Nowe rozwiązania wprowadzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 21 listopada 2016 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą (Dz. U. poz. 1957) mają na celu przyspieszenie procedury konkursowej, co znalazło swoje odzwierciedlenie w skróceniu terminu na składanie ofert konkursowych do minimum 10 dni (poprzednio - minimum 30 dni) oraz na zawiadomienie członków komisji o jej posiedzeniu (z minimum 7 a nie 14-dniowym wyprzedzeniem). Kolejną istotną zmianą jest zastąpienie obligatoryjnego ogłoszenia o konkursie w prasie ogólnopolskiej, wymogiem opublikowania ogłoszenia jedynie w Biuletynie Informacji Publicznej podmiotu tworzącego. Pozwoli to również na przyspieszenie procedury konkursowej i ograniczenie jej kosztów. Należy jednocześnie zauważyć, że treść ogłoszenia o konkursie została uzupełniona o miejsce rozpatrzenia zgłoszonych kandydatur (poprzednio wystarczyło jedynie wskazanie terminu).

W nowelizacji przewidziano ponadto ułatwienia w zakresie wymaganych od kandydatów dokumentów. Obecnie dopuszczalne będzie poświadczanie za zgodność przez samego kandydata kopii dokumentów odnoszących się do jego dorobku i kwalifikacji zawodowych. Jednocześnie jednoznacznie określono, iż zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego jest wymagane jedynie w przypadku konkursu na stanowisko kierownika podmiotu leczniczego (nie może być ono starsze niż 1 miesiąc od daty zgłoszenia kandydatury). W wypadku konkursów na pozostałe stanowiska kierownicze wystarczy złożenie przez kandydata pisemnego oświadczenia o braku prawomocnie orzeczonego wobec niego zakazu wykonywania zawodu, zawieszenia prawa wykonywania zawodu, ograniczenia prawa wykonywania zawodu lub zakazu zajmowania określonego stanowiska.

 

 

W zakresie składów komisji konkursowych ograniczono swobodę wyboru ich członków przez podmiot tworzący i kierownika podmiotu. Obecnie przedstawiciele tych organów będą musieli posiadać wyższe wykształcenie (bez ograniczeń co do kierunku studiów). Nadto w przypadku konkursu na stanowisko zastępcy kierownika podmiotu dodano przedstawiciela podmiotu tworzącego w komisji.

Ostatnie z wprowadzanych zmian dotyczą procedury unieważniania postępowania konkursowego. Obecnie stwierdzenie nieważności będzie się odbywało wyłącznie na wniosek - poprzednio możliwe było to również z urzędu. Doprecyzowano jednocześnie, że w przypadku stwierdzenia nieważności konkursu komisja ulega rozwiązaniu, a na jej miejsce zawsze powoływana jest nowa komisja.

Nowelizacja wchodzi w życie 20 grudnia 2016 roku. Niemniej jednak, do postępowań wszczętych i niezakończonych przed wskazaną datą zastosowanie znajdują przepisy dotychczasowe. Zgodnie z § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 lutego 2012 roku w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą (Dz. U. poz. 182) wszczęcia postępowania następuje z chwilą powołania komisji konkursowej. Nie ma zatem konieczności dokonywania zmian w powołanych już składach komisji konkursowych i ich regulaminach.

Opracowanie: adw. Damian Konieczny