1. Zakres świadczeń gwarantowanych

Rozporządzenie z dnia 6 listopada 2012 r. w pierwszej kolejności dokonuje zmian będących prostą konsekwencją wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. Nr 122, poz. 696 z późn. zm.). W efekcie tych zabiegów przyjęta nowa definicja świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego obejmuje swoim zakresem świadczenia gwarantowane, których wykaz określa załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, badania diagnostyczne oraz leki, wyroby medyczne i środki pomocnicze w zakresie niezbędnym do wykonania świadczeń gwarantowanych, świadczenia w chemioterapii oraz świadczenia wykonywane w celu realizacji przysługujących świadczeniobiorcy programów lekowych.

2. Zmiany w zakresie warunków realizacji świadczeń gwarantowanych w trybie hospitalizacji, hospitalizacji planowej oraz w trybie leczenia jednego dnia

Komentowane rozporządzenie zmienia również w sposób istotny ogólne warunki realizacji świadczeń gwarantowanych w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej, z wyłączeniem świadczeń realizowanych w szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć oraz wyjazdowym zespole sanitarnym typu „N”. Otóż w nowym stanie prawnym odstępuje się od wymogu zapewnienia realizacji badań cytologicznych i histopatologicznych na zasadzie całodobowego dostępu, stanowiąc, że świadczeniodawca zobowiązany jest do zapewnienia dostępu do badań cytologicznych i histopatologicznych, bez jakiegokolwiek dalszego odniesienia. Ponadto świadczeniodawcom udzielającym świadczeń gwarantowanych wyłącznie w ramach hospitalizacji planowej umożliwiono realizację badań radiologicznych (RTG) oraz ultrasonograficznych (USG) poprzez zapewnienie do nich dostępu, nie zaś jak dotychczas wyłącznie poprzez gwarancję całodobowego wykonywania ich w lokalizacji. Rozporządzenie zmieniające z dnia 6 listopada 2012 r. doprecyzowuje również przepisy dotyczące przesiewowej oceny stanu odżywienia u pacjentów objętych powtarzalną hospitalizacją, wskazując, iż przesiewowa ocena stanu odżywienia jest dokonywana w czasie pierwszej hospitalizacji, a następnie nie rzadziej niż co 14 dni. Z kolei u świadczeniobiorców poddanych hospitalizacji i hospitalizacji planowej trwającej jeden dzień przesiewowa ocena stanu odżywienia jest dokonywana w przypadku spadku masy ciała w okresie ostatnich sześciu miesięcy przekraczającego 5% zwykłej masy ciała, przy czym oceny tej nie dokonuje się w oddziałach okulistycznych, otorynolaryngologicznych, alergologicznych oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu, jeżeli hospitalizacja pacjenta trwa krócej niż trzy dni.
Omawiane rozporządzenie z dnia 6 listopada 2012 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, wprowadza także zmiany w załączniku nr 1 do rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego „Wykaz świadczeń gwarantowanych”, i to w części dotyczącej świadczeń scharakteryzowanych procedurami medycznymi oraz świadczeń scharakteryzowanych rozpoznaniami. W tym miejscu podkreślić jednak należy, iż zmiany te mają nade wszystko charakter korekty oczywistych omyłek oraz błędnych oznaczeń lub też nanoszą poprawki w zakresie oznaczenia czy terminologii procedur medycznych.

Rozporządzenie dokonuje ponadto zmian w zakresie warunków realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego udzielanych w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej, a odnoszących się do anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci – drugi poziom referencyjny. Powyższe zasadza się na odstąpieniu od warunku zapewnienia w lokalizacji wykonywania kontrapulsacji wewnątrzaortalnej. W zakresie z kolei świadczeń kardiologii i kardiologii dla dzieci na stanowiskach intensywnego nadzoru kardiologicznego wymóg monitorowania nieinwazyjnego pomiaru rzutu serca zastąpiono wymogiem posiadania urządzenia do nieinwazyjnego pomiaru rzutu serca – co najmniej jednego na cztery stanowiska. Istotna zmiana dotyczy również wymogów w zakresie personelu medycznego dla świadczeń położnictwa i ginekologii – drugi i trzeci poziom referencyjny. Otóż dotychczasowy warunek stałej obecności w lokalizacji lekarza specjalisty w dziedzinie anestezjologii lub anestezjologii i reanimacji lub anestezjologii i intensywnej terapii zastąpiono warunkiem dopuszczającym obecność także i lekarza posiadającego I stopień specjalizacji w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii pod warunkiem zapewnienia w strukturze szpitala oddziału anestezjologii i intensywnej terapii oraz spełniania standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. W zakresie wymogów oznaczonych dla udzielania świadczeń w izbie przyjęć dodano, w przypadku świadczeń położniczo-ginekologicznych i neonatologicznych, warunek zapewnienia całodobowej opieki położnej we wszystkie dni tygodnia w miejscu udzielania świadczeń (może być łączona z innymi komórkami organizacyjnymi szpitala w sposób określony w przepisach porządkowych). W zakresie świadczeń chemioterapii, realizowanych zarówno w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej, jak i w trybie leczenia jednego dnia, rozporządzenie porządkuje nazewnictwo oddziałów szpitalnych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2012 r. w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania (Dz. U. poz. 594).

(...)

Fragment komentarza zamieszczonego w całości w publikacji Serwis Prawo i Zdrowie