Podwyższenie opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 23 lipca 1920 r.
w sprawie podwyższenia opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.

Na podstawie art. 10 ustawy o wyłączności poczty, telegrafu i telefonu i dnia 27 maja 1919 r. Dz. P. P. № 44 poz. 310 zgodnie z opinją Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 1920 r. podwyższam dotychczasowe opłaty pocztowe, telegraficzne i telefoniczne oraz zarządzam co następuje:
Art.  1.

Nowe opłaty pocztowe, telegraficzne i telefoniczne według dołączonej taryfy obowiązują od dnia 15 sierpnia 1920 r. z wyjątkiem wszelkich opłat miesięcznych, kwartalnych lub rocznych, które wchodzą w życie od dnia 1 września 1920 r. Różnice powstałe między opłatami już wniesionemi a nowo ustanowionemi za czas po 1-ym września 1920 r. winny być dodatkowo wpłacone. Interesowanym osobom wolno jednak do końca sierpnia 1920 r. wypowiedzieć abonament; w takim razie będą im zwrócone opłaty za czas od 1 września 1920 r. Mowę opłaty za czasopisma znalazły zastosowanie już od 1 czerwca 1920 r.

Art.  2.

Kartki obecnego urzędowego nakładu z nadrukiem "cena 40 fenigów" i znaczkiem pocztowym 25-cio fenigowym, od daty wprowadzenia nowej taryfy, winny być opłacone dodatkowym znaczkiem 25 fenigowym.

Art.  3.

Ustanawia się w ruchu wewnętrznym nową dodatkową opłatę za wszystkie przesyłki "poste restante" wynosząca 50 fen. Opłata ta winna być w zasadzie uiszczoną przy nadaniu. O ileby nadawca tej opłaty nie uiścił, pobiera się ją od odbiorcy w pojedynczej wysokości przez nalepienie na odnośnej przesyłce marek dopłaty.

Art.  4.

Należytość za zwykłe doręczenie zawiadomienia o nadejściu (awizację) przesyłek pocztowych (Dz. Urz. M. P. i T. № 5 z 1919 r. Str. 5 Art. II) znosi się.

Art.  5.

Nowa taryfa dla telegramów zagranicznych oparta jest na stosunku 1 frank w złocie = 30 mk.

Art.  6. 1

Nowe taryfy obowiązują na obszarze b. Królestwa Kongresowego, b. Galicji oraz na Kresach Wschodnich.

W b. dzielnicy pruskiej będzie wydane odpowiednie zarządzenie przez Ministerstwo dla tejże Dzielnicy.

Nowe taryfy pocztowe, telegraficzne i telefoniczne obowiązują także na terytorium Śląska Cieszyńskiego, przyznanem Polsce na podstawie arbitrażu Rady Ambasadorów państw sprzymierzonych.

Na terytorjum tem są obecnie czynne następujące polskie urzędy pocztowo-telegraficzne: Aleksandrowice, Bielsko 1, Bielsko 2, Bielsko Stare, Brenna, Bystra, Chybie, Cieszyn 1, Czechowice, Drogomyśl, Dziedzice, Goleszów, Grodziec, Istebna, Jasienica k. Bielska, Jaworze, Kamienica k. Bielska, Kończyce Wielkie, Międzyrzecze Górne, Ogrodzona, Olszówka Dolna, Pruchna, Puńców, Rudzice, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wapienica, Wisła i Zebrzydowice.

Do ziem plebiscytowych Górnego Śląska oraz do byłych obszarów plebiscytowych Prus Wschodnich, obowiązują taryfy pocztowe, telegraficzne i telefoniczne, jak w obrocie z Niemcami.

W obrocie i obszarem Wolnego Miasta Gdańska, należy stosować taryfy wewnętrzne.

ZAŁĄCZNIK 

TARYFA POCZTOWA, TELEGRAFICZNA I TELEFONICZNA,

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 Art. 6 zmieniony przez rozporządzenie z dnia 27 września 1920 r. (Dz.U.20.95.630) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 października 1920 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024