Tymczasowe organy instytucyj ubezpieczeń społecznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 30 listopada 1931 r.
o tymczasowych organach instytucyj ubezpieczeń społecznych.

Na podstawie art. 67 p. 7, 74 i 81 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. o organizacji i funkcjonowaniu instytucyj ubezpieczeń społecznych (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 635) zarządzam co następuje:
§  1.
W instytucjach ubezpieczeń społecznych, w których organa, przewidziane w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 193.0 r. o organizacji i funkcjonowaniu instytucyj ubezpieczeń społecznych (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 635), zostały rozwiązane na podstawie art. 67 p. 5 tegoż rozporządzenia, funkcje ich pełnią komisarze lub tymczasowe organa kolegialne.

Również do czasu przeprowadzenia pierwszych wyborów do wymienionych w ustępie poprzednim organów funkcje ich pełnią komisarze lub tymczasowe organa kolegialne, o ile do danej instytucji nie znalazły zastosowania postanowienia art. 74 ustęp drugi powołanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.

§  2.
Mianowanie komisarzy dla pełnienia funkcyj rozwiązanych organów instytucyj ubezpieczeń społecznych oraz zwalnianie tych komisarzy należy do bezpośredniej władzy nadzorczej danej instytucji.

O ile mianowanie lub zwolnienie komisarza następuje przed przeprowadzeniem pierwszych wyborów do organów danej instytucji, aktów tych dokonywa Minister Pracy i Opieki Społecznej, przyczem w odniesieniu do kas chorych na wniosek właściwego okresowego urzędu ubezpieczeń.

Władzą przełożoną komisarza jest we wszystkich, wypadkach, przewidzianych w paragrafie niniejszym, bezpośrednia władza nadzorcza danej instytucji.

§  3.
Stosunek służbowy komisarza ma charakter prywatno-prawny. Wysokość uposażenia komisarza ustalana jest w trybie właściwym dla mianowania danego komisarza.
§  4.
Komisarzowi przysługują uprawnienia, przewidziane w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. o organizacji i funkcjonowaniu instytucyj ubezpieczeń społecznych (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 635) oraz we właściwych dla danej instytucji ustawach ubezpieczeniowych dla tego kolegjalnego organu, na miejsce którego został on powołany.

Komisarzom, pełniącym czynności rady zarządzającej, mogą być poruczone również kompetencje komisji świadczeniowej względnie komisji' rentowej danej instytucji.

Czynności rady zarządzającej i komisji rewizyjnej lub rozjemczej, jak również czynności obu tych komisyj, nie mogą być łączone w osobie jednego komisarza.

§  5.
Do czasu powołania członków dyrekcji w kasach chorych, a dyrektorów w innych instytucjach ubezpieczeń społecznych w trybie, określonym w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. o organizacji i funkcjonowaniu instytucyj ubezpieczeń społecznych (Dz. U. R. P. Nr 81, poz. 635), funkcje ich pełnią w zakresie kompetencji, przewidzianym w powołanem rozporządzeniu i statucie danej instytucji, dotychczasowi dyrektorzy i lekarze naczelni tych instytucyj, a w braku ich powołani specjalnie przez właściwy organ danej instytucji tymczasowi kierownicy i lekarze naczelni.

Powołanie tych osób wymaga zatwierdzenia właściwej władzy nadzorczej.

§  6.
W razie specjalnych okoliczności właściwa władza może zamiast komisarzy ustanawiać w trybie, określonym w § 2 niniejszego rozporządzenia, tymczasowe organa kolegialne.

Kompetencje każdego z tych organów są określone w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. oraz odnośnych ustawach ubezpieczeniowych właściwych dla danego organu i instytucji.

§  7.
Przewodniczącego tymczasowego organu kolegjalnego i jego zastępcę mianuje właściwa władza w trybie, określonym w § 2 niniejszego rozporządzenia. Osoby te posiadają wszystkie prawa i obowiązki, określone dla przewodniczącego danego organu i jego zastępcy odnośnemi postanowieniami rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r., właściwych ustaw ubezpieczeniowych i statutu danej instytucji.
§  8.
Za udział w posiedzeniach tymczasowych organów kolegialnych oraz inne czynności, związane z wykonywaniem swych funkcyj, przewodniczący i członkowie ich otrzymują marki obecności, diety i zwrot poniesionych wydatków według norm, ustalonych w statucie danej instytucji. Przewodniczącym tymczasowych organów kolegialnych może być zamiast marek obecności przyznany w trybie określonym w art. 13 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. ryczałt miesięczny.
§  9.
Obowiązujące w danej instytucji regulaminy czynności organów kolegjalnych stosują się również do odnośnych organów tymczasowych danej instytucji.
§  10.
W okresie reorganizacji zakładów ubezpieczeń społecznych pomiędzy zastosowaniem do danej instytucji ubezpieczeń społecznych postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. (art. 74), a ukonstytuowaniem się organów, powstałych z pierwszych wyborów, Minister Pracy i Opieki Społecznej może określić w drodze instrukcyj, przewidzianych w nadanym tej instytucji przez siebie statucie:

1. kompetencje komisarzy względnie tymczasowych władz i ich przewodniczących,

2. tryb przyznawania wynagrodzenia przewodniczącym władz tymczasowych, oraz

3. tryb współdziałania komisarzy i przewodniczących tymczasowych władz między sobą, jako też z dyrektorem względnie osobą, pełniącą jego funkcje (§ 5).

Regulaminy czynności powyższych organów nadaje Minister Pracy i Opieki Społecznej.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do instytucyj ubezpieczeń społecznych, do których zostały zastosowane postanowienia rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. o organizacji i funkcjonowaniu instytucyj ubezpieczeń społecznych (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 635) w myśl art. 74 ustęp pierwszy tegoż rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.112.884

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tymczasowe organy instytucyj ubezpieczeń społecznych.
Data aktu: 30/11/1931
Data ogłoszenia: 31/12/1931
Data wejścia w życie: 31/12/1931