Jak wskazywano we wrześniu 2016 w uzasadnieniu projektu rozporządzenia ministra zdrowia z 9 listopada 2016 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz. U. poz. 1885), świadczeniodawcy chcący realizować Program profilaktyki raka szyjki macicy muszą dysponować odpowiednio wykwalifikowaną kadrą, w tym położnymi posiadającymi dokument potwierdzającymi ukończenia szkolenia przeprowadzonego przez centralny ośrodek koordynujący (COK) lub wojewódzkich ośrodków koordynujących (WOK).

Dodatkowo świadczeniodawcy chcący realizować Program profilaktyki raka piersi będą musieli uzyskać pozytywny wynik kontroli jakości badań mammograficznych, przeprowadzanej co roku przez WOK oraz pozytywny wynik audytu klinicznego zdjęć mammograficznych przeprowadzanego co roku przez niezależny ośrodek audytorski na podstawie zdjęć mammograficznych przesłanych do WOK.

 

Rozporządzenie zmieniające wprowadza także zmiany do warunków realizacji świadczeń gwarantowanych w ramach Programu profilaktyki raka piersi określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 6 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1743) - dalej r.ś.g.p.z. Nowe brzmienie otrzymuje pkt 3 i 4 w części „Etap podstawowy” w lp. 3 „Program profilaktyki raka piersi”, w kolumnie 3 ust. 2 załącznika do r.ś.g.p.z.:
„3) pozytywny wynik kontroli jakości badań mammograficznych, przeprowadzanej co roku przez:
a) wojewódzki ośrodek koordynujący, a w przypadku negatywnego wyniku kontroli jakości badań mammograficznych - dostarczenie do wojewódzkiego ośrodka koordynującego dokumentacji obrazującej usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości - w przypadku kontroli przeprowadzonych do końca 2015 r., lub
b) podmiot, któremu w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych minister właściwy do spraw zdrowia zlecił prowadzenie kontroli jakości, a w przypadku negatywnego wyniku kontroli jakości badań mammograficznych - dostarczenie do tego podmiotu dokumentacji obrazującej usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości;
4) pozytywny wynik audytu klinicznego zdjęć mammograficznych, przeprowadzanego nie rzadziej niż raz na 24 miesiące przez:
a) niezależny ośrodek audytorski na podstawie zdjęć mammograficznych przesłanych do wojewódzkiego ośrodka koordynującego; do celu audytu mammografii cyfrowych (MC) świadczeniodawca jest obowiązany do wysłania zestawu zdjęć zarchiwizowanych na płytach CD oraz dodatkowo wydrukowanych zdjęć mammograficznych w formacie rzeczywistym - dotyczy audytu przeprowadzonego do końca 2015 r., lub
b) niezależny ośrodek audytorski na podstawie zdjęć mammograficznych przesłanych do podmiotu, któremu w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych minister właściwy do spraw zdrowia zlecił prowadzenie audytu; do celu audytu mammografii cyfrowych (MC) świadczeniodawca jest obowiązany do wysłania zestawu zdjęć zarchiwizowanych na płytach CD oraz dodatkowo wydrukowanych zdjęć mammograficznych w formacie rzeczywistym;”.

Przepisy rozporządzenia zmieniającego wejdą w życie 8 grudnia 2016 roku.