Wykonanie ustawy z dnia 22 października 1931 r. w sprawie zwolnienia od podatku cukru, przeznaczonego na dożywianie dzieci w szkołach, przedszkolach i ochronkach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 21 listopada 1931 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 22 października 1931 r. w sprawie zwolnienia od podatku cukru, przeznaczonego na dożywianie dzieci w szkołach, przedszkolach i ochronkach.

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 22 października 1931 r. w sprawie zwolnienia od podatku cukru, przeznaczonego na dożywianie dzieci w szkołach, przedszkolach i ochronkach (Dz. U. R. P. Nr. 100, poz. 765) zarządzam co następuje:
§  1.
1)
Prawo korzystania ze zwolnienia od podatku spożywczego cukru, przeznaczonego na cele dożywiania dzieci w szkołach, przedszkolach i ochronkach, służy tylko komitetom pomocy dla bezrobotnych w zakresie prowadzonej przez nie akcji.
2)
Zwolnienia od podatku będą przyznawane wyłącznie na wnioski Naczelnego komitetu do spraw bezrobocia, które powinny wskazywać:
a)
ilość cukru tudzież cukrownie, z których cukier ma być dostarczony:
b)
podział żądanej ilości pomiędzy poszczególne komitety pomocy dla bezrobotnych;
c)
ilość dzieci, mających korzystać z akcji dożywiania w szkołach, przedszkolach i ochronkach na terenie działania poszczególnych komitetów pomocy dla bezrobotnych;
d)
okres czasu, w ciągu którego cukier ma być zużyty;
e)
stacje odbiorcze, do których cukier ma być wysłany.
3)
Dalszy rozdział cukru przez poszczególne komitety pomocy dla bezrobotnych dokonywany być powinien z zachowaniem przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Cukier zwolniony od podatku może być używany wyłącznie na dożywianie dzieci na miejscu w szkołach, przedszkolach i ochronkach, w postaci słodzonej strawy.
§  3.
Wywóz cukru zwolnionego od podatku z cukrowni oraz przewóz do magazynów komitetów pomocy dla bezrobotnych będzie się odbywał pod zamknięciem urzędowem i za świadectwem przewozowem przy zastosowaniu przepisów §§ 75 - 78 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 17 kwietnia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 61, poz. 564), normujących wywóz cukru pod węzłem podatku.
§  4.
1)
Przechowywanie cukru zwolnionego od podatku w magazynach komitetów pomocy dla bezrobotnych oraz jego wydawanie podlega kontroli skarbowej.
2)
Cukier, przechowywany w tych magazynach, powinien być tak ułożony, ażeby jego sprawdzenie nie nastręczało trudności.
3)
Cukier taki może być wydawany szkołom, przedszkolom i ochronkom, w których ma być użyty na cele dożywiania dzieci, za zapotrzebowaniami według załączonego wzoru Nr. 1.
§  5.
1)
Na przychód i rozchód cukru zwolnionego od podatku obowiązane są prowadzić: a) komitety pomocy ula bezrobotnych księgę według załączonego wzoru Nr. 2, b) szkoły, przedszkola i ochronki wykaz według załączonego wzoru Nr. 3.
2)
Cukier zwolniony od podatku ma być wpisywany do wykazu na przychód natychmiast po nadejściu przesyłki, oraz na rozchód po wydaniu względnie użyciu na cele dożywiania dzieci.
§  6.
Druki ksiąg, oraz zeszyty blankietów wykazów i zapotrzebowań, czy to drukowane, czy to sporządzone odręcznie, powinny być przedstawione miejscowym organom władz skarbowych (urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych, albo inspektor kontroli skarbowej) do oparafowania.
§  7.
1)
Zakłady, w których cukier zwolniony od podatku ma być używany na cele dożywiania dzieci, będą przesyłały właściwym komitetom pomocy dla bezrobotnych zapotrzebowania (§ 4 ust. 3) wraz z wiórnikiem, wypełnione w części pierwszej zarówno samego zapotrzebowania, jak wtórnika. Każde zapotrzebowanie ma być zaopatrzone kolejnym numerem, identycznym z numerem wtórnika i grzbietu.
2)
Komitet pomocy dla bezrobotnych, do którego skierowano zapotrzebowanie, wypełni je, oraz wtórnik, w części drugiej, zaopatrzy w podpis i ewentualnie pieczęć, a następnie dołączy oryginał zapotrzebowania do swojej księgi, jako dowód rozchodu cukru, § wtórnik - do przesyłki cukru.
3)
Zakład, odbierający cukier, potwierdzi na piśmie komitetowi odbiór z powołaniem się na numer swego zapotrzebowania, oraz dołączy otrzymany wraz z przesyłką cukru wtórnik zapotrzebowania do wykazu, jako dowód przychodu cukru.
4)
Otrzymane potwierdzenie odbioru komitet dołączy do odnośnego zapotrzebowania na dowód rozchodu cukru.
§  8.
Komitety pomocy dla bezrobotnych mogą się wzajemnie zaopatrywać z posiadanych zapasów w cukier zwolniony od podatku wyłącznie za zapotrzebowaniami według przepisowego wzoru (§ 4 ust. 3) przy zachowaniu postępowania określonego w § 1.
§  9.
Przechowywanie cukru zwolnionego od podatku w szkołach, przedszkolach i ochronkach oraz jego zużycie podlega kontroli skarbowej.
§  10.
Przepisy niniejszego rozporządzenia, mają zastosowanie do cukru zwolnionego od podatku, a przeznaczonego na cele dożywiania dzieci w szkołach, przedszkolach i ochronkach, również w tym wypadku, gdy cukier taki będzie dostarczany za zezwoleniem władz skarbowych w stanie zmieszanym z innymi produktami (kawą i t. p.).
§  11.
Postanowienia o organizacji Naczelnego komitetu do spraw bezrobocia oraz. komitetów pomocy dla bezrobotnych należą do odrębnych przepisów.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.104.807

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 22 października 1931 r. w sprawie zwolnienia od podatku cukru, przeznaczonego na dożywianie dzieci w szkołach, przedszkolach i ochronkach.
Data aktu: 21/11/1931
Data ogłoszenia: 03/12/1931
Data wejścia w życie: 03/12/1931