachunku każdej z kas, które przejęły część terytorium tej kasy, sumę, równającą się takiej części miesięcznych wydatków zlikwidowanej kasy, jaka odpowiada ubezpieczonych na terytorjum, przejętem przez każdą z tych kas, do ogółu członków zlikwidowanej kasy.

§  22.
Ostateczny podział majątku zlikwidowanej kasy (§ 13) pomiędzy te kasy, które przejęły części jej terytorjum, uskuteczniony zostanie przez specjalną komisję likwidacyjną, w skład której wchodzą: przedstawiciel okręgowego związku kas chorych, jako przewodniczący, po dwie osoby, wydelegowane przez komisarza zarządzającego każdej z kas, biorącej udział w podziale majątku zlikwidowanej kasy, oraz komisarzy rewizyjnych tych kas.

Komisja przeprowadza ocenę całości majątku ruchomego i nieruchomego zlikwidowanej kasy, ustala sumę zobowiązań tej kasy oraz dokonywa podziału tego majątku i rozkłada ciężary pomiędzy wszystkie kasy, które przejęły członków zlikwidowanej kasy, biorąc pod uwagę ilość przejętych przez każdą z tych kas członków, sumę wpłaconych na danem terytorjum składek i inne okoliczności miarodajne dla sprawy.

Przy objektach majątkowych, które muszą być przekazane w całości jednej kasie należy ustalić wysokość i formę partycypacji w tych objektach innych kas zainteresowanych, jak spłata przez kasę, która objekt przejęła, odpowiednich sum, zabezpieczenie na danym objekcie lub na innym majątku kasy przejmującej sum, należnych z tytułu podziału innym kasom, przejęcie przez wymienioną kasę odpowiednio zwiększonej części ogólnej sumy zobowiązań zlikwidowanej kasy i t. p.

W razie potrzeby komisja może powołać dla przeprowadzenia oceny majątku rzeczoznawców, których wynagrodzenie obciąża wszystkie zainteresowane kasy proporcjonalnie do ich udziału w majątku zlikwidowanej kasy.

§  23.
Decyzja komisji likwidacyjnej w sprawie podziału majątku i zobowiązań zlikwidowanej kasy podlega zatwierdzeniu głównego urzędu ubezpieczeń.
§  24.
Przejęcie przez kasy zainteresowane przypadających im w udziale części majątku zlikwidowanej kasy odbywa się w trybie, przewidzianym w § 21.

Od wartości majątku, przypadającego na poszczególne kasy potrąca się wartość przejętej już przez nie zgodnie z powołanym paragrafem części majątku oraz wypłacone im sumy gotówkowe.

§  25.
Umowy, zawarte przez poszczególne kasy chorych z lekarzami, aptekarzami, aptekami i t. p. zostaną wypowiedziane, z zachowaniem terminów wypowiedzenia, przewidzianych w poszczególnych umowach, przyczem wypowiedzenie winno nastąpić najpóźniej w ciągu miesiąca po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia.

Przed upływem najkrótszego z okresów wypowiedzenia poszczególnych umów w okręgu każdej z kas, wymienionych w § 1, a najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od ukończenia reorganizacji kasy, winny być zawarte nowe umowy, dostosowane do zatwierdzonego przez główny urząd ubezpieczeń schematu organizacyjnego.

Terminy nowych umów winny być tak ustalone, aby umowy wchodziły w życie w miarę utraty mocy obowiązującej dawnych umów na danem terytorjum.

O ile likwidacja danej kasy (§ 13) nastąpi przed upływem okresu wypowiedzenia obowiązujących ją umów. kasa chorych, która przejęła członków zlikwidowanej kasy wstępuje we wszystkie jej prawa i obowiązki, wynikające z tych umów, aż do czasu wygaśnięcia umowy.

§  26.
Spory, należące do kompetencji komisyj rozjemczych, zawisłe w chwili rozpoczęcia działalności przez kasy, wymienione w § 1 niniejszego rozporządzenia na podstawie nadanego nowego statutu(rozstrzygnięte zostaną przez komisje, do których zostały wniesione. W tym celu działalność komisyj rozjemczych zlikwidowanych kas chorych przedłużona zostaje do czasu rozpatrzenia zawisłych spraw, nie dłużej jednak niż na dwa miesiące od terminu, przewidzianego w § 13.
§  27.
Spory w zakresie art. 76 ustawy z dnia 19 maja 1920 r. o obowiązkowem ubezpieczeniu na wypadek choroby (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 272), zawisłe w terminie, określonym w § 13, rozstrzygnięte zostaną w toku instancyj właściwym dla danej sprawy przed tym terminem.
§  28.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

KASY CHORYCH, PODLEGAJĄCE REORGANIZACJI.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Kasy Chorych, podlegające likwidacji.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024