10 maja 2014 roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Wprowadzone zmiany wynikają z obowiązku implementacji do prawa krajowego dyrektywy Komisji 2013/46/UE z dnia 28 sierpnia 2013 roku zmieniającej dyrektywę 2006/141/WE w sprawie preparatów do początkowego żywienia niemowląt i preparatów do dalszego żywienia niemowląt oraz zmieniająca dyrektywę 1999/21/WE.

Implementacja dyrektywy odnosi się przede wszystkim do wymogów dotyczących białek, odnoszących się do preparatów do początkowego żywienia niemowląt i preparatów do dalszego żywienia niemowląt.

Wprowadzone zmiany umożliwią produkcję tych preparatów z białek mleka koziego. Obecnie dopuszczalnymi źródłami białek są białka z mleka koziego oraz izolaty białka sojowego, oddzielnie lub w mieszaninie, jak również hydrolizaty białkowe.

Ponadto zmiany dotyczą znakowania środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, dla których nie zostały określone szczegółowe wymagania zdrowotne. Zgodnie z nowelizacją, w oznakowaniu należy podać każdorazowo informacje dotyczące wartości energetycznej oraz zawartości węglowodanów, białka i tłuszczu w 100 g lub 100 ml.

Natomiast jeżeli wartość energetyczna  środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego nie przekracza 12 kcal na 100 g lub 100 ml, znakowanie może być zastąpione określeniem „wartość energetyczna (energia) mniej niż 50 kJ (12 kcal) na 100 g” lub „wartość energetyczna mniej niż 50 kJ (12 kcal) na 100 ml”.”

Środki spożywcze, które nie spełniają nowych wymogów, mogą być wprowadzane do obrotu do końca 2014 roku i pozostać w nim nie dłużej niż wnosi ich data przydatności do spożycia.

Opracowanie: Ewelina Wójcik RPE WK